You are here

VIETĒJIE PRODUKTI +VESELĪGA PĀRTIKA = LAIMĪGI BĒRNI: FUNDAO PIRMĀ PĀRTIKAS POLITIKA

Edited on

05 June 2019
Read time: 3 minutes

Fundao (Portugāle) jau sen ir pazīstama ar labu ēdienu un vīnu. Saskaroties ar iedzīvotāju skaita samazināšanos, šī pašvaldība centrālajā Portugālē 2012. gadā izveidoja uz eksportu orientētu ražotāju klubu, kas ieguva balvas no Abū Dabī līdz Makao. Tomēr, pilsēta pievienojās URBACT AGRI-URBAN projektam, lai meklētu vietējus, ilgtspējīgus risinājumus: ražotāji un patērētāji palīdzēja izstrādāt plānu, kas kalpotu vietējai, bioloģiskai pārtikai pašvaldības finansētajā sabiedriskajā ēdināšanā, veicinātu Fundao ekonomiku un veselīgu reputāciju.

 

Pamata informācija:

Atrašanās vieta: Fundao (Fundão /Portugāle)

Iedzīvotāju skaits: 29 000, pilsēta iesaistīta URBACT tīklā AGRI-URBAN

Papildu informācija: http://urbact.eu/agri-urban

Mikaela Gila (Micaela Gil), Fundao novada Eiropas projektu vadītāja, atrada AGRI-URBAN projektu, pārlūkojot URBACT projektu ideju datu bāzi: “Kā pilsētas/lauku teritorija, mēs meklējām jaunus risinājumus, jaunas zināšanas. Mēs vēlējāmies īsās piegādes ķēdes attiecībā uz ražošanu un patēriņu, jaunu cilvēku darba vietu radīšanu lauksaimniecībā, publisko iepirkumu... Tā nu mēs sazinājāmies ar Baenas pilsētu (Spānija), AGRI-URBAN sadarbības tīkla vadošo partneri, un tikām pieņemti projektā— no vairāk nekā septiņdesmit pilsētām! “Fundao pievienojās desmit citām mazajām un vidējām pilsētām AGRI-URBAN projektā, lai uzlabotu lauksaimniecības pārtikas tirgus un sasaistītu ražotājus ar vietējām kopienām. Atzīstot ekonomikas, veselības un vides ieguvumus, šo pilsētu mēri un pārstāvji 2016. gada jūnijā pulcējās Mollet del Valles pilsētā (Spānija), lai parakstītu manifestu “vietējā pārtikas politika un nodarbinātība”, un katrs apņēmās izstrādāt integrētu rīcības plānu savai pilsētai.

Darbības plāns

Pēc divu gadu ilgas izpētes un labas prakses apmaiņas ar partnerpilsētām un ikmēneša tikšanās ar jauno “vietējo rīcības grupu” (URBACT vietējā grupa), kurā piedalījās lauku saimniecības, skolas, universitātes, ēdnīcu piegādātāji, valsts iestādēs un asociācijās, Fundao publicēja savu rīcības plānu 2018. –2020. gadam. Īstenošana tika uzsākta nekavējoties. Vietējo “īsās piegādes ķēdes teritoriju” noteica, izmantojot Portugāles tiešās pārdošanas nosacījumus. Iedvesmojoties no Pays des Condruses (Beļģija), Fundao pašvaldība intervēja vietējos ražotājus, kā rezultātā izveidoja lauksaimnieku un viņu produkcijas datubāzi. “Rezultāti ir daudz pārsnieguši gaidīto,” norāda AGRI-URBAN eksperts Migels Sousa (Miguel Sousa). “Uzsākot projektu, Fundao nebija pārtikas politikas, bet tagad ir, un viņi to jau īsteno skolu ēdnīcās. Veselīgas pārtikas atbalstīšana ar vietējiem un bioloģiskajiem produktiem ir radījusi jaunu dinamiku pilsētā.” Labākā vieta, kur to apskatīt, ir Silvares pamatskola pusdienlaikā, kur bērni pusdieno ar veselīgu zupu, galvenajiem ēdieniem un desertiem. Tā kā šai skolai ir sava virtuve, pavāri un piegādātāji, vietējā rīcības grupa izvēlējās šo skolu kā nelielu pilotprojektu – līdz 2019. gada vasarai sniegt piemēru visām pamatskolām, lai izmantotu augļus un dārzeņus, kas ir 10% bioloģiski audzēti un 80% vietējie. Nākotnē tas attieksies uz 29 skolām, kur ēdināšanu nodrošina gan privātie uzņēmumi, gan privātas iestādes ar sociālās solidaritātes uzdevumiem.

 

                                    

 

Izmantojot tādus atlases kritērijus kā kvalitāte un dažādība, nevis cena vien, un izmantojot publiskā iepirkuma pieredzi no Mollet del Valles (Spānija), skola par galvenajiem piegādātājiem izvēlējās “Bio Eco”. Tā ir 2018. gadā izveidota 11 vietējo, sertificētu bioloģisko saimniecību apvienība, kas apgādā ar augļiem, dārzeņiem, medu un sieru. Apvienība tirgojas vietējos tirgos un palīdz lauksaimniekiem pāriet uz bioloģisku saimniekošanu. “”Bio Eco”ir viens no daudziem labiem pārsteigumiem, kas palīdzējuši virzīt šo projektu,” saka Mikaela Gila. Pozitīvs pārsteigums bija arī nacionālā līmeņa lēmums par par atbalstu bioloģiskajai lauksaimniecībai un veģetārai ēdināšanai (2017. gads), kā arī centieni nodrošināt pašvaldībām lielāku kontroli pār ēdināšanu izglītībā. Kad bērni ir beiguši ēst, viņi iztukšo atlikumus spainīšos, mēģinādami izmest mazāk nekā viņu draugi. Tad tiek nosvērts neapēstais ēdiens, un ēdnīca atbilstoši koriģē pasūtījumus. “Tas palīdz parādīt, ka pāreja uz vietējo bioloģisko pārtiku nav dārgāka: kad novērsta pārtikas izšķērdēšana, tas samazina izmaksas, un tas nozīmē, ka var nopirkt produkciju, kas ir nedaudz dārgāka, bet ar labāku kvalitāti,” stāsta M. Gila.

Galvenais iedvesmas avots: bioloģiska partnerpilsēta projektā AGRI-URBAN

Fundao plāno pakāpeniski palielināt bioloģiskās pārtikas īpatsvaru vietējās ēdnīcās, līdz ar piedāvājuma un pieprasījuma palielināšanos. Salīdzinoši zemais sākotnējais mērķis 10% apmērā ir viens no daudziem praktiskiem ieteikumiem no Mouans-Sartoux pilsētas (Francija), kur gandrīz 100% no skolas ēdnīcas pārtikas ir bioloģiska. Viņu labā prakse, kas izstrādāta 20 gadu laikā, tiek nodota citām pilsētām URBACT labās prakses pārneses projektā “BioCanteens”. “URBACT priekšrocība,” saka M.Gila, “ir iespēja strādāt ar partneriem, kuri jau ir uzkrājuši ilgu pieredzi. Mouans-Sartoux mūs iedvesmoja un parādīja, kā Fundao var ātri ieviest kaut ko līdzīgu”. “URBACT programma ir izcila ar to, ka ļauj mazpilsētām un vidējām pilsētām piekļūt Eiropas labākajai praksei un mācīties no tās,” saka M. Gila. “Šī bija mūsu pirmā patiesi eiropeiskā pieredze. Ar šo apmaiņu palīdzību mēs esam kļuvuši par URBACT ģimeni. Mūs iedvesmo citi, vienlaikus uzlabojot mūsu pašu vietējo situāciju.”

Bioloģiskā nākotne

Silvares pamatskolas pilotprojekts parāda ražotājiem, ģimenēm un iestādēm veselības un ekonomiskos ieguvumus no bioloģiskās pārtikas un samazinātiem atkritumiem, mudinot citus sekot labajam piemēram. Södertäljes (Zviedrija) pašvaldības Pārtikas nodaļas (Diet Unit) piemēra iedvesmota, Fundão pilsēta nodrošinās apmācību un informāciju lauksaimniekiem, skolu ēdnīcu pavāriem un tās 83 sociālajām institūcijām — no slimnīcām līdz pat pansionātiem. Fundão ir iesniegusi pieteikumu Interreg projektam, lai finansētu turpmākas darbības, tostarp jaunu digitālo platformu un lietotni ar finansiāliem stimuliem skolām slēgt līgumus ar vietējiem bioloģiskās lauksaimniecības piegādātājiem. “Fundão pašvaldības līdzdalība AGRI-URBAN ir bijusi unikāla dalīšanās un mācīšanās pieredze.” “Tas ir vērtīgs projekts, kas veicinās veselīgāku pārtiku skolās un stiprinās vietējos produktus, bet patiesībā mēs esam pieredzējuši vēl dziļāku un plašāku ietekmi, pateicoties iespējai būtiski ietekmēt iedzīvotāju patēriņa paradumu maiņu.”

Jelgavas novada pieredze projektā AGRI URBAN un vairāk par Mouans-Sartoux (Francija) kur pašvaldība nodrošina bioloģisku ēdināšanu no vietējiem produktiem pašvaldības finansētā ēdināšanā - ŠEIT