URBACT pokreće mrežu za lokalizaciju ciljeva održivog razvoja!
Edited on
01 June 2021Pilot mreža gradova koji lokaliziraju ciljeve održivog razvoja u partnerstvu sa CEMR-om ima i hrvatskog člana – Grad Ozalj!
Za UN-ov Program održivog razvoja do 2030. nužno je djelovati na lokalnoj razini. Godina 2030. nije tako daleko i URBACT-ova nova mreža za lokalizaciju UN-ovih ciljeva održivog razvoja (https://www.un.org/sustainabledevelopment/sustainable-development-goals/) odigrat će važnu ulogu u ubrzanju procesa. Tijekom gotovo dvogodišnjeg razdoblja, program URBACT, u partnerstvu sa CEMR-om (https://www.ccre.org/), podržat će 19 gradova različitih veličina u nastojanjima da uče jedni od drugih kako bi postigli razvojne ciljeve za održive gradove.
"Ciljevi održivog razvoja" – ambicija
URBACT (https://urbact.eu/urbact-bright-spots-look-forward-20219) i CEMR (https://www.ccre.org/en/actualites/view/4132) su početkom godine najavili, a Nadzorni odbor programa URBACT je 9. ožujka 2021. odobrio mrežu za lokalizaciju UN-ovih ciljeva održivog razvoja.
Glavni cilj mreže je da pilot gradovi međusobno i s ostalim europskim i međunarodnim gradovima razmjenjuju iskustva, da grade kapacitete za proces lokalizacije UN-ovih ciljeva održivog razvoja na svojim teritorijima te da razvijaju alate za lokalizaciju ciljeva održivog razvoja. Mreža također ima za cilj ojačati sinergiju između URBACT-a, CEMR-a, EU-a i međunarodnih organizacija koje dijele iste ciljeve.
Metoda
Mreža će podržati skupinu od 19 gradova EU-a koristeći URBACT metodu (https://www.youtube.com/watch?v=poeMVmO9K-A) integriranog i participativnog učenja kroz djelovanje, i to kroz sljedeće faze:
- Aktivacija (ožujak – travanj 2021.)
- Dijagnoza (svibanj – lipanj 2021.)
- Definiranje vizije (kolovoz – studeni 2021.)
- Izrada akcijskog plana (prosinac 2021. – svibanj 2022.)
- Fiksiranje indikatora i finaliziranje IAP-a (lipanj 2022. – sredina studenog 2022.)
- Finale (sredina studenog / prosinac 2022.)
Prva faza će se fokusirati na dijagnozu i definiranje vizije. U njoj će se pomoći gradovima da prepoznaju gdje su sada i gdje bi željeli biti po pitanju lokalizacije ciljeva održivog razvoja. Druga faza fokusirat će se na to kako stići tamo gdje žele, kroz zajedničko osmišljavanje akcija, postavljanje okvira za rezultate, finaliziranje akcijskog plana i pripremu za provedbu.
Mreža će partnerima pružiti priliku da nauče kako koristiti RFSC alat za samoprocjenu (http://rfsc.eu/sustainable-development-goals/) u procesu lokalizacije ciljeva održivog razvoja tijekom cijelog projekta, od prevođenja ciljeva održivog razvoja u lokalni kontekst, identificiranja prioriteta i vizualiziranja do mapiranja lokalnih akcija i implementacije sustava praćenja ciljeva održivog razvoja.
Koristit će se i nekoliko drugih alata i metoda iz URBACT-ovog Toolboxa (https://urbact.eu/toolbox-home), kao i iz drugih vanjskih izvora. Bit će osmišljene i lokalne akcije podizanja svijesti radi interakcije s lokalnim dionicima i uspostavu jake URBACT lokalne grupe.
Na lokalnoj razini svaki će grad uspostaviti URBACT lokalnu grupu (ULG) i s njom izraditi Integrirani akcijski plan (IAP).
Na razini mreže, vodeći stručnjak će napraviti temeljnu analizu i definirati ključne rezultate projekta, povezane s fazama planiranja metode i akcije, odnosno s gradskim temama ili pričama.
Partneri
Predvođena Tallinnom (https://urbact.eu/tallinn), mreža okuplja uravnoteženo i raznoliko partnerstvo:
Devetnaest gradova uključenih u ovu mrežu pojedinačno su pokazali značajnu motiviranost da lokalizaciju ciljeva održivog razvoja razmotre sustavno. Partneri pokrivaju 19 različitih zemalja i razlikuju se veličinom i tipologijom (metropolitanska područja, glavni gradovi, mali / srednji gradovi, gradovi koji se smanjuju itd.). Usporedbom različitih lokalnih okruženja i okolnosti u ovim gradovima bit će moguće podijeliti raznolike ideje i rješenja ovog važnog izazova. Rezultati će biti relevantni i za vrlo široku publiku izvan mreže. Ulaskom grada Ozlja u pilot mrežu proširio se broj novih hrvatskih gradova koji sudjeluju u programu URBACT, što je još jedna potvrda zainteresiranosti naših lokalnih jedincia za održivi urbani razvoj!
Kao što je predviđeno radnim planom, gradovi lučonoše (Lighthouse Cities) iz EU-a i zemalja Istočnog partnerstva (EaP), zajedno s gradovima s globalnog juga, bit će pozvani na webinare i sastanke da daju svoj izravan doprinos i povratne informacije.
U sljedećim mjesecima bit će mnogo prilika za dijeljenje rezultata sa širom publikom, što uključuje i Politički forum na visokoj razini o održivom razvoju (https://sustainabledevelopment.un.org/hlpf/2021#:~:text=The%20meeting%20of%20the%20HLPF,level%20segment%20of%20the%20Council) u srpnju 2021., Europski tjedan regija i gradova (https://europa.eu/regions-and-cities/) u listopadu 2021., COP26 (https://ukcop26.org/) u studenom 2021. i 11. Svjetski urbani forum (https://wuf11.katowice.eu/) u lipnju 2022.
Submitted by emarko on