You are here

Wiadomość od URBACT i Związku Miast Polskich dla ukraińskich miast i ich mieszkańców

Edited on

03 March 2022
Read time: 2 minutes

W świetle obecnych wydarzeń Dyrektor Sekretariatu URBACT Emmanuel Moulin wyraża solidarność z obywatelami Ukrainy. 

Jeszcze w grudniu 2016 r. zostałem zaproszony do Kijowa przez rząd niemiecki na pierwszą konferencję o zrównoważonego rozwoju miast ukraińskich. Wydarzenie to było sponsorowane przez niemieckie ministerstwo odpowiedzialne za sprawy miejskie. Z miast całej Ukrainy zebrało się setki uczestników, w tym także z miast położonych w pobliżu terenów objętych walkami w Donbasie. 

Obecni byli nie tylko przedstawiciele władz miejskich, ale także członkowie społeczeństwa obywatelskiego. W szczególności mieszkańcy mieli okazję zaprezentować bardzo konkretne przykłady własnych doświadczeń w stosowaniu podejścia partycypacyjnego. Dla tych, którzy nie znali URBACT była to znakomita okazja, by zdobyć podstawowe informacje o programie. Dowiedzieli się, że włączenie i zaangażowanie różnych osób w proces podejmowania decyzji, wysłuchanie ich głosu i zgromadzenie wszystkich wokół stołu powinno być punktem wyjścia dla każdej zintegrowanej inicjatywy miejskiej. 

Było mi osobiście bardzo miło dzielić się z ukraińskimi miastem Lwów, które współpracowało w ramach programu URBACT. Dzięki wspólnym wysiłkom finansowym francuskich i polskich państw członkowskich, we współpracy z Ambasadą Ukrainy w Polsce, Lwów dołączył do sieci URBACT BoostInno jako miasto obserwator. Ta sieć dziesięciu miast UE, której przewodził Gdańsk, miała na celu udowodnienie, że innowacje społeczne to nie tylko trend, ale fundamentalna zmiana w zarządzaniu i gospodarce miejskiej.   

Wtedy naprawdę miałem przeczucie, że w dniu, w którym ukraińskie miasta staną się częścią naszej Europy, będą miały wiele do zaoferowania w zakresie współpracy terytorialnej, a zwłaszcza przyłączenia się do przyszłych naborów i projektów URBACT. Dziś, kilka godzin po tym, jak potwierdzono, że Ukraina stanęła w obliczu agresji, która zagraża całemu krajowi i jego rozwojowi, wyrażam w imieniu Wspólnego Sekretariatu URBACT moją solidarność z jej miastami i ich mieszkańcami. Bardziej niż kiedykolwiek chciałbym być świadkiem współpracy z nimi i z Europą. 

Emmanuel Moulin

 

Przedstawiamy poniżej stanowisko Związku Miast Polskich (w ramach którego działa Krajowy Punkt URBACT) wyrażone w liście prezesa Zygmunta Frankiewicza do Witalija Kliczko, Przewodniczącego Związku Miast Ukrainy i Mera Kijowa, 24 lutego br. 

Panie Przewodniczący,
Drodzy Przyjaciele Ukraińcy,  

Związek Miast Polskich i 353 miasta w nim zrzeszone wyrażają pełną solidarność z bohaterskim Narodem Ukrainy, który został dziś rano bestialsko zaatakowany przez Rosję. Wraz z władzami państwowymi potępiamy tę haniebną agresje przeciwko Waszemu krajowi, poprzedzoną kampanią kłamstw i oszczerstw. Agresja ta nie pozostaje bez odpowiedzi międzynarodowej i rząd polski, wraz Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi reagują na bieżąco.  

Ukraińcy –zwłaszcza w XX wieku –musieli wielokrotnie zmagać się o swoją niepodległość, wywalczoną wreszcie nieco ponad 30 lat temu. Nie złamała Waszego ducha wojna z bolszewikami, nie zdusiła go zbrodnicza próba zagłodzenia Ukrainy. Również po 24 sierpnia 1991 roku walczycie ustawicznie o zachowanie swojej niezawisłości. Jej kierunek jednoznacznie potwierdziliście na Majdanie. Wasza walka z dzisiejszym agresorem jest nie tylko obroną Waszej niepodległości, ale obroną całej wolnej Europy i wolnego demokratycznego świata. W czasie jawnej agresji ze strony Rosji, nieliczącego się z prawami człowieka i prawem międzynarodowym sąsiada, jesteśmy –w miarę naszych lokalnych możliwości –do Waszej dyspozycji. Polskie miasta są w stałym kontakcie ze swoimi miastami partnerskimi w Ukrainie i planują przygotowanie wsparcia w tym dramatycznym dla Narodu Ukraińskiego czasie. Skala potrzeb nie jest jeszcze rozpoznana, ale za wszystkim stoi serdeczna chęć pomocy Ukrainie. Uruchamiamy w Związku Miast Polskich punkt kontaktowy, za pośrednictwem którego chcemy zbierać i przekazywać informacje o Waszych potrzebach do naszych miast i ułatwiać nawiązywanie bezpośrednich kontaktów.  

Nasi pracownicy, od lat współpracujący z ukraińskimi Przyjaciółmi, są dostępni dla samorządów ukraińskich i polskich pod numerem telefonu: +48-663-232232 i adresem e-mail: ukraina@zmp.poznan.pl  

Polskie miasta i ich mieszkańcy są z Wami w tym dramatycznym czasie!  

Z wyrazami szacunku
Zygmunt Frankiewicz,  
Prezes Związku Miast

 

Zdjęcie: Centrum Kijowa, Ivan Zakharenko, Unsplash