You are here

Welcoming International Talent: Z deníku američana žijícího ve Zlíně

Edited on

25 August 2020
Read time: 4 minutes

Projekt Welcoming International Talent se zaměřuje na adaptaci zahraničních studentů a pracovníků. Jeho cílem je zlepšit uvítací politiku sedmi zapojených evropských měst. Jak ale v těchto městech žijí samotní cizinci? V tomto článku se o své zkušenosti podělil Daniel Sampey ze Zlína.

Zlin Bata Houses

"Do Zlína přijedete za obchodem, turistikou nebo studiem. Ale zůstanete tu kvůli lidem."

Zlín (rýmující se s anglickým „green“ – zelená) je okouzlující město s přibližně 75 000 obyvateli zastrčené v jihovýchodním koutu České republiky, i když místní obyvatelé by pravděpodobně zdůraznili, že to je na Moravě, nikoli v Čechách, které tvoří většinu západní části země. Žiju ve Zlíně pouhé 3 roky, ale nemám problém si představit, že bych tu zůstal delší dobu. Teď vám řeknu proč.

Zaprvé, co říká turistický průvodce: už od středověku Zlín má dobrou pověst v oblasti umění a řemesel, nejznámějším příkladem je světoznámá společnost Baťa, která od svého založení v roce 1894 rozšířila své výrobní a obchodní prostory doslova po celém světě. Nyní je Zlín známý především jako univerzitní město, což dokonale zapadá do místní řemeslné tradice, i mnoho fakult Univerzity Tomáše Bati (UTB) se soustřeďuje na technologickou, uměleckou a komerční výrobu. Na Fakultě multimediálních komunikací, jedné ze dvou fakult, na které vyučuji, experimentujeme s tradičními i nejnovějšími technologiemi špičkových médií. Výběr našich děl si můžete prohlédnout každý květen na Zlínském filmovém festivalu, který letos oslavil 60. výročí.

UTB je skvělá středně velká univerzita, dostatečně velká na to, aby nabídla nejmodernější technologie i akademické příležitosti, ale stále dostatečně malá, aby se neztratila v masivním anonymním davu - je to skvělé místo pro navazování přátelství! Mám zkušenosti z různých evropských a amerických univerzit, ale až tady ve Zlíně nikdo není tak zaneprázdněný, aby neměl čas na rychlý hovor mezi přednáškami... nebo si později zajít na pivo. Angličtina je druhým oficiálním jazykem UTB, takže se v tomto jazyce často komunikuje i pracuje. Pro představu: cílem našeho bakalářského programu v angličtině English for Business na Fakultě humanitních věd je, aby studenti hovořili, četli, psali a rozuměli jazyku na úrovni CEFL C1. Naši mladí studenti jsou nadšení, když mají příležitost něco vysvětlit nebo jen chatovat v angličtině, například s turisty, obchodníky nebo mnoha studenty Erasmu. Ti v našem kampusu studují jeden semestr každý rok, často si však prodlužují pobyt i o druhý semestr.

Zlin students

Pobývat ve Zlíně pouze s angličtinou není problém, téměř všichni lidé do 40 let se v jazyce alespoň trochu domluví. Takže pokud jdete na drink, nebo do kina či muzea, nebudete mít problém najít někoho, s kým byste si mohli popovídat. Téměř ve všech (mnohdy skvělých) restauracích najdete menu v angličtině, méně často už v němčině nebo ruštině. Na druhou stranu, poté, co jste si našli přátele, kteří mluví anglicky, naučíte se v češtině pár základních slov, například jak formálně pozdravit (dobrý den) nebo neformálně (ahoj), nebo poděkovat (děkuji), není pak těžké na oplátku získat vřelý úsměv uznání. Vše tak plyne snadno. Starším lidem pak pantomimicky ukazujete to, co chcete, což funguje vždy dobře, a každý vám rád pomůže, což se děje opravdu všude! Češi mají dlouhou, působivou tradici používání různých jazyků - při pohledu na jejich historii museli…

Je toho mnohem víc, co bych vám mohl říci o Zlínu, například o zelených parcích a hřištích, kam chodí děti (a jejich rodiče a prarodiče!), o sportovních zařízeních po celém městě, o lesích a horách obklopující město, které jsou vždy jen pár minut pěšky či na kole. Skvělé jsou jednodenní výlety, které můžete podniknout do sousedních měst a dalších destinací. Nesmím zapomenout na naprosto dokonalý systém veřejné dopravy, který nestojí téměř nic a vše jede přesně na čas...

Tento článek však uzavřu zmínkou o obyvatelích Zlína. Lidé na Moravě mají zaslouženou pověst, že jsou opravdu přátelští, ale tady ve Zlíně jsem potkal ty nejmilejší a nejnápomocnější lidi, jaké jsem kdy viděl. Když jsem tu poprvé před několika lety vystoupil z vlaku, viděl jsem, že železniční stanice není zrovna nejmodernější… Ale po průchodu dvěma krásnými parky kolem zámku jsem brzy našel fantastické nové budovy hlavního univerzitního kampusu. Jednoduše jsem se procházel čistými malebnými uličkami a parky a cítil jsem se skvěle - nejsem „novodobý“ člověk, naopak jsem pocítil klid a měl jsem pozitivní pocit. Už v prvních deseti minutách jsem cítil silné spojení s městem, když jsem sledoval, jak jsou k sobě všichni vřelí. Jednou z prvních věcí, která mě dostala po mém příjezdu do města, bylo to, že na vás na chodníku ostatní vzhlédnou a lehce se usmívají - ne velký úsměv, takový jemný pohled, který říká: "Hej, jsi tady." Možná to zní jako maličkost, ale nebyl jsem zvyklý na takový druh nenápadné intimity od cizince v tak velkém městě – což mě dovedlo k pochybám, jestli nemám skvrnu na košili nebo něco podobného…

Měl jsem tehdy pocit, že se mi bude ve Zlíně líbit. A po několika týdnech jsem se rozhodl přijmout práci na univerzitě. Pár lidí mi tvrdilo, že tento dojem nebude mít dlouhého trvání, ale jsou to tři roky a ten pocit je silnější než kdy jindy. Moji studenti z programu Erasmus mi také říkají, jak je tady studium skvělé, a také jak je skvělé cestovat do nespočtu měst a vesnic v okolí. Každá obec má své památky, kulturu a tradice (a dokonce i dialekty, na které mohou být obyvatelé právem hrdí!). Hory i jiné přírodní zajímavosti a scenérie na jihovýchodní Moravě vždy lákají k návštěvě, přičemž každé roční období má své zvláštní kouzlo. Nakonec Vídeň i Bratislava (nesmírně podceňované město!) jsou odtud jen dvě hodiny cesty. Stejně trvá cesta i do Prahy, pokud tam tedy musíte – osobně jsem však zjistil, že nemám důvod tam často jezdit.

Zlín je s UTB a všemi dalšími věcmi skvělé město pro rodiny s dětmi. Upřímně jsem nemohl najít lepší místo pro výchovu dětí. Všude jsou skvělé školy a hřiště s uměleckými a jinými tvůrčími aktivitami, stejně jako sportovní a jiné rekreační možnosti – vaše děti se nikdy nebudou nudit a ani dospívající nebudou mít problém najít někoho, s kým by se mohli spřátelit.
A nejlepší je, že je Zlín zcela bezpečné město. Četl jsem zprávy pravidelně, ale během tří let, které jsem zde strávil, jsem nikdy neslyšel o žádném násilném zločinu. Přátelé a kolegové bydlící jinde, s nimiž zůstávám v kontaktu, říkají, že to nemůže být ani pravda, ale je to tak. Řekněme si to takto – ani na okamžik bych neváhal poslat svého syna nebo dceru do Zlína samotného, např. studovat střední školu či univerzitu.

Krajské město Zlín má všechny výhody středně velkého města 21. století (např. je všude zdarma WiFi). Má však i své kouzlo a bezstarostnou atmosféru, které již z velké části jiná místa pozbyla. Upřímně, Zlín mi připomíná naši komunitu na jihu USA, jak si ji vybavuji ze svého dětství, což je nejvyšší ocenění, které mohu městu dát. Do Zlína přijedete za obchodem, turistikou nebo studiem. Ale zůstanete tu kvůli lidem.