You are here

Vilniečiai želdynų projektavime dalyvaus nuo idėjos iki jos įgyvendinimo

Edited on

13 November 2018
Read time: 1 minute

Vilniečiai įsitrauks į sostinės viešųjų erdvių projektavimą nuo pat idėjos gimimo – savivaldybėje yra parengta nauja tvarka, kaip nuo šiol bus viešinami sostinės savivaldybės ar valstybinės žemės sklypuose planuojami želdynai – parkai, skverai, sodai, memorialiniai parkai ir kt.

 

Miesto želdynų projektavimas

Naujoji tvarka užtikrina vilniečių dalyvavimą jau pačioje pirmoje – želdyno projektavimo užduoties rengimo stadijoje ir jis tęsis iki pat projekto realizavimo momento. 
Miesto plėtros departamento direktoriaus pavaduotojos Rūtos Matonienės teigimu, vilniečių dalyvavimas priimant sprendimus, kaip tvarkyti miesto viešąsias erdves bus užtikrintas įvairiose projekto rengimo stadijose, net jei jokios ministerijų nustatytos teisinės procedūros to ir nenumato. Planuos profesionalai, tačiau bendruomenės idėjos ir poreikiai padės sukurti geriausią rezultatą. Ypač, kai želdyno tvarkymo iniciatorė bus savivaldybė: prieš priimdama sprendimą tvarkyti ir numatydama pinigus projektui, galės vykti diskusijos, kūrybinės dirbtuvės, ekskursijos, apklausos, tyrimai ir kiti neformalūs vieši aptarimai.
Projektų rengimas nuo šiol vyks trimis etapais ir viešinimas visuomenei numatytas projekto inicijavimo, pasirengimo vykdymui ir projektinių pasiūlymų stadijose, kai iki šiol būdavo vadovaujamasi LR teisės aktuose nustatyta viešinimo tvarka, kurioje parkai, skverai ir kitos viešos erdvės traktuojamos ne taip pat, kaip svarbūs visuomenei statiniai, todėl dažnu atveju jų projektai buvo viešinami labai formaliai, ar visai neviešinami.


Miesto želdynų projektavimas

Pagal naujausią viešinimo tvarką į procesus bus labiau įtraukiami vilniečiai, juos atstovaujančios bendruomenės, informacija apie planuojamus želdynus bus žymiai anksčiau ir geriau matoma. Vilniaus miesto savivaldybė savo iniciatyva pasitvirtino tvarką, pagal kurią rengiamų želdynų ar viešųjų erdvių projektai turi būti aptariami su vietos bendruomene dar ankstyvoje projektavimo užduoties rengimo stadijoje.
Toks miestiečių, verslo grupių, bendruomenių įtraukimas į aktyvų sprendimų priėmimo procesą jau seniai taikomas kitų Europos šalių miestų praktikoje. Miesto bendruomenės įtraukiamos ne tik į viešųjų miesto erdvių planavimo ir pritaikymo naudoti klausimų sprendimą. Jos taip pat dalyvauja ir kitų aktualių miestui klausimų sprendime bei įsilieja į tolimesnį sprendimų įgyvendinimą.

Kitais metais planuojamame skelbti integruotos miestų plėtros programos URBACT kvietime kurti veiksmų planavimo tinklus, vietos paramos grupių iniciatyva svarstant strateginius miestų klausimus yra vienas iš esminių projekto įgyvendinimo elementų.
Integruotos miestų plėtros programos URBACT misija yra skatinti miestus dirbti kartu ir perduoti vieni kitiems naudingus miestui sprendimus. Programos remiamuose miestų bendradarbiavimo tinkluose ypatingas dėmesys skiriamas vietos bendruomenių, nevyriausybinių organizacijų ir miesto gyventojų įtraukimą ieškant miestui patrauklių sprendimų.

Parengta pagal Vilniaus miesto savivaldybės informaciją