You are here

Vízia udržateľnej mestskej mobility pripravená v spolupráci s užívateľmi: inšpiratívny príklad z mesta Bielefeld (Nemecko)

Edited on

21 September 2020
Read time: 3 minutes

Mesto Bielefeld má silnú tradíciu v environmentálnej politike. S rastom obyvateľstva a rastom intenzity dochádzania začalo mesto pripravovať nový plán udržateľnej mobility prostredníctvom využitia inovatívnych nástrojov, ktoré URBACT ponúka.

 

Kľúčové informácie:

Mesto: Bielefeld (Nemecko)
Počet obyvateľov: 340 000
Zapojenie do siete URBACT: CityMobilNet
Viac informácií: http://urbact.eu/citymobilnet


V Nemecku sa hovorí, že Bielefeld neexistuje. Je to milý vtip, ktorým miestni oslavujú provinčnú reputáciu svojej komunity. Toto stredne veľké mesto v Severnom Porýní-Westfálsku je v skutočnosti centrom hospodárstva, vedy a kultúry pre okolitý región. Vedenie z celého politického spektra preukázalo záväzok dodržiavať environmentálne zásady. Verejná doprava je efektívna a jazda na bicykli je relatívne bežným spôsobom dopravy. Vďaka vysokej kvalite služieb a technikám plánovania zaznamenalo mesto od roku 2010 nárast počtu obyvateľov o viac ako 10 000. Okrem toho do Bielefeldu denne dochádza viac ako 80 000 ľudí a mnohí dochádzajú autom. Prioritou teda je zlepšenie dopravnej infraštruktúry.

„Zmena v tomto sektore sa nemôže zastaviť pri nahrádzaní fosílnych palív,“ zdôrazňuje Olaf Lewald, z oddelenia európskych záležitostí a projektový manažér mesta Bielefeld. „Potrebujeme kriticky preskúmať naše predchádzajúce zvyky a rozvíjať alebo zdokonaľovať nové formy spolupráce, ako aj nové prístupy k plánovaniu, aby sme mohli riešiť veľké problémy budúcnosti, medzi ktoré patrí aj zmena klímy.“


Získavanie podpory ekologickejšieho cestovania prostredníctvom operačného programu URBACT

S cieľom formalizovať tento proces mesto identifikovalo potrebu pripraviť Plán udržateľnej mestskej mobility, ktorý má pomôcť zmeniť správanie verejnosti v súvislosti s mobilitou a využívaním zelených možností. Keď mesto v roku 2015 pracovalo na návrhu dokumentu, obrátilo sa na odborníkov z operačného programu URBACT pri hľadaní inovatívnych nástrojov, ktoré by mohli byť integrované do plánu. Bielefeld sa na základe svojich skúseností s udržateľným rozvojom stal lead partnerom siete CityMobilNet.

                               

Vo výsledku malo mesto privilegovanú úlohu pri koordinovaní a definovaní spôsobov spolupráce v rámci siete a mesto bolo schopné zdieľať svoje odborné znalosti s mestami, ktoré sa týmito otázkami zaoberali po prvýkrát - ako napríklad mesto Slatina z Rumunska. Hlavnou prioritou však bolo poučiť sa z rôznych príkladov. „Pripojili sme sa k sieti s poznaním, že neexistuje jednotné riešenie pre všetky mestá,“ hovorí pán Lewald. „Chceli sme počuť názor ostatných, stretnúť sa s medzinárodnými odborníkmi a vymieňať si znalosti a osvedčené postupy s inými organizáciami z celej Európy.“


Mestá z juhu Európy inšpirovali nové kampane zamerané na chôdzu a cyklistiku

Počas návštev juhoeurópskych miest ako Marseille (Francúzsko) a Agii Anargyri Kamatero (Grécko) objavovali členovia miestnej skupiny URBACT mesta Bielefeld problémy mestskej mobility, ktoré predtým nevideli. Zároveň spoznávali aj kreatívne riešenia, z ktorých sa môžu poučiť. Obzvlášť si osvojili využívanie „mäkkých prístupov“ ako sú plagáty a kultúrne intervencie predstavujúce mechanizmy, ktoré ovplyvňujú správanie verejnosti. Inšpirovali sa partnermi siete CityMobilNet a zorganizovali v školách a verejných inštitúciách kampaň na podporu chôdze a cyklistiky v meste. Bielefeld zaujala aj stratégia mesta Braga z Portugalska zameraná na rozšírenie a zlepšenie peších zón. Teraz si tieto dve mestá vymieňajú stratégie, ako urobiť ich ulice priateľskejšie pre starších ľudí a ľudí so zdravotným postihnutím, ktoré obmedzuje ich pohyb.

     


Spoločná príprava Integrovaného akčného plánu mobility

Okrem možnosti spolupráce s inými mestami poskytol URBACT mestu Bielefeld aj nové organizačné nástroje, z ktorých sa niektoré ukázali ako účinné na miestnej úrovni. Najúspešnejším bol formát stretnutia s názvom „Budúci Workshop“. Tento inovatívny prístup k organizovaniu strategických zhromažďovaní využíva mapy, štatistiky a výsledky z predchádzajúcich štúdií ako podnety pre vytváranie akčných plánov. V roku 2017 samospráva vyzvala vplyvné zainteresované subjekty z mesta i z jeho okolia, aby spoločne identifikovali priority pomocou tejto metódy. Účastníkmi boli zástupcovia cyklistických a automobilových federácií a orgánov verejnej dopravy, ale aj učitelia, lekári a policajti.

To však nebol koniec procesu. Samospráva vypracovala sedemročný Integrovaný akčný plán založený na spätnej väzbe zainteresovaných strán. Tento dokument načrtol aj záväzok zvýšiť atraktivitu centra mesta, zabezpečiť rovnaké možnosti pre účastníkov cestnej premávky a všeobecne zvýšiť bezpečnosť. Tieto závery boli potvrdené aj politickými zástupcami na vysokej úrovni. „Pomocou výboru pre dopravu, ktorý pôsobí pri mestskom parlamente, sa spojili všetky skupiny bez ohľadu na to, či sú súčasťou súčasnej vlády,“ potvrdil Claus Kollinger, lead expert siete. Tento proces umožnil prostredníctvom participatívnych metód dosiahnuť politický konsenzus. S týmto vedomím bude Integrovaný akčný plán v roku 2019 formalizovaný do strategického dokumentu, ktorý bude v súlade s medzinárodnými štandardmi Plánu udržateľnej mestskej mobility.



Bielefeld bol za svoju úspešnú koordinačnú úlohu v sieti CityMobilNet v roku 2017 požiadaný, aby sa podelil o svoje odborné znalosti v Partnerstve pre urbánnu mobilitu, ktoré bolo vytvorené na základe Urbánnej agendy pre EÚ. Táto prebiehajúca nadnárodná iniciatíva skúma, ako by fondy EÚ mohli účinnejšie pomôcť pri zlepšovaní mestskej mobility vo všetkých členských štátoch.