You are here

Výzva na príklady dobrej praxe OP URBACT III je otvorená

Edited on

21 November 2017
Read time: 2 minutes

Integrovaný mestský rozvoj

Témy Tvorba kapacítkapitalizácia

V októbri 2016 sa Monitorovací výbor programu URBACT v Bratislave dohodol na vyhlásení nového typu výzvy na výber príkladov dobrej praxe. Táto výzva vychádza z európskych mestských riešení a jej cieľom je vytvoriť súbor európskych príkladov dobrej praxe, ktoré môžu mestá v celej Európe i mimo nej pochopiť, prispôsobiť a opätovne použiť.

Štart - december 2016

Mestá v Európe čelia rovnakým výzvam. Amsterdamský pakt, ktorý bol nedávno prijatý, reaguje na túto skutočnosť. Tento pakt upevňuje Urbánnu agendu pre EÚ a určuje jasné priority, ktoré je potrebné riešiť.

Mestá sú tiež miestom, kde s najväčšou pravdepodobnosťou nájdeme riešenia na ťažké výzvy 21. storočia. Už začínajú riešiť environmentálne, ekonomické a spoločenské hlavybôle, ktorým čelíme. Takže, ako dokážeme lepšie zaručiť, že ponaučenia sa budú zdieľať, a čo je najdôležitejšie, že sa budú šíriť čo najďalej?

My tu v programe URBACT už 14 rokov investujeme do budovania mestských sietí a zdieľania vedomostí v celej EÚ. Doposiaľ bola východiskom pre zúčastnené mestá spoločná výzva, ktorá poskytovala ohnisko pre spoluprácu. 

 Nový typ sietí

Vlani sme náš repertoár rozšírili o nástroje podpory pre mestá, a to zavedením sietí prenosu dobrej praxe, tzv. sietí pre transfer. Tieto zmenia pôvodný koncept siete vybudovaním partnerstva okolo zavedeného príkladu dobrej praxe, existujúceho riešenia s potenciálom prenosu. Práve tento aspekt prenosu je kľúčový.

Vo veku informácií sme zaplavení príkladmi dobrej praxe v mestách. Príklad dobrej praxe by však nemal predstavovať koniec. Našou snahou je podporovať šírenie integrovaného udržateľného mestského rozvoja. Preto je základom nového sieťového modelu URBACT proces prenosu a schopnosť rozšíriť riešenia v celej Európe.

 Pochopiť, prispôsobiť, opätovne používať

Náš prístup vedú tri zásady - pochopiťprispôsobiť a opätovne používať – ktoré sú odvodené od úspešného pilotného procesu ukončeného v roku 2015.

Táto pilotná skúsenosť nám ukázala, že dôkladné pochopenie dobrej praxe je predpokladom pre úspešný prenos. To, že nejaký zásah úspešne fungoval,  ešte nezaručuje, že sa preniesie dobre. V procese prenosu je mnoho prekážok napr. vládne, politické a finančné, ktoré sa nedajú prekonať bez dôkladného pochopenia modelu dobrej praxe.

Najskôr sa vytvorí súbor európskych príkladov. Každý z nich sa analyzuje, vysvetlí a dôkladne predvedie. Mestá s dobrou praxou programu URBACT budú mať príležitosť získať európske uznanie za svoje postupy a pomocou expertízy z programu URBACT ich môžu spresniť a vylepšiť. Takisto budú učiť a viesť siete pre transfer, do ktorých budú zapojené mestá zaujímajúce sa o importovanie týchto konceptov.

Čo ďalej?

Ako sa teda môžu mestá zapojiť? V decembri 2016 sme otvorili prvú výzvu na príklady dobrej praxe (.pdf, 4,1MB). Jej cieľom je vybrať osvedčené postupy, ktoré riešia komplexné problémy v mestskom prostredí pomocou integrovaného a participatívneho prístupu k riešeniu problémov.

 

Z nich bude čerpať výzva na vytvorenie sietí pre transfer, ktorá bude vyhlásená koncom roka 2017.

Pre viac informácií navštívte stránku www.urbact.eu a sledujte @urbact na Twitteri.

 URBACT