You are here

Tudásmegosztás az URBACT hálózatok közbeszerzési tapasztalatairól

Edited on

30 November 2020
Read time: 4 minutes

Fedezze fel a közbeszerzésben rejlő lehetőségeket Matthew Baqueriza-Jackson URBACT szakértővel! 

A közbeszerzés jelentősége továbbra is növekszik Európa-szerte, és szerves része lesz a Covid-19-re adott válaszainknak, valamint a városok előtt álló folyamatos gazdasági, társadalmi és környezeti kihívásoknak. Ebben a cikkben arról lesz szó, hogy az URBACT hogyan tudja befolyásolni ezt a folyamatot, illetve mit tud tenni annak érdekében, hogy a közbeszerzés hosszú távon az integrált városfejlesztés központi eleme maradjon.
 
A közbeszerzés előtérbe helyezése
 
Az URBACT az elmúlt öt év folyamán, Preston város tapasztalatai, ismeretei és szándéka által ösztönözve számos projektet valósított meg a közbeszerzés témakörében. Matthew Baqueriza-Jackson vezető szakértő, az URBACT képviselője és oktatója tudásával és tapasztalataival segítette az URBACT ezzel kapcsolatos projektjeit.
 
Összességében a közbeszerzésről alkotott képen sikerült alakítani, az általános közvélekedés szerint a közbeszerzést a „bürokrácia” és a „folyamatos kihívások” hívószavak övezik, ezt azonban úgy tűnik sikerült elmozdítani abba az irányba, hogy az „integrált városfejlesztés” szerves részévé váljon. Meglátásunk szerint a közbeszerzés hatékony eszközként alkalmazható a városi önkormányzatok számára a gazdasági, társadalmi és környezeti kihívások kezelésére; valamint a különböző érdekelt csoportok összefogásának eszközeként az eredmények javítása érdekében.
 
Preston, az URBACT és a részt vevő városok és hálózatok közbeszerzéssel kapcsolatos munkája – az alábbiakban leírtak szerint – az URBACT 'stratégiai közbeszerzés online tanfolyamának' előkészítésével zárult, amelyet 2021 márciusában indítanak. A tanfolyam – amely 7 modulból áll, illetve az URBACT városok esettanulmányaira épül – a tapasztalatok és szakértelem e mélységét felhasználva lépésről lépésre nyújt segítséget abban, hogyan alakíthatnak ki a városok hatékonyabb közbeszerzési stratégiát. Amennyiben érdekli ez a lehetőség, bővebb információért és regisztrációért látogasson el erre a honlapra.
 

 
Szóval, mit is tettünk közösen a közbeszerzés érdekében?
 
Az URBACT közbeszerzéssel kapcsolatos munkája 2015-ben kezdődött, a Procure Action Planning Network (Közbeszerzése Akciótervezési Hálózat) elindításával. Preston városa vezetésével és tíz másik város bevonásával ez a hálózat lehetőséget teremtett a közbeszerzés megítélésének és szerepének megváltoztatására. Három éves akciótervezési tevékenységük legfontosabb megállapítása az volt, hogy a közbeszerzéseket egyfajta „ciklusnak” kell tekinteni. Ahhoz, hogy a társadalmi és környezeti eredmények beágyazhatók legyenek a közbeszerzésekbe, az alábbi céloknak kell szem előtt tartani:

  • politikai befektetés és szándék a közbeszerzési kultúra megváltoztatására;
  • átfogó helyzetfeltárás arról, hogy a jelenlegi önkormányzati beszerzési kiadások milyen célra fordítódnak és mire mennyit költenek;
  • átfogó közbeszerzési stratégia vagy megközelítés, amely a törvényi előírások mellett részletezi azokat a gazdasági, társadalmi és környezeti eredményeket, amelyeket az önkormányzat beszerzéssel szeretne elérni;
  • e szélesebb körű eredmények relevanciájának átgondolása az áruk, szolgáltatások vagy építmények megtervezése során (üzembe helyezés);
  • a szélesebbkörű eredményekkel kapcsolatos kérdések tisztázása a pályázat során, valamint a válaszok értékelése a döntéshozatal és a nyertes partner kiválasztása közben;
  • annak nyomon követése, hogy ezek a szélesebb eredmények milyen mértékben érhetők el az áruszállítás, a szolgáltatás vagy a munkavégzés során.

Csatlakozás az EU Urban Agenda kidolgozásához
 
2017-ben Preston városa (illetve Matthew Baqueriza-Jackson, mint URBACT képviselő) felkérést kapott, hogy vegyen részt és kísérje figyelemmel az EU Urban Agenda partnerségi tevékenységeit az innovatív és felelős közbeszerzések terén. A partnerség az Európai Bizottsággal, más európai programokkal és intézményekkel, valamint régiókkal és városokkal való kapcsolattartás révén igyekezett előmozdítani a közbeszerzés alkalmazását a legfontosabb gazdasági, társadalmi és környezeti eredmények elérése érdekében.
 
A gyakorlatban az URBACT szerepe korántsem csak az egyszerű „megfigyelő” szerepére irányult – valójában Preston városa vezette a partnerségen belül a kiadások mérésének és a szélesebbkörű hatásokra vonatkozó cselekvések kidolgozását, továbbá hozzájárult a stratégiaépítéshez.
 
A jó közbeszerzési gyakorlat városi adaptálásának támogatása
 
Szintén 2017-ben Preston városa elnyerte az URBACT Jó Gyakorlat címet a „kiadások elemzéséről” végzett munkájáért és annak alkalmazhatóságáért, mely kidolgozta, hogy miként lehet előmozdítani a beszerzési folyamatokat és gyakorlatokat. 2018-ban a Making Spend Matter transzfer hálózat megkezdte ezen jó gyakorlat hat másik városba történő adaptálását.
 
A hálózatnak 2021 júniusában kell befejeznie projektjét, melynek során a városok azon dolgoznak, hogy átlássák, adaptálják és folyamatosan alkalmazni tudják a jó gyakorlatot saját környezetükben, Preston városa pedig azon fáradozik, hogy tovább fejlessze azt. A hálózat egy 2021 márciusi konferencián prezentálja végső eredményét, vagyis egy eszközkészletet mutat be arról, hogy a városok hogyan tudják hatékonyabb stratégiát kialakítani a közbeszerzések tekintetében.
 
2019-ben az URBACT megkezdte a közbeszerzési folyamat tanulásának integrálását más hálózatok tevékenységeibe is. Az Implementation Networks (Megvalósítási hálózatok) munkájának részeként az URBACT egy útmutatót készített a közbeszerzés megvalósítási kihívásairól és azok leküzdéséről, az esettanulmányok részletesebb bemutatásával.
 

 
A Playful Paradigm (Játékos paradigma) és az Urban Regeneration Mix transzfer hálózatok a közbeszerzés körüli csereprogramokat és tanulási tevékenységeket is beépítik hálózatuk munkájába, amelyhez Matthew további szakértői segítséget biztosít. A Playful Paradigm elkészítette a „Playful Paradigm Közbeszerzési Útmutató” című dokumentumot, amely részletezi azokat a szakaszokat, amelyeken a városoknak keresztül kell menniük a játékokkal kapcsolatos áruk és szolgáltatások megvásárlásához. Az Urban Regeneration Mix azt kutatja, hogyan lehet a közbeszerzéseket alkalmazni a városrészek revitalizációs eredmények fokozására, továbbá ez a kulcsfontosságú téma lesz a közelgő csere- és tanulási szemináriumuk egyik fő kérdése.

A közbeszerzési ismeretek terjesztése az URBACT keretein kívül
 
2018-ban az URBACT megkezdte az online tanfolyam kidolgozásának folyamatát, felhasználva az addig szerzett rengeteg tudást, tapasztalatot, szakértelmet és eredményeket. A lisszaboni URBACT városi fesztivál idején Matthew „Buying a Better Future” (Vásárolj egy szebb jövőt) címmel tartott műhelybeszélgetést. A beszélgetés során megvitatták a Procure Network alapvető megállapításait, illetve, hogy a közbeszerzési ciklus egyes lépései hogyan formálhatók valós közbeszerzési gyakorlattá.
 
Erre alapul a 2021 márciusában induló URBACT „Stratégiai közbeszerzés online tanfolyam”, melyre előzetesen regisztrálni ezen a linken tud.
 
Ezzel a tanfolyammal azonban még nem áll meg a folyamat. Valójában ez csak a kezdete annak, hogy a hálózatainkból szerzett tapasztalatainkat és az uniós Urban Agenda partnerségében való részvételünket nagyobb és szélesebb közönség számára tárjuk fel. Amennyiben érdeklődik a téma iránt, csatlakozzon, és nézze meg, mit tanulhat és adaptálhat ebből saját városa javára!
 
Matthew Baqueriza-Jackson a Making Spend Matter vezető szakértője. Ő képviselte az URBACT-ot az EU Urban Agenda partnerségében az innovatív és felelős közbeszerzések témájában, és részt vett az „URBACT online tanfolyam a stratégiai közbeszerzésről” című oktatási anyag kidolgozásában.
 
Írta: Matthew Jackson
 
Eredeti cikk: https://urbact.eu/urbact-and-public-procurement-wealth-knowledge-share