You are here

Vrijeme i otvorena komunikacija potrebni su za uključivanje lokalnih dionika u postupke strateškog planiranja

Edited on

22 February 2022
Read time: 1 minute

U srijedu, 16. veljače 2022., u prostorima Udruge gradova u RH i Nacionalne URBACT točke, održana je radionica o uključivanju lokalnih dionika u postupke strateškog planiranja gradova. Radionicu su održale Alisa Aliti Vlašić i Jelena Brbora, konzultantice i nekadašnje koordinatorice URBACT aktivnosti u Dubrovniku.

Radionica je započela s predstavljanjem dvanaest prisutnih sudionika iz šest gradova (Novska, Pregrada, Rijeka, Slavonski Brod, Velika Gorica i Zagreb) i njihovim iskustvima u organiziranju građanske participacije. Istaknuti su neki zajednički izazovi poput nezainteresiranosti šire javnosti za postupke planiranja, slabe koordinacije unutar gradskih upravnih odjela te kasnog uključivanja građana kod postupaka prostornog planiranja.

Sudjelovanje građana se danas smatra ključnim za uspostavu povjerenja u javne institucije i snažnim alatom za razvoj demokracije. Ono ujedno osnažuje legitimnost usluga i javnih politika uključivanjem onih koji ih koriste te stvara osjećaj odgovornosti i angažiranosti među dionicima.

U trosatnoj radionici adresirali su se glavni elementi participativnog postupka:

  • Svrha koju grad želi postići uključivanjem lokalnih dionika;
  • Dostupni resursi (uključujući raspoloživo vrijeme, financijska sredstva, informacije, znanja i vještine);
  • Dostupni suradnici (tko su ciljna skupina postupka, kakva partnerstva je moguće uspostaviti);
  • Otvorena i transparentna komunikacija;
  • Identifikacija najbolje metode participacije;
  • Evaluacija uspješnosti (pri čemu su ključni odgovarajuće odabrani pokazatelji);
  • Povratna informacija od dionika (bitno za daljnji razvoj povjerenja).

Ukratko su istaknuti osnovni mogući oblici participacije dionika: glasovanje, informiranje građana, savjetodavna vijeća, radne skupine, zbor građana, javne rasprave i tribine, lokalni referendum, crowdsourcing, participativno budžetiranje, fokus grupe, savjetovanje sa zainteresiranom javnošću...

Program i metodologija radionice izrađeni su na temelju dosadašnjeg iskustva gradova u provedbi aktivnosti programa URBACT III, stoga je posebno naglašena mogućnost organiziranja radne skupine koja okuplja relevantne dionike po uzoru na Urbact lokalne grupe (ULG). O prednostima i načinima primjene takve metode možete potražiti u publikaciji Priručnik o osnivanju i radu višedioničkih grupa, a primjeri alata za facilitiranje participativnih procesa nalaze se na URBACT toolbox-u.

U raspravama koje su nastale tijekom radionice zaključeno je da nema jedinstvenog rješenja koje se može jednostavno kopirati. Postoje samo metodološka načela za organizaciju participativnih procesa, zbog čega svaki grad i lokalna sredina moraju prilagoditi dostupne metode svojem kontekstu, uzimajući u obzir ranije navedene elemente.