You are here

Как малките общини да просперират днес?

Edited on

22 July 2019
Read time: 1 minute

Как малките общини да просперират днес? УРБАКТ представя този месец редица местни инициативи в подкрепа на жизнеустойчивите малки и средни общини и градове.

Как малките общини да просперират днес? УРБАКТ представя този месец редица местни инициативи в подкрепа на жизнеустойчивите малки и средни общини и градове.

Чрез предлагане на уникални местни продукти и изживявания, културни събития, включване на местните общности и финансови стимули, малките населени места търсят начини да запазят своята „привлекателност“ … дори да убедят достатъчно предприемачи, млади хора и туристи да загърбят големите градски стълпотворения.

Стотици малки градове и общини се включиха в мрежите по Програма УРБАКТ през последните години, ангажирайки местния „актив“, както и международна експертиза, за да търсят устойчиви, междусекторни решения на проблемите, свързани с пустите обществени места, намаляващата заетост и застаряващото население.

Участниците в мрежи като RetaiLink, Agri-Urban и City Centre Doctor споделиха успешни решения на нарочната конференция в Барселона. Докладът може да изтеглите от тук: 

 

Защо малките градове и общини са толкова важни?

„Малките градове и общини са гръбнака на териториалната спойка на Европа. Тези градове и общини са равномерно разпръснати из цяла Европа и играят важна роля в осигуряването на необходимите базисни услуги за нашите съграждани“ – твърди Емануел Мулен, директор на секретариата на Програма УРБАКТ и зам.-директор на Френската агенция за равенство на териториите. „Европа може да направи много повече за малките общини. Понякога ударението се поставя само върху големите метрополии, въз основа на схващането, че те са двигателите на икономическия растеж. Мисля, че Европа се нуждае от балансирано териториално развитие и трябва да осигури подобаваща подкрепа на малките населени места.“

Големите, известни градски агломерации функционират като притегателни центрове за икономическото развитие и иновациите. Със своя потенциал за растеж и агломериране, с предоставените им възможности за значителни инфраструктурни инвестиции, те получават значителни предимства пред малките и средни общини.

Но, градският дневен ред на ЕС припознава и по-малките общини и градове, които също допринасят за растежа, създаването на работни места и конкурентоспособността на Европа в глобалната икономика. Специалният пратеник на ЕС по Градския дневен ред, Николас Бийтс, споделя: „Европейският съюз (трябва да) работи за своите граждани и поне 40% от тях живеят в малките и средни градове и общини.“

Полагайки Градския дневен ред на ЕС през 2016 г. Пактът от Амстердам постави, че има нужда от по-обхватни териториални решения (в т.ч. връзките градски-селски райони) и по-тясно сътрудничество вътре във функционалните градски зони. Пактът призовава местните власти да си сътрудничат както в рамките на тези зони, така и с околните райони с оглед оползотворяване на местния потенциал.

Местният потенциал като основа за развитие бе сред основните теми на проведената през юни постоянна комисия на НСОРБ по земеделие и селски райони – повече информация за нея може да намерите тук: