You are here

Vdýchnutie nového života opusteným miestam: inšpiratívny príklad z mesta Casoria (Taliansko)

Edited on

30 January 2021
Read time: 3 minutes

Casoria je vysoko urbanizované mesto, ktoré roky trpelo zlým politickým riadením. Vďaka účasti v URBACT sieti sub>urban bola samospráva schopná naštartovať proces obnovy vedený komunitou, začínajúci sa na periférii mesta.

Od Neapola vzdialená 10 km, v chaose živelného mestského rastu a pod hlavnou letovou dráhou, Casoria roky bojovala s ekonomickou a sociálnou krízou. Ak kedysi ťažila z povojnového boomu, dnes okrem skeletov starých tovární existuje o tom len málo dôkazov. Labyrinty ciest a železničných tratí upchávajú chaotické moderné mesto, v ktorom sa nachádza približne 7 000 nelegálnych budov. Mnohé z nich sú prázdne a obklopené betónom. Nezamestnanosť dosahuje 30 %, medzi mladými ľuďmi stúpa na 65 % a čoraz viac ľudí je nútených opustiť územie, aby si našli prácu inde. Zlepšiť tieto podmienky je náročné.

Niektoré problémy sú odrazom národných a regionálnych nerovností, iné sa opakujú desaťročia alebo sú zakorenené hlboko v spoločnosti. Napriek tomu v roku 2013 samospráva zostavila nový ambiciózny mestský plán založený na udržateľných ekologických modeloch. Cieľom bolo vytvoriť sieť opustených a málo využívaných oblastí, ktoré by sa transformovali na zelené alebo kultúrne huby (centrá) a ktoré by tvorili základ radikálnej obnovy. Po dvoch rokoch prípravných prác a čakania na schválenie od regionálnej vlády, sa samospráva pripojila k URBACT-u, aby sa podelila s ostatnými mestami o skúsenosti s plánovaním.


Začínanie od nuly
„S takouto iniciatívou sme nemali žiadne skúsenosti,“ hovorí Francesca Avitabile, architektka mestského odboru verejných prác. „Najskôr sme sa museli naučiť, ako pracovať v komunite.“ Vďaka účasti v programe URBACT mesto založilo skupinu miestnych zainteresovaných subjektov (miestna skupina URBACT), ktorá plánuje aktivity. Stretnutia skupiny boli veľké a zápisnice boli uverejňované online.

Cieľom bolo naplánovať sériu malých intervencií v súlade so širšou mestskou stratégiou. Na začiatku napríklad vlastníkov kľúčových lokalít brownfieldov požiadali, aby na svojich pozemkoch poskytli dočasné verejné chodníky na prepojenie budúcich obnovených lokalít priamo s centrom mesta. Bol to jednoduchý a efektívny spôsob, ako sceliť roztrieštené mesto. Skupina sa riadila krok po kroku stratégiou, ktorá tvorila základ ich Integrovaného akčného plánu. Za pilotné miesto vybrali park Michelangelo, zarastenú bývalú vojenskú základňu, ktorým sa začala postupná obnova mesta.

„Transformácia bola praktickou ukážkou budúcich vízií, predzvesťou tých mestských premien, ktoré by dnes neboli realizovateľné,“ hovorí Enrico Formato, externý expert pre Casoriu so sídlom na Neapolskej univerzite. Počas rozvoja miestna skupina koordinovala nadšenecké záhradnícke podujatia a iniciatívy na vyčistenie, ktoré boli vedené občanmi. Dokonca aj nábytok na účastníckych zasadnutiach bol skonštruovaný a obstaraný zadarmo, a to vďaka programu verejného sponzorstva.

     
Mezinárodné stretnutie v Michalangelovom parku                                                     Deti realizujú výsadbu v Michelangelovom parku

Budovanie miestnej identity
V apríli 2018 bol park Michelangelo konečne sprístupnený a v súčasnosti je najväčšou zelenou plochou v meste. „Bol to prvý hmatateľný výsledok participatívnych metód v Casorii,“ hovorí pani Avitabile. „Bol to začiatok úplne nového procesu pre komunitu." A čo je ešte pozoruhodnejšie, dosiahlo sa to navzdory značným politickým zmenám. V roku 2016 bola zvolená nová mestská správa. I napriek tomu, že nová strana podporovala park, spomalila sa širšia implementácia štrukturálneho plánu z roku 2013. To, že sub>urban integrovaný plán prežil politické zmeny, je dôkazom popularity projektu medzi občanmi.

„Vďaka URBACT-u sa v Casorii vytvorila a posilnila sieť asociácií a občianskych výborov,“ hovorí pán Formato. „Dnes aj bez silnej koordinácie mestskej správy presadzujú myšlienky a metódy zdieľané počas účasti v sieti sub>urban.“ Viditeľným dôkazom tohto rozvíjajúceho sa vplyvu je pokračujúci rozvoj v ďalšej zelenej lokalite, v parku Boccaccio. Avšak hlavným dedičstvom bol posun v myslení. „URBACT je tu pre ľudí veľmi dôležitý,“ potvrdzuje pani Avitabile. „Nešlo len o park, pomohlo nám to znovu vybudovať našu miestnu identitu.“


Primátor mesta Casoria Pasquale Fuccio (november 2016)