You are here

Zvyšování vitality malých měst: „učiňme z toho prioritu!“

Edited on

22 August 2019
Read time: 2 minutes

Jak se dnes daří malým městům? Tento článek upozorňuje na řadu místních činností, které mají pomoci malým a středním městům stát se živějšími.

Od jedinečných nákupních zážitků, přes charakteristické lokální produkty a kulturní události až po zapojení komunity a finanční pobídky hledají menší města způsoby, jak zůstat atraktivní – a přesvědčit dostatek podnikatelů, talentů a návštěvníků, aby odolali lákadlům větších městských oblastí.

V průběhu let se k sítím OP URBACT připojily stovky malých měst a spolupracovaly s místními stakeholdery v místní podpůrné skupině a využívaly mezinárodní odborné znalosti a cílem nalézt udržitelná řešení napříč odvětvími, jako jsou vylidněné hlavní ulice, úbytek pracovních příležitostí nebo stárnutí populace.  

Předchozí Sítě měst OP URBACT III RetaiLink, Agri-Urban a CityCentreDoctor sdílely výběry některých řešení během konference Vitality of Smaller Cities v říjnu 2018 v Barceloně. Přečtěte si zde celou zprávu s případovými studiemi a politickými doporučeními. Na této akci se setkali starostové, městští úředníci, urbanisté a výzkumníci z 23 zemí, aby diskutovali, jak vytvořit živoucí centra měst, zvýšit prodejnost lokálních produktů – a učinili z menších měst prioritu.

Ale proč jsou menší města a obce tak důležité?

"Malá města jsou páteří teritoriální rovnice Evropy. Tato města jsou rozptýlena po celém kontinentu a hrají velmi důležitou roli při poskytování co nejbližších služeb občanům," říká Emmanuel Moulin, ředitel sekretariátu URBACT. "Evropa může pro malá města dělat víc. Někdy se zaměřujeme pouze na velké metropole, jelikož existuje domněnka, že jsou hnací silou hospodářského rozvoje. Myslím, že Evropa potřebuje vyvážený územní rozvoj a měla by více podporovat menší města."

 

Větší a známější města mohou figurovat jako hlavní kontaktní místa pro hospodářský rozvoj a inovace ve městech. A s potenciálem aglomerace a významnými investicemi do infrastruktury mohou mít zřetelné výhody oproti malým a středním městům.

Městská agenda pro EU však uznává, že městské oblasti všech velikostí mohou podpořit růst, vytvořit pracovní místa pro občany a zvýšit konkurenceschopnost Evropy v globalizované ekonomice. Jak říká nizozemský vyslanec za města Nicolas Beets, „Evropská unie je zřízena pro občany a nejméně 40 % z nich žije v malých a středních městech“.

Amsterdamský pakt, který v roce 2016 zřídil Městskou agendu pro EU, uvádí, že ačkoli výzvy, kterým města čelí, mají stále více lokální povahu, je vyžadováno „širší územní řešení (včetně vazeb mezi městem a venkovem) a spolupráce ve funkčních městských oblastech“. Tento pakt vyzývá městské úřady, aby „spolupracovaly ve svých funkčních oblastech a se svými okolními regiony, propojovaly a posilovaly územní a městské politiky“, protože městská řešení mohou podnítit široké územní výhody.

Zde naleznete jen pár zdrojů inspirovaných OP URBACT pro města všech tvarů a velikostí

"OP URBACT je unikátní program otevřený pro všechna evropská města bez ohledu na velikost či geografickou polohu," říká Nuala Morgan, vedoucí oddělení kapitalizace a komunikace URBACT. "Menším městům často chybí zdroje jejich větších sousedů, aby se mohli účastnit evropských programů a dalších městských iniciativ, takže je důležité, aby jim URBACT pomohl budovat jejich kapacity."