You are here

V novom programovom období 2021-2027 bude URBACT IV vychádzať z analyzovaných potrieb miest

Edited on

27 May 2020
Read time: 4 minutes

Sekretariát OP URBACT v súčasnosti pracuje na formovaní nového operačného programu URBACT IV pre programové obdobie 2021 - 2027.

Operačný program URBACT je známy tým, že pri príprave každého nového programového obdobia načúva a zohľadňuje potreby miest a iných zainteresovaných subjektov. V rámci prípravnej fázy nového programového obdobia 2021-2027 boli mestám, zástupcom štátov a iným zainteresovaným stranám zaslané prieskumy s cieľom zhromaždiť ich názory a potreby. Otázky sa týkali výziev, ktorým čelia mestá a výšky finančných prostriedkov, ktoré sú vynakladané na ich riešenie. Otázky sa taktiež týkali aj nápadov a podnetov pre budúce oblasti zamerania a činnosti OP URBACT IV.
 

Pýtali sme sa, čo mestá potrebujú

Uskutočnenie prieskumu bolo dôležité, pretože urbánna politika od roku 2014 zaznamenala významný vývoj čo malo za následok spustenie iniciatív EK, ako sú Urban Inovative Actions , medzivládna spolupráca v oblasti Urbánnej agendy pre EÚ a prípravu novej Lipskej charty, ktorá je zameraná na koncepty „zelených, spravodlivých a produktívnych“ miest. Identifikácia potrieb miest a kľúčovej pridanej hodnoty OP URBACT v tomto kontexte nikdy nebola dôležitejšia.

Položené otázky sa priamo zakladali na kľúčových výzvach uvedených v "Správe o budúcnosti miest 2019" (Spoločné výskumné centrum),ktoré sa týkali zmeny podnebia, sociálnej segregácie, zdravia a pohody, udržateľných služieb a miestneho hospodárstva. Tým sa zabezpečilo, že otázky a odpovede boli úzko spojené s cieľmi kohéznej politiky a hlavnými zásadami novej Lipskej charty.

V priebehu jedného mesiaca sa v prieskume zhromaždilo pôsobivých 532 odpovedí od takmer všetkých členských krajín zapojených do OP URBACT. Najväčšia skupina odpovedí (322) prišla z miest, pričom odpovede boli veľmi rozmanité. Zozbierali sme odpovede od rôzných miest, ktoré majú rôzné veľkosti (od miest s menej ako 20 000 obyvateľmi až po mestá s viac ako dvoma miliónmi obyvateľov).

                             

Približne 40% účastníkov uviedlo, že sa nikdy nezúčastnili URBACT aktivít, čo dokazuje, že záujem miest o OP URBACT je zjavný.

Toto nám povedali mestá

Pri skúmaní odpovedí na prieskum sa objavujú niektoré zaujímavé trendy. Najpozoruhodnejšie je, že respondenti prieskumu URBACT IV jednoznačne uznávajú klímu ako prioritnú výzvu, ktorej čelia mestá. Viac ako 300 respondentov si vybralo „prispôsobenie sa vplyvom zmeny klímy, zníženie emisií CO2, zníženie environmentálnej stopy miest, podpora udržateľnej mobility“.

                             

Po zmene klímy sa otázka udržateľných služieb javí ako druhá najdôležitejšia výzva. Viac ako 200 respondentov označilo „poskytovanie udržateľných a efektívnych verejných a komerčných služieb, budovanie silného miestneho hospodárstva“ za najvyššiu prioritu miest. Je tiež zarážajúce, že najmenšie mestá považovali otázku služieb za najväčšiu výzvu.

Sociálne a zdravotné problémy, aj keď boli zdôrazňované menej často, boli stále identifikované ako kľúčové výzvy pre mestá. Keďže prieskum bol uzavretý práve v čase, keď pandémia COVID-19 mala najdramatickejšie vplyvy, je pravdepodobné, že výzva v oblasti zdravia a pohody bude mať v súčasnosti ešte väčší význam.

Pokiaľ ide o hlavné prostriedky na riešenie problémov identifikovaných pre mestá, dvomi najviac citovanými boli: „posilnenie mestského riadenia a spoločne s občanmi vytváranie    stratégií založených na nových perspektívach a riešeniach“ a „fyzické zásahy, ako je vytváranie dobre navrhnutých verejných alebo zelených plôch a obnova miest“. Prvý z nich jasne ukazuje, že OPURBACT sa javí ako potenciálne kľúčový nástroj na riešenie potrieb miest v budúcnosti.
 

Informácie o budúcom programe URBACT IV

Odpovede z prieskumu tvoria iba časť vstupu do práce programovacieho výboru, ktorý vyvíja stratégiu a činnosti budúceho programu URBACT IV. Programovací výbor sa skladá zo zástupcov každého členského štátu EÚ a zástupcov Európskej komisie, Výboru regiónov, CEMR a Eurocities.

Výsledky prieskumu už boli analyzované na základe existujúcej literatúry - hodnotenie implementácie OP URBACT III anovej Lipskej charty a prostredníctvom rozhovorov so zúčastnenými stranami programu s cieľom sformulovať podprobnú analýzu o potrebách miest a očakávaniach zainteresovaných strán voči OP URBACT.  Táto správa bola vypracovaná spolu s „informáciou o politickom pozadí URBACT IV“.

Oba dokumenty a ich hlavné zistenia boli predložené na prvé zasadnutie programovacieho výboru 13. mája. Prioritne boli použité na informovanie o diskusiu o strategických prinícpoch, na ktorých bude nový program URBACT IV založený. Ich cieľom je zachovať základné princípy toho, čo ocenil URBACT III, a zároveň sa prispôsobiť novým príležitostiam, ktoré poskytuje vznikajúci rámec urbánnej politiky na nasledujúce obdobie.