URBACTi eksperdiks saamise eeldused
Edited on
03 January 2018Antud artikkel on abiks linnadele, kes on huvitatud linnapoliitika võrgustiku juhtimisest, et leida parimate oskustega erialaekspert. Samuti leidub väärtuslikke õpetusi ka neile, kes pole veel URBACT võrgustikuga liitunud, kuid sooviksid uusi teadmisi antud valdkonnas. Järgneva kolmekümne kuu jooksul otsivad 25 URBACTi poliitikat ellu viinud linna võrgustike moodustamiseks partnereid Euroopas, et seal proovitud linnapoliitikat rakendada. Kõigile loodavatele võrgustikele on URBACTi poolt tagatud ekspertidest koosnev tugirühm. Ent kuidas tagada taolise ekspertide tugirühma ressursi mõõdukas rakendamine? Käesolevas artiklis analüüsime kõige olulisemaid õppetunde ekspertgruppide kaasamisest antud võrgustikesse.
Heade linnapoliitiliste tavade üleandmine on keeruline protsess, mille õnnestumise eelduseks on põhjalik ettevalmistus. Oluline on nii lähte- kui ka sihtlinna keskkonna ja konteksti tundmine. Erilist tähelepanu tuleb pöörata inimeste käitumismustritele ning muudele faktoritele, mis võivad ülekandmise protsessi mõjutada, sest igal linnal on oma kindel kultuuriline ja poliitiline keskkond. Projektide edukat elluviimist linnades mõjutavad nii sotsiaalsed, kultuurilised kui ka majanduslikud tavad. Samuti on suur mõju ka avalikul sektoril ja poliitikat elluviivate inimeste karakteritel.
Nelja võimega superkangelane
URBACTil on mitmeaastane koostöökogemus erinevate ekspertidega, sellest tulenev kogemus näitab, et parimad eksperdid on oskuslikult tasakaalustanud mõttetöö ning rakenduslikud oskused. Nad on distsiplineeritud, altid probleemidele lahendusi leidma ning võimelised ad hoc lahendusi pakkuma. Heade vestluskaaslastena on nad taktitundelised ning suutelised keerukaid probleeme lihtsas keeles selgitama.
Ülaltoodud oskustega erialaekspertide leidmine on keeruline. Siiski leidsime pärast esimeste pilootprojektide edukat lõppemist just need isikuomadused, mis sobivad enim antud URBACTi programmi toetavate ekspertide jaoks:
1. Tõlgendamise oskus
Üks olulisemaid õppetunde esimeste kogemuste põhjal oli vajadus osata selgesõnaliselt tõlgendada mõistet “hea linnapoliitika”. Ülesanne võib tunduda küll primitiivsena, ent pilootprojekt tõestas vastupidist ning kristallselge lähteülesanne on eduka projekti alus.
Erialaeksperdid ei pruugi olla parim valik kirjeldama oma lähenemist teistele inimestele. Kuigi spetsialistidel võib olla põhjalik arusaam praktika toimimisest ning projekti väljunditest, ei pruugi detailsed kirjeldused teistele inimestele piisavalt mõistetavad olla.
Paljud tegevused, mida me igapäevaselt teeme, on niivõrd rutiinsed, et me ei oska leida alternatiivseid viise nende lahendamiseks. Samaväärselt võivad suuremad projektid kaotada oma sisu ning olulisemad detailid võivad ununeda.
On oluline, et teadmised, mida omandame erinevate projektidega, oleksid jäädvustatud, läbimõeldud ning jagatud kõigi osapooltega, kes on parasjagu just alustamas heade linnapoliitikate võrgustikus. Suletud kogukonnas on suur oht valejärelduste tegemiseks. Risk on kõrgem just rahvusvahelises võrgustikes, kus keelelised barjäärid võivad hägustada mõtteselgust. Sellest tulenevalt ongi URBACT oma pilootprojektidest kogutud teadmised sünteesinud uude mudelisse. Selle selgeimaks tulemiks oli hea linnapoliitika edasiandmise ning võrgustike eraldamine kahte eraldi vooru, mis andis osalejatele aega jagada, kirjeldada ning mõista hea linnapoliitika elluviimise tavasid.
Kui võrgustikud on tööle hakanud, lasub URBACTi ekspertrühmal põhiroll, et tagada parimad tingimused heade linnapoliitikate edasiandmise arendamiseks. Selgesõnaline kirjeldus heast elluviidud linnapoliitikast ongi spetsialistide esimene samm tulevaseks koostööks. Oskus kuulata, analüüsida ning tasakaalukalt vastata on suurim voorus esialgse tõlgendamise ja koodimurdmise juures.
Kujutage ette kellasseppa, kes võtab lahti vana ajanäitajat. Ta laob kõik osad organiseeritult tööpinnale, parandab vea ning komplekteerib tükid uuesti tervikuks. Selle käigus küsib ta alateadlikult: “Kuhu see läheb?”, “Mida see teeb?”, “Mis juhtuks, kui see tükk oleks mujal?” Esialgsest lapselikust uudishimust on kasvanud terviklik teadmine kella mehhanismidest ning tema osistest. Ta on aja jooksul omandanud niivõrd põhjaliku arusaama oma tööriistadest, et võib seda viimse üksikosani teistele kirjeldada – mõnikord isegi paremini, kui need, kes selle kella disainisid.
Eksperdi esialgne roll on siinkohal aidata formuleerida keerukaid teadmisi ja oskusi, mis kulusid ühe või teise eduka linnapoliitka kujundamiseks. Seejärel on tema ülesandeks selgitada seda laiemale üldsusele viisil, millest kõik osapooled aru saavad, arvestades auditooriumi tausta ning eelnevaid teadmisi. Selle tagamiseks on mitmeid võimalusi, neist kõige lihtsam on loo tõlkimine publiku emakeelde. Teine võimalus on selgitada hea poliitika lugu läbi illustratiivsete piltide. Seda lähenemist kasutas ka Yorgi linn, kelle peamine koostööpartner oli Genius Open, selgitamaks oma lähenemist erinevatele võrgustike partneritele Tallinnas, Siracusas ning San Sebastiani linnas.
Seega on vajalik, et ekspert oleks koodimurdja – suudaks keerulised ülesanded kõigile arusaadavaks muuta ja tõlgendada.
2. Läbinägelikkus
Ennustamine on tänamatu töö, seetõttu pole heade linnapoliitikate edasiandmise võrgustikus kunagi selge, kus erinevad projektid rakendust leiavad. Projekti algfaasis võivad tekkida küll esialgsed aimdused, ent nagu pilootprojekti kogemus meile tõestas, on esmamulje petlik.
URBACTi eksperdi põhiliseks ülesandeks on hinnata iga liituva linna potentsiaali. See eeldab erinevate eeltingimuste põhjalikku uurimist. Üheks eeltingimuseks on projekti asjakohasus võrgustikuga liituda soovivas linnas– kuivõrd aktuaalne on käsitletav probleem? Teine mõjur on kohalik poliitika. Ka parim projekt on määratud hukule, kui selle rakendamiseks puudub muutusi soosiv poliitiline kultuur. Samuti peab linnal olema ka mitmesuguseid vahendeid, et projekti realiseerida ning tulevikus ka elus hoida.
Üheks mooduseks, kuidas hinnata linnade võimekust projektis osalemiseks, on kogutud andmete, kogemuste ning materjalide läbitöötlemine. Samas kõige olulisem allikas on kandideerivate linnade külastamine. Selle käigus kohtub ekspert projektiga seotud huvigruppidega, sealhulgas kohaliku võimu esindajatega ning saab selge ülevaate linna võimekusest edukalt projektis osaleda.
Ekspert peab kõneluste käigus saavutama täieliku kindluse, et linnal on piisavalt vahendeid ning pühendumust, et olla täisväärtuslikuks partneriks. See eeldab aga eksperdilt enesekindlust, organiseeritust ning julgust esitada keerulisi küsimusi.
Seega ootame eksperdilt ka röntgenpilku ja läbinägemise võimet.
3. Strateegiline mõtlemine
Kuna palju sõltub linnale omasest ainulaadsest keskkonnast, siis on oluline teada, et puuduvad universaalsed lähenemised ning palju sõltub linnade omavahelisest sobivusest. Paika tuleb panna mitmesugused strateegiad. Mis on antud praktika olemus? Millised komponendid on lihtsamini vahendatavad? Millised võtted on raskemini läbi viidavad? Milliseid meetmeid tuleb kohandumiseks rakendada?
Linnafestivalil koorusid välja kaks eraldiseisvat metodoloogilist lähenemist, mis tulid ilmsiks ka meie pilootprojektides. Esimene, nn “karusselli” mudel eeldab koostööpartneritelt teiste partnerlinnade külastamist. Selline lähenemine kujutab endast traditsioonilist aktiivse võrgustiku mustrit. Alternatiivse variandina on kasutusel ka “radiaalne” mudel, mille korral külastab juhtivpartner vaid igat liituvat linna. Sellegi poolest saavad kõik osapooled projekti algfaasis ning lõpus kokku.
Mõlemal lähenemisel on omad tugevused ja nõrkused. Karusselli ja radiaalse meetodi vahele mahuvad veel mitmed sarnased kombinatsioonid. Lõpliku meetodi valib ekspert, kaaludes hoolikalt erinevate lahenduste asjakohasust. Samavõrd oluline on eksperdil leida ka õiged vahendid ja meetmed mõistmaks ning rakendamaks head praktikat. Tõhusaim tehnika, mida kasutavad ka paljud linnaõppe võrgustikud, on nn “peer-review” – samas valdkonna ekspertide analüüs erialastest uurimustöödest. Teistest meetmetest tasub äramärkimist partnerite kohtumine ning üksikasjade arutamine projekti vahetus asukohas. Sellist lähenemist on varasemalt kasutatud TUTUR projekti raames, milles Rooma algatusel uuriti Bremeni tühjana seisvaid avalikke ruume ning nende taaselustamise võimalusi. LINK
Sobivat meetodit valides tuleb lähtuda liituda sooviva linna kontekstist ning suutlikkusest antud meetmeid rakendada. Millised võimalused on neil ideid kõige efektiivsemalt üle võtta? Milliseid hüvesid loob liituda sooviv linn ise antud protsessile? Millised on potentsiaalsed ohud projekti õnnestumiseks ning kuidas neist üle saada? Antud küsimustele vastuste leidmine peaks välja selgitama, kuivõrd on antud linnas hea linnapoliitilise praktika elluviimine võimalik.
Sellest lähtuvalt ootame oma ekspertidelt kolmandaks supervõimeks oskust olla strateeg – planeerida, juhtida ja saavutada tulemusi.
4. Oskus olla juht
Osalemine URBACT võrgustikus on intensiivne ja töömahukas. Suhted põhipartneri (head linnapoliitikat esindava linna) ning spetsialisti vahel pannakse tugevalt proovile. Nagu Tallinnas peetud linnafestivalil tunnistati, on olulisel kohal osapoolte vaheline keemia, mis hõlmab endas korraga nii professionaalse, kui ka inimliku tasandi oskusi.
Eksperdi valitud töömeetmed on tihtipeale need, mis tagavad edu või lõpetavad suhted. Igal sammul oma ametinimetust “ekspert” kasutades ei jõuta lahendusteni. Meie kogemus pilootprojektides peegeldas asjaolu, et efektiivseimad projektid olid need, mis tõid koosolekulauda juhendamise mentaliteedi, mitte aga need, kus projektile määratud staarekspert teadis kõigile küsimustele lahendust. Nii nagu kirjeldati seda Tallinna linnafestivalil – oluline on oskus kuulata teisi osapooli ning õigel hetkel teadmistepõhist tuge pakkuda.
Lisaks oskustele kuulata, analüüsida ning tasakaalukalt vastata, millest oleme põgusalt juba rääkinud, on olulisel kohal ka empaatiavõime - oskus kõndida koostööpartnerite kingades ning proovida näha läbi nende silmade. Vahest kõige olulisemgi on võime pakkuda partnerlinnale tuge. Pilootprojektid tõestasid, et osapoolte vaheline usaldus on olulisel kohal võrgustike loomisel ning hilisemas liitumise faasis.
Seega on meie viimane oodatud võime oskus olla mentor – juhendada, kuulata ja mõista.
Küsija suu…
URBACTiga liitunud linnadel jätkub ohtralt kiidusõnu meie programmile. Enim meeldivad neile seatud kõrged ootused ning suur töövõime. Selline tagasiside on meile suur tunnustus ning omalt poolt lubame, et jätkame samas vaimus.
Kui leiad, et oled sobilike võimetega ning soovid neid oskusi proovile panna, siis võta meiega ühendust!
Submitted by Madli-Johanna Maidla on