You are here

Zhodnotenie programu URBACT III (2014-2020)

Edited on

28 July 2022
Read time: 4 minutes

Operačný program URBACT III v rámci programového obdobia 2014 – 2020 vyhlásil celkovo 5 výziev na predkladanie návrhov na tvorbu tematických sietí, ktoré pomáhajú mestám po celej Európe plánovať, realizovať a zdieľať udržateľné riešenia súčasných hospodárskych, sociálnych a environmentálnych výziev. Z celkového počtu vyhlásených výziev vzniklo 90 unikátnych partnerstiev, ktoré združili a prepojili 428 európskych miest vrátane mestských aglomerácií, mestských častí a univerzít. V posledných troch vyhlásených výzvach v rokoch 2018, 2019 a 2020 o operačný program URBACT III prejavilo záujem 11 slovenských miest, z ktorých 5 miest bolo úspešných a schválených Monitorovacím výborom operačného programu URBACT III.

Podstata operačného programu URBACT spočíva v tvorbe tematických nadnárodných sietí, ktoré umožňujú európskym mestám vyvíjať spoločné riešenia týkajúce sa podobných urbánnych výziev. Najpriamejšou cestou, ako sa porovnať s inými mestami, načerpať inšpiráciu a podeliť sa o vlastné skúsenosti, je zapojenie sa do niektorého typu sietí: siete pre akčné plánovanie – pomáhajú mestám navrhnúť integrované stratégie alebo akčné plány, implementačné siete – pomáhajú mestám prekonať problém pri implementácii a hladko zrealizovať plány, transferové siete – pomáhajú mestám pochopiť, adaptovať a opätovne použiť dobrý príklad, ktorý už dosiahol pozitívne výsledky.

Ďalším benefitom, ktorý operačný program URBACT ponúka zapojeným mestám, je zlepšenie miestnych kapacít, ktoré je realizované prostredníctvom školení, voľný a jednoduchý prístup k širokému spektru dokumentov a tiež sú to finančné prostriedky na zabezpečenie potrebných štúdií či mzdy zamestnanca zodpovedného za projekt. Vďaka týmto aktivitám, ktoré operačný program URBACT podporuje, máme možnosť sa s vami podeliť o úspešné príbehy slovenských miest, ktoré sa zapojili do operačného programu URBACT III v programovom období 2014 – 2020.

SIEŤ PRE AKČNÉ PLÁNOVANIE CITIES4CSR: MESTO BRATISLAVA
Mesto Bratislava si v rámci partnerstva „Cities4CSR“ kladie za ambíciu rozvíjať spoluprácu mesta s podnikateľským sektorom a neziskovými organizáciami s cieľom nastaviť model funkčnej, korektnej a transparentnej spolupráce. Projektová manažérka Lucia Škrovanová hovorí: „Vďaka participácii v partnerstve ,Cities4CSR‘ na nadnárodnej úrovni očakávame v rámci zdieľania skúseností nový pohľad na výzvy“. Mesto Bratislava si spomedzi mnohých výziev, ktorým denno-denne čelí, vybralo tzv. „zelené témy“, „Bratislava potrebuje viac stromov a kríkov v parkoch, ale aj priamo v uliciach, kde teraz chýbajú. Možnosť učiť sa, ako byť facilitátorom spoločenskej zodpovednosti, a tak sa stať vzorom a inšpiráciou pre občanov, socio-ekonomických partnerov je veľká príležitosť pre napĺňanie princípu subsidiarity“. Výsledkom projektu bude integrovaný akčný plán, ktorý nastaví efektívnejšie opatrenia na vytvorenie nových spôsobov a nástrojov, ako posilniť kapacity všetkých miestnych aktérov tak, aby sa zlepšila spolupráca v prospech udržateľného mestského rozvoja.

SIEŤ PRE AKČNÉ PLÁNOVANIE URBSECURITY: MESTO MICHALOVCE
Mesto Michalovce si v rámci partnerstva URBSecuritry kladie za ambíciu rozvíjať spoluprácu mesta s relevantnými organizáciami a občianskou spoločnosťou s cieľom skoordinovať všetky prvky verejných priestranstiev a identifikovať oblasti v meste, ktoré nie sú z pohľadu občanov bezpečné. Projektová manažérka Mária Hoľanová hovorí: „Zahraničné skúsenosti z ďalších európskych miest nás inšpirujú ako vyriešiť existujúce výzvy. Bezpečnosť považujeme za jednu z priorít mesta, pričom partnerstvo ,URBSecurity‘ sa ňou zaoberá v širokom slova zmysle“. Mesto Michalovce chce zvýšiť bezpečnosť verejných priestranstiev, dať týmto priestranstvám jednotný ráz, a tým podčiarknuť myšlienku celistvosti v plánovaní bezpečnejšieho mesta. Výsledkom projektu bude integrovaný akčný plán, ktorý nastaví efektívnejšie opatrenia na vytváranie bezpečnejšieho mestského priestoru, čím prispeje aj k vyššej spokojnosti občanov. Ďalším prínosom pre mesto Michalovce by mala byť prevencia antispoločenského správania, segregácie a tiež by sa mal celkovo zvýšiť komfort užívateľov verejných priestorov.

SIEŤ PRE AKČNÉ PLÁNOVANIE IOTXCHANGE: MESTO KEŽMAROK
Mesto Kežmarok si v rámci partnerstva IoTxChange kladie za ambíciu rozvíjať spoluprácu mesta s lokálnymi úradmi a relevantnými organizáciami s cieľom identifikovať oblasti využiteľnosti moderných riešení založených na IoT – internete vecí. Projektový manažér Dávid Cintula hovorí: „Najväčšou výhodou operačného programu URBACT je zdieľanie vedomostí, skúseností a nových pohľadov s ďalšími európskymi mestami.“ Hlavnými prioritami, s ktorými sa mesto Kežmarok zapojilo do projektu, sú odpadové hospodárstvo, e-mobilita a parkovanie. V rámci pilotného experimentu mesto Kežmarok monitorovalo naplnenosť nádob ultrazvukovými senzormi, ktoré prostredníctvom IoT siete poskytujú prevádzkovateľovi komplexné údaje o percentuálnej naplnenosti odpadových nádob na sídlisku a plánovač efektívnych trás zvozu odpadu. „Podstatou nášho experimentu je dosiahnuť zníženie prevádzkových a personálnych nákladov.“ Výsledkom projektu bude integrovaný akčný plán, ktorý nastaví efektívnejšie opatrenia na vytvorenie plánov digitalizácie s cieľom zvýšiť kvalitu života občanov v meste Kežmarok.

TRANSFEROVÁ SIEŤ CIVICESTATE: MESTO PREŠOV
Mesto Prešov si v rámci partnerstva CIVICeState kládlo za ambíciu preniesť a opätovne použiť príklad dobrej praxe aplikovaný mestom Neapol (Taliansko), ktorý sa zaoberal kolektívnou správou mestských nehnuteľností. Peter Formela hovorí: „Táto téma nás oslovila najmä pre možnosť získať nové myšlienky z ďalších európskych miest, ako sa vyrovnať so stále pretrvávajúcim problémom nevyužitých budov, zanedbaných parkov a verejných priestranstiev. Jednou z priorít mesta Prešov v rámci partnerstva ,CIVICeState‘ je vybudovanie spolupráce a podpory občianskych združení, neziskových a nadačných organizácií, najmä vo vzťahu k správe verejných statkov, podpora iniciatív zameraných na rehabilitáciu a modernizáciu mesta Prešov“. Výsledkom projektu bola úprava pomerov k nevyužitým nehnuteľnostiam, zjednodušenie užívania nehnuteľností osobami a organizáciami vykonávajúcimi verejno-prospešné činnosti a pilotný projekt využitia opustenej nehnuteľnosti „mestská oáza“ na takýto účel v rámci otvorenej výzvy na spoluprácu so zainteresovanými subjektmi.

TRANSFEROVÁ SIEŤ VOLUNTEERING CITIES+:MESTO BANSKÁ ŠTIAVNICA
Volunteering Cities, volunteerism, good practice, logoMesto Banská Štiavnica si v rámci partnerstva Volunteering Cities+ kladie za ambíciu preniesť a opätovne použiť príklad dobrej praxe aplikovaný mestom Athienou (Cyprus), ktorý využíva dobrovoľníctvo ako nástroj zmierňujúci sociálne vylúčenie a chudobu. Jednou z priorít Mesta Banská Štiavnica je rozvinúť spoluprácu mesta s lokálnymi úradmi a relevantnými organizáciami s cieľom zlepšiť medzigeneračnú spoluprácu prostredníctvom využitia prístupu dobrovoľníctva, ktorý zamedzí sociálnemu vylúčeniu a chudobe na miestnej úrovni.

Článok uverejnený v časopise URBANITA