Završni transnacionalni sastanak Freight TAILS mreže održan u Splitu
Edited on
02 May 2018U Splitu se 18. i 19. travnja odvijao završni događaj URBACT-ove mreže za teretni gradski prijevoz. S obzirom na to da je URBACT III program po prvi put dao priliku hrvatskim gradovima da aktivno sudjeluju u mrežama za planiranje, projektni partneri smatrali su prikladnim organizirati završni transnacionalni sastanak projekta upravo u Splitu.
Tijekom dva dana, u najvećem dalmatinskom gradu okupili su se predstavnici partnerskih gradova unutar Freight TAILS mreže kako bi prezentirali i pregledali rezultate suradnje, kao i planirane aktivnosti razmjene i učenja koje su nastale tijekom 30 mjeseci provedbe. Šezdeset delegata - uključujući predstavnike URBACT lokalnih grupa iz Splita i Suceava, lokalne dužnosnike iz Splita, La Rochellea, Suceave i Umeåe te pročelnike iz većine gradova - pratilo je cijeli program izvještavanja, predavanja i radionica, a koji su sastavili vodeći partnera projekta, Grad Westminster (London) i lokalni organizatori. Tijekom faze provedbe projekta, sedam transnacionalnih sastanaka usmjerilo je pozornost partnera na gradnju razumijevanja i istraživanja šest ključnih tema urbanog teretnog prometa: Urbanog teretnog prometa i dionika, integracije, podataka, regulacije i provođenja, promjene volonterskog ponašanja te nabave. Završni događaj pružio je odličnu priliku za predstavljanje zaključaka i novih pogleda iz ovih susreta, a koji su uvršteni u integrirane akcijske planove partnerskih gradova.
Prvog dana naglasak je stavljen na predstavljanje raznovrsne palete lokalnih akcijskih planova i akcija, u rasponu od isporuke BESTEST-a u Westminsteru, rješenja na području maloprodaje u Bruxellesu i Gdyniji, uvođenje revidiranih regulatornih okvira u Parmi, La Rochelleu i Tallinnu te pristupa održivom urbanističkom logističkom planu u Maastrichtu, Splitu, Suceavi i Umeåu. Ian Wainwright, vodeći stručnjak mreže, usporedio je Freight TAILS iskustvo s aktualnim trendovima i praksama upravljanja teretnim prometom u drugim gradovima te pripremio 4 tematske grupe, uključujući simulaciju na temu regulacije i provedbe, u organizaciji gradova Gdynia i La Rochelle.
Drugi dan sudionici su na splitskim ulicama imali prilike ispitati izazove urbanog teretnog prijevoza s kojima se grad suočava, postojeća inventivna "neformalna" rješenja električnih dostavnih vozila za posljednji kilometar isporuke u zoni povijesnog centra te buduću perspektivu prilagodbe tehnologije pametnog parkinga za upravljanje dostavom robe itd.
Fokus na okolnostima Splita, kulminirao je u laboratorijskoj radionici osmišljenoj oko tri glavna izazova na koja Grad želi aktivno odgovoriti: zagušenje prometa oko trajektne luke, autobusnih i željezničkih postaja; prikupljanje podataka o terentnom prometu te propisi o korištenju električnih vozila.
Tijekom dvodnevnog sastanka sudionici su imali priliku objasniti svoje pristupe i stalne izazove, razmjenjivati ideje, postavljati pitanja o inicijativama i metodama rješavanja problema, kako tijekom službenih sastanaka, tako i u trenucima neformalnih razmjena. Isto tako, mogli su proučiti 33 studije slučaja koje su nastale tijekom projekta i bile izložene tijekom završnog događaja.
Gledajući unatrag, unutar Freight TAILS mreže moglo se vidjeti da gradovi surađuju na zajedničkim pitanjima, kao što su uspostavljanje partnerstva s operaterima i tvrtkama za teretni prijevoz, reguliranje pristupa vozilima u povijesnim centrima ili nabavljanje zelenih, čistih vozila za dostavu unutar zadnjeg kilometra... Sigurno je da projekt nije riješio sve otežavajuće složenosti gradskog teretnog prijevoza, ali je u različitim fazama razvoja urbanog teretnog prijevoza doveo deset gradova u bolju poziciju, poduzimajući aktivne korake kako bi se olakšalo raspodjelu bitnih dobara i usluga, a istodobno potaknulo napredovanje radi smanjenja i uklanjanja povezanih utjecaja na kvalitetu zraka, smanjenje buke, sigurnosti na cesti i zagušenja. Kao referenca za informiranje i podršku ostalim gradovima, kako bi se još više podigla svijest relevantnih dionika, projekt ostavlja korisne rezultate u obliku tematskih materijala i savjeta, obuhvaćenih mrežnim rezultatima: Završno izvješće; 10 sažetaka integriranih akcijskih planova partnerskih gradova na engleskom jeziku; 33 studije slučaja; 6 tematskih izvješća.
Završno izvješće ove mreže možete pronaći OVDJE. Dokument je to koji za cilj ima pomoći ostalim gradovima, koji nisu bili uključeni u rad ove mreže, da učine teretni prijevoz u svom gradu puno učinkovitijim.
Veliku ulogu u postizanju konačnih rezultata imale su i URBACT lokalne grupe. „Kod nas je integrirani pristup relativno nova stvar i nismo navikli na taj način razmišljanja. U sklopu ove mreže lokalna grupa okupila je relevantne dionike po pitanju rješavanja konkretnog problema te ponudila poglede i rješenja koja pokazuju da integrirani i uključiv pristup može donijeti samo korist za sve. Imamo naznake da će splitska grupa nastaviti s radom i nakon završetka projekta i to je još jedan sjajan rezultat od kojeg će koristi imati sve strane.“ – rekao je Sven Simov, stručnjak koji je radio na kreiranju integriranog akcijskog plana Grada Splita.
Naglašeno je kako je upravo odlično partnerstvo unutar mreže imalo ključnu ulogu u postizanju rezultata. „Ponekad su partnerski gradovi kod drugih gradova unutar mreže uočili naizgled banalno rješenje određene situacije, koje im nije palo na pamet kod rješavanja te situacije u svojem gradu. Ta praksa proširila se i izvan teme ove mreže. Upravo to smatram najvećim postignućem unutar ove mreže.“ – zaključuje vodeći stručnjak Freight Tails mreže, Philip Stein.
Submitted by emarko on