You are here

Uus eluasemelahendus: Poznańi uuenduslik pakkumine hoiab andekad noored linnas

Edited on

11 May 2017
Read time: 3 minutes

Poola linn Poznań, kes on ühtlasi projekti Gen-Y City eestvedaja, alustas hiljuti eluasemeprogrammi nimega „Korterid koolilõpetajatele”, mille eesmärk on pakkuda lahendus paljude Euroopa linnade probleemile – kuidas hoida noori, andekaid ja haritud inimesi linnas. Artiklis arutatakse programmi edusamme ja piiranguid.

Poznańil (Gen Y City eestvedaja) on suure akadeemilise keskusena suur potentsiaal meelitada ligi noori inimesi. Peale selle on seal väga madal töötuse tase. Need kaks tõika muudavad linna huvitavaks paljudele noortele, kes tahavad seal kanda kinnitada ja pere luua. Suur takistus on aga taskukohase eluaseme leidmine. Oma elu alustavatel noortel on üsna väike sissetulek ning tsiviiltöölepingute alusel töötamine ei võimalda neil saada laenu. Tegelikkuses ei ole enamik neist ka pikaajalistest finantskohustustest huvitatud. Selles eluetapis on nende põhieesmärk saavutada ametialane ja majanduslik stabiilsus ning sellest lähtuvalt on nad valmis töö leidmiseks kolima. Taoliste püüdluste toetamiseks on tarvis taskukohaseid eluasemeid.

Probleemi aitaksid lahendada näiteks pikaajalised ja stabiilsed üürilepingud. Varasemalt on Poznań pakkunud edukaid investeerimisvõimalusi vanematele inimestele, kes vajasid eluaseme saamiseks abi. Algatus oli suunatud ebasoodsate demograafiliste muutustega tegelemiseks, näiteks eeslinnastumine ja elanikkonna vananemine. Nii otsustaski Poznańi Korteriühistute Liit (välislink) tugineda senisele edukale tegevusele ning aidata noori eluasemeprogrammiga „Korterid koolilõpetajatele”. Algatus sai alguse 2014. aastal ja selle eesmärk oli esitada konkurentsivõimeline pakkumine neile, kes vastasid teatud tingimustele.

Programm on mõeldud paljude probleemide lahendamiseks, millega Poznań (koos nii mõnegi teise linnaga) parajasti silmitsi seisab – kuidas hoida linnas noori, andekaid ja haritud inimesi, kes annaksid oma panuse majanduse edendamisse. Poznań soovis ülikooli lõpetanutele luua soodsaid tingimusi, et nad jääksid linna edasi ja aitaksid seeläbi anda tagasikäigu rahvastikukaole ja linna elanikkonna vananemisele. Seejuures on tähtis, et heade eluasemetingimuste ja taristu tagamisega toetab linn ülikoole ja kohalikke tööandjaid, kes saavad endale noori ja asjatundlikke töötajaid. See võimaldab omakorda vähendada töötust ja hoogustada linna arengut tänu stabiilsele maksutulule. Selle teemaga tegelevad kõik Gen Y City võrgustikku kuuluvad linnad ja toodud näide on midagi, mida peaks tõsiselt kaaluma.

Kuidas hakkab programm välja nägema? 

Üürnikke valitakse avalduse ja mitme kriteeriumi alusel. Taotlejad peavad olema kuni 36aastased noored, kes on lõpetanud ülikooli vähemalt viimase viie aasta jooksul ning kellel ei ole Poznańis ühtegi teist eluaset. Samuti peavad nad töötama või tegelema ettevõtlusega Poznańis ja maksma linnale makse. Peale selle kehtivad ka sissetulekupiirid: kõige rohkem 1,3 korda piirkonna keskmisest sissetulekust. Üks üürnik võib üürida korteri kuni 10 aastaks ja pärast seda peab ta korteri vabastama. Seejärel antakse korter üle järgmisele üürnikule. 

Kogu süsteem toimib üüripindade mudeli järgi ja sellest tulenevalt peab üürnik tasuma järgmised kulud:

  • Korteri arendamiseks nõutav osalemistasu (makstakse tagasi) – kuni 30% (umbes 38 m2 ühetoaline korter – ligikaudu 28 500 zlotti (6 600 eurot); umbes 45 m2 kahetoaline korter – ligikaudu 34 000 zlotti (7 800 eurot).
  • Üür – kuni 4% asendusväärtusest (ühetoaline korter – ligikaudu 470 zlotti (110 eurot) + kommunaalkulud; kahetoaline korter 550 zlotti (125 eurot) + kommunaalkulud).
  • Maksta tuleb ka garantiiraha (hüvitatakse hiljem) kuue kuu üürisumma ulatuses (ühetoaline korter – 2 800 zlotti/650 eurot; kahetoaline korter – 3 300 zlotti/765 eurot).

Taskukohane hind ja head tingimused on korterite järele toonud kaasa suure nõudluse. Taotlusi on esitatud palju ning peaaegu kõik on kolinud Korteriühistu Liidu korteritesse. Esimese taotluskorra ajal oli 250 taotlejat, millel lisandus hiljem 130 huvilist. Palacza tänava eluasemerajoonis on neli eluhoonet, kus on 143 korterit, sealhulgas 77 ühetoalist ja 66 kahetoalist korterit ning kaks maa-alust garaaži.

Algatuses saavad osaleda Poznańi ülikoolid, linna kaubamärkide ühendusse kuuluvad tööandjad, linnas tegutsevad tööandjad, samuti need, kelle tööandja tegutseb Poznańis, ning inimesed, kellel on linnas oma ettevõte.

Programm on noorte seas väga populaarne ning Korteriühistute Liit saab korteri üürimiseks endiselt taotlusi.

Õpetlikud õppetunnid

Programmi edukaks toimimiseks on vajalikud kaks väga tähtsat tegurit: kohavalik ja finantseerimine. Korteriühistute Liit kasutas oma eluasemetesse investeerimise kogemust (mis omandati programmis „Korterid eakatele”), et valida välja sobiv kinnisvara, millel oleks hea ühendus kogu linnaga. Programmi finantseeriti oma kuludega, millele võeti lisaks ka laen (umbes 50% ehituskuludest). Samuti nõudis Korteriühistute Liit huvilistelt osalemistasu. Kõik see ja ka linnavalitsuse mõningane toetus aitas Liidul koguda kokku investeerimiseks vajaliku summa.

Kahjuks aga ei väljendanud ei ülikoolid ega kaubamärkide ühendusse kuuluvad ettevõtted huvi programmis osaleda. Oma jah-sõna andis üksnes viis Poznańi tööandjat.

Sihtrühm oli korralikult määratletud, kuid enamik üürnikke kaebasid suure osalemis- ja garantiitasu üle, mis tõstatab küsimuse, millised on taskukohase hinna suurused ja tingimused.

See näitab, et sihtrühma määratlemisega tuleb olla väga ettevaatlik. Ennekõike tuleb arvestada nende rahalise olukorraga. Programmist huvitatud noortele oli kõige suurem takistus osalemistasu. Sellest võib järeldada, et osalemistasu saaks asendada kõrgema üüriga või tasakaalustada madalama kvaliteediga.

Enamik noori oli huvitatud kahetoalise korteri üürimisest, kuid oli ka neid, kes soovisid üürida kolmetaolisi kortereid, mida algselt ehitusprojektis ei kavandatud. Projekti koostamise etapis on nüüd kavas peale kahetoaliste korterite ehitada ka kolmetoalisi kortereid. Noortele meeldiks ka suurem asukoha, kvaliteedi, üürisumma ja -perioodi valik. Teine võimalus noorte linnas hoidmiseks on anda neile võimalus korter ära osta.

Üürnikud on nõus sõlmima tähtajatuid lepinguid, sest nad soovivad saada rohkem stabiilsust ning kavatsevad luua või suurendada oma peret. Nende vajaduste täitmiseks koostatakse uus programm – „Omandiõigusega üürilepingud”. See võimaldab noortel osta korteri 5–25 aasta jooksul, sest programmis osalemise ajal maksavad nad korteri hinna kinni.

Panus ELi linnade tegevuskavasse

Programm „Korterid koolilõpetajatele” on otseselt seotud Euroopa Liidu linnade tegevuskavaga (välislink), mille eesmärk on parandada ELi kodanike elukvaliteeti. 30. mail 2016. aastal kiitsid liikmesriikide ministrid heaks Amsterdami pakti (välislink) – dokumendi, milles sätestatakse linnade tegevuskava põhimõtted. Tegevuskavas on kesksel kohal kaheksa partnerluse loomine seoses järgmiste kindlakstehtud probleemiga: õhukvaliteet (välislink), rändajate ja pagulaste kaasamine (välislink), vaesus linnades (välislink) jne. Poznań on üks partnerlinnadest, kelle ülesanne on tegeleda eluasemetega (välislink). Tegevuskava kohaselt peavad eluasemed olema hea kvaliteediga ja taskukohased. Partnerluse eesmärk on kehtestada eluasemepoliitika prioriteedid ning rahandus- ja õigusreeglid, mille alusel hakkavad linnad abi osutama. Partnerlus teeb koostööd liikmesriikide esindajate, Euroopa linnade, Euroopa Komisjoni, Euroopa Investeerimispanga ja rahvusvaheliste linnaorganisatsioonidega.

Sellise suure, noortele suunatud investeerigu mõte Poznańi linnas on osutunud riiklikul tasemel murranguliseks projektiks. Samuti annab see koolilõpetajatele eluasemete ehitamiseks hoogu juurde ning aitab lahendada mitmesuguseid päevakajalisi probleeme, näiteks kuidas hoida noori linnas ja innustada ettevõtjaid koostööle. Programmiga antakse head eeskuju kõigile ELi linnadele, et leida lahendusi taskukohaste eluasemete pakkumiseks.

 

Karolina Prymas, 9. märts 2017