You are here

Urbane rešitve: pet uvodnih spoznanj prenosnih omrežij URBACT

Edited on

30 June 2020
Read time: 3 minutes

Izvedite, zakaj (in kako) deliti urbane dobre prakse!

Mesta po vsej Evropi se spopadajo s podobnimi izzivi. Podnebne spremembe, nedostopne cene stanovanj in staranje prebivalstva so med drugimi na seznamu večine mestnih uprav. Dobra novica je, da mesta nenehno razvijajo in izvajajo nove rešitve. Slaba novica pa je, da še vedno niso dobra pri prenašanju svojih ugotovitev in rešitev naprej. Zakaj se to dogaja in kaj lahko storimo? Za odgovore na ta vprašanja je program URBACT januarja 2019 vzpostavil 23 omrežij, ki prenašajo dobre prakse. Prenosna omrežja sedaj počasi vstopajo v obdobje, ko bodo svoje rezultate delile tudi z drugimi mesti po Evropi. Za vas smo zbrali pet pomembnih naukov, ki smo jih povzeli iz njihovega dosedanjega dela.


1.    Od začetka se strinjajte, kaj sploh pomeni, da je praksa uspešna.

Prenos dobre prakse je lahko težaven proces. Samo zato, ker rešitev deluje v enem okolju, še ne pomeni, da jo je mogoče brez težav prenesti na drugo. V praksi ne moremo preprosto klikniti »kopiraj« in »prilepi«. Postopek prenosa je velikokrat kompleksen, posebej kadar je dobra praksa globoka in sistemska. 

Kako se omrežja mest tega lotevajo? Eden od načinov je, da se osredotočijo na posebne elemente dobre prakse, katere lahko mesta relativno preprosto prilagodijo in izvedejo. Prepoznala so namreč, da imajo kljub temu, da osnovni model ne sme ali ne more biti v celoti reproduciran, njegovi elementi univerzalni potencial.

Številna prenosna omrežja so izbrala ta pragmatičen pristop. Eden od teh je omrežje Making Spend Matter, katerega namen je ponovno povezati javna naročila za boljši učinek in izkoristek v javnem okolju. Vsa sodelujoča mesta bodo zasnovala in izvedla analizo lastnih lokalnih porab, ki bo služila kot izhodišče za nadaljnji razvoj. Nekaterim bo morda že to močno koristilo, za večino pa bo podlaga za nadaljnje delo na tem področju.


2.    Prepoznajte enostavne poti do zmage.

Koncepti, ki so preneseni iz drugih okolij, lahko naletijo na lokalni odpor. Omrežja se zavedajo, da je v primeru strateških rešitev večjega obsega težko razbrati potencialne rezultate. Ugotovila so, da je smiselno prepoznati hitre in oprijemljive poti do zmage, ki jih je mogoče izvesti v vsakem sodelujočem mestu.


Dober primer tega je omrežje C-Change, ki ga vodi britansko mesto Manchester. Zagovarja vlogo, ki jo imajo kultura in kreativne industrije pri zmanjševanju emisij ogljika. V vodilnem mestu je trajalo dolga leta, da so dosegli današnjo raven aktivacije. Za pospešitev prenosa v druga mesta je zato omrežje C-Change določilo elemente, ki jih je mogoče hitro prilagoditi in izvesti.

Eden od teh je koncept usposabljanja ljudi za ogljično pismenost, ki ustvari mrežo informiranih posameznikov za zmanjšanje ogljika znotraj ključnih lokalnih institucij, kot so bolnišnice, šole in podjetja. Osebje v vsakem mestu je bilo usposobljeno, kar je takoj ustvarilo prednost pri doseganju dolgoročnega cilja.

 

3.    Začnite s koncem v mislih in uporabljajte orodja za spremljanje napredka.

V vseh od omenjenih primerov so se partnerji strinjali, kako bo videti minimalna raven prenosa. Vsako prenosno omrežje je izdelalo Načrt prenosljivosti, ki ga je vsak mestni partner dopolnil z lastno izjavo o pričakovanem postopku prenosa. S tem so sledili reku Stephena Coveyja: »Začnite s koncem v mislih.«

Glede na to, da bo le nekaj partnerjev v celoti preneslo izvorno dobro prakso, je pomembno, da vsi razumejo, kako se bo odražal uspeh in kako mesta vedo, da se premikajo v pravo smer.

Več omrežij je oblikovalo domiselna orodja za spremljanje napredka. En primer je omrežje Biocanteens, ki ga vodi majhno francosko mesto Mouans Sartoux. To omrežje poskuša poustvariti mestni model zagotavljanja cenovno dostopne, lokalne, ekološke hrane v javnih institucijah, ki nudijo prehrano. Vsak partner je izdelal vizualni modul za vizualni prenos, v ki podrobno opredeljuje sestavne dele, ki jih bodo prednostno prenesli. prenos (glej zgoraj).

Omrežje BluAct, ki ga po vsem Sredozemlju vodi grško mesto Pirej, se osredotoča na rast modre ekonomije. Za sodelujoča mesta je razvilo nadzorno ploščo, kjer je mogoče enostavno preveriti napredek, s čimer je spodbudilo stalno medsebojno revizijo (glej desno). Takšna vizualna orodja ponujajo popoln pregled, hkrati pa poudarjajo zastavljene cilje vsakega mesta.


4.    Pokusite z eksperimentiranjem v manjšem obsegu.

Omrežja URBACT mestom nudijo prostor za učenje, inovacije in preizkušanje konceptov.

Kljub temu da ima vsako prenosno omrežje vodilnega mestnega partnerja z dobro prakso, ki jo deli, lahko vidimo, da učenje poteka v vseh smereh. Partnerska mesta ne prihajajo v omrežja zgolj kot prazne posode, ki jih je treba napolniti z znanjem! Vsako mesto s seboj prinese svoje izkušnje in poglede, ki jih mesta z dobro prakso absorbirajo in s tem izpopolnjujejo svoje prvotne koncepte.

Prototipiranje novih pristopov je pomembno, nekatere mreže pa imajo poseben okvir, ki podpira eksperimentiranje v majhnem obsegu. Dober primer je mreža On Board, ki se osredotoča na inovacije v izobraževalnem sistemu. V okviru projekta so se vsi partnerji zavezali k pilotski intervenciji, ki ga je razvilo drugo mesto v omrežju. To vključuje tudi vodilnega partnerja Viladecans (Španija), ki raziskuje koncept ljubiteljske radijske vesoljske postaje, ki jo je razvilo mesto Poznan (Poljska).

Drugo poljsko mesto, Łodz (Poljska), vodi projekt Urban Regeneration Mix, kjer je poudarjeno večstransko učenje in eksperimentiranje. V okviru projekta so Toulouse (Francija), Bologna (Italija), Baena (Estonija), Birmingham (Združeno kraljestvo) in Braga (Portugalska) opredelili seznam učinkovitih sosedskih intervencij (imenovanih »Foundation Builders«), vključno s pionirskim pristopom Łodza, v katerem so prebivalci nekakšni »vzdrževalci svetilnika« (ang. Lighthouse Keepers). Program prekrivanja med partnerji v začetku leta 2020 bo to podprl.

 

5.    Prepričajte se, da razumete, kaj se dogaja, in najdite način, kako povedati zgodbo.

Časovnica URBACT prenosnih omrežij je kratka in intenzivna. Po osemnajstih mesecih dejavnosti bo druga polovica leta 2020 ponujala platformo za izmenjavo in mogoče tudi nadaljnjo kaskado teh namnoženih izkušenj. Sodelujoča mesta se na to priložnost pripravljajo tako, da spremljajo svojo učno pot, da bodo lahko imeli tudi drugi korist od njihove izkušnje.

Mesta, vključena v prenosna omrežja, so svoja spoznanja podajala na različne načine, vključno z dnevniki z zapisi o prenosih in kratkimi video posnetki. V URBACT duhu so omrežja in mesta prepoznala glasove različnih deležnikov in z njimi zajela bogatost in raznolikost njihovega potovanja. Do konca leta 2019 so zajeli veliko svežih osebnih refleksij in zgodb tistih, vključenih v preobrazbo. Izjave so podali še politiki in mestni upravniki, pa tudi učitelji, čebelarji in kuharji – vsak opisuje svoje potovanje.

 


Kaj lahko pričakujemo za naprej?

Letos se bomo s temi zgodbami o preobrazbah odpravili na pot. Nacionalne točke URBACT bodo sodelovale z mesti prenosnih omrežij, da prikažejo te izkušnje širom po Evropi. To bo priložnost, da se povežete s sodelujočimi mesti in si ogledate, kako lahko te dobre prakse prilagodite potrebam svojega mesta. Bodite pozorni na podrobnosti, ki bodo objavljene v prihodnje na spletnih straneh nacionalnih točk URBACT.


Članek je prirejen po originalu: https://urbact.eu/urban-solutions-five-early-lessons-urbact-transfer-networks