You are here

Torino: az URBACT és a Városi Innovatív Akciók európai sikertörténete

Edited on

31 March 2017
Read time: 5 minutes

Az Európai Bizottság Városi Innovatív Akciók (Urban Innovative Actions - UIA) című kezdeményezésére kiírt pályázat első fordulóján három URBACT várost választották ki; ezek: Torino, Bologna, Rotterdam. Most megvizsgáljuk, mi ezen városok titka, amellyel két európai programban is jeleskednek, és sikerük mennyiben köszönhető az URBACT-nak, amennyiben olyan integrált akciótervet készítettek, amelynek innovatív elgondolásai helyi szintű megvalósításához most a UIA nyújt támogatást.

A témában három cikket tervezünk, ez az első. Alapja a Fabrizio Barbieroval készített interjú. Ő a Torinói Városháza gazdaságfejlesztéssel, innovációval és európai projektekkel foglalkozó osztály vezetője.

Torino az egyik olyan európai város, amely sokat fordít a „közjavak” kezelése új módszereinek kialakítására. Ilyennek tekinthető például a közjavakról szóló jogszabály, a Regolamento Beni Comuni Urbani , melyet egy éve fogadtak el, vagy a Torinoi Szociális Innováció Kezdeményezés (TSI), melynek célja a civil szervezetekkel való együttműködés és párbeszéd a közjavak és közszolgáltatások irányítása és a kollektív közszolgáltatás-szervezés témakörében. A TSI több éves program nyílt platformok szervezésére az alulról jövő a városi/szociális innováció tárgyában.

Torino elkötelezett a városi gyakorlat módszereinek megújításában és a tapasztalatcserében, ezért hosszú távon fontos számára a várostervezéssel kapcsolatos európai projektekben való részvétel. Tevékenysége az URBAN Programmal indult, és most a várostervezéssel összefüggő két legfőbb programban vesz részt, az URBACT-ban és a Városi Innovatív Akcióban.

Torino szerint az URBACT és a UIA között szoros a tartalmi és módszertani kapcsolat

Közjavak, co-creation és szociális innováció a központi témák a két európai programhoz tartozó torinoi projektekben. A módszertani hasonlóságokon túl, a részleteket illetően a Boostinno (URBACT) és a CO-City (UIA) jelentik a kapcsolatot a két program között.      

Torino és az URBACT: tartós elkötelezettség a közös munka és szociális innováció iránt

Torino régóra részt vesz az URBACT programban, már lezárult projektekben, mint az Urbact Piacok, vagy a My Generation at Work (Az én generációm munkában), ami arra kereste a választ, hogy mit tehet a város a fiatal generáció foglalkoztatásáért. Az én generációm munkában című projekt innovatív módszereket fejlesztett ki a fiatalok foglalkoztathatóságának előmozdítására, és a torinoi Szociális innováció kezdeményezés ezt vitte tovább és mélyítette el.

Fabrizio maga is aktívan rész vett Az én generációm munkában című projektben öt évvel ezelőtt, amikor Torino önkormányzata elhatározta, hogy új politikát indít az ifjúsági munkanélküliség leküzdésére és a társadalmi innovációra.

„Szerintem nagyon jó volt a partnerkapcsolat”. Fabrizio nagyon élvezte a közös munkát, ami Torino városát  arra indította, hogy újabb URBACT projektben – a Boostinno-ban is – vegyen részt.

A jelenleg folyó Boostinno URBACT projekt épít Az én generáció munkában projekt tapasztalataira és az ott szerzett ismeretekre. Ebben a projektben Torino azt is elvállalta, hogy újratervezi a Torinoi Szociális Innováció kezdeményezést.  Fő célja most az, hogy segítse az innovatív vállalkozók új generációját az elszegényedett területek helyzetének javításában. Az önkormányzat erre a központi kormánytól is vár támogatást.


Boostinno - Szociális Innováció

 

A Boostinno projekt célja a közigazgatás felkészítése arra az új szerepre, hogy elősegítse, közvetítse a szociális innováció akcióit/projektjeit/szakpolitikáit azzal, hogy a szociális innovációt beengedi, átsegíti és kivezeti a közszférából. A projekt vezető partnere Gdańsk (Lengyelország) városa, partnerek  WroclawNagybánya (Románia) Milánó és Torino (Olaszország), Barcelona (Spanyolország), Braga (Portugália), Párizs és Strasbourg (Franciaország) és Lansstyrelsen Skane (Svédország).


Torino részt vesz a városi befogadásról szóló, Barcelona által vezetett URB-INCLUSSION projektben is, ami az URBACT Megvalósítási Hálózat egyik projektje, a megvalósítás kihívásainak vizsgálatára. Ebben a projektben Torino főleg a társadalmi részvétellel foglalkozik: olyan szociális innovációs modell kifejlesztésével, amelyik a helyi lakosság számára új módon biztosít szolgáltatásokat. A projekt megvalósítására Torino ERFA 7es cikkely szerinti (azaz városfejlesztési) támogatásban részesül.

Torino és a Városi Innovatív Akció: a szegénység leküzdésére szóló szociális innováció úttörő projektje

Torinót 378 európai város közül választották ki a közjavak és szociális innováció tárgyú Városi Innovatív Akció tesztelésére, kipróbálására.

Torino CO-CITY projektje a városi közterületek, mint közjavak közösségi kezelésére irányul a szegénység és a társadalmi polarizáció leküzdése érdekében. A város be kívánja vonni a helyi lakosokat a közszolgáltatás tervezésébe és irányításába.


CO-CITY

CO-CITY Torino UIA projektje, tárgya a városi közterületek, mint közjavak közösségi kezelése a szegénység és a társadalmi polarizáció leküzdése érdekében. Résztvevői Torino Önkormányzata, valamint az Università degli Studi di Torino, a Fondazione Cascina Roccafranca és az ANCI, a Városi Hivatalok Országos Szövetsége. A várt eredmény a különböző felhagyott és elhanyagolt területek regenerációja, ezzel új munkahelyek teremtése a szociális gazdasági szektorban. A torinói önkormányzat valamint a lakókörzeti központok hálózata kezdeményezésével és támogatásával kibontakozó lakossági részvételi folyamat során új vállalkozások jöhetnek létre.


Chiara Appendino, Torino polgármestere szerint: „A Co-CITY nagyszerű lehetőség a város regenerációját szolgáló aktív lakossági részvétel új formáinak kifejlesztésére. Remélem, hogy új vállalkozások alakulnak ki a magán és a köz-szféra közötti új együttműködési modell kapcsán, és mindez Torinóban új foglalkozási lehetőségeket és munkahelyeket fog teremteni.”

Mi a kapcsolat Torinóban az URBACT és a UIA között?

Mi kapcsolja össze Torino két európai városfejlesztési projektjét a tematikai összefüggésen kívül? Van a két programnak közös útvonala? Segített az URBACT-ban szerzett tapasztalat az innovatív elgondolások kialakításában? Vannak más hasonlóságok is?

Az URBACT hozzájárult Torino kapacitásfejlesztéséhez az új megoldások és közrészvételi módszerek kialakításában

Közreműködés az európai szakemberek közösségében

Az URBACT program keretében Torino megismerhette más európai városok tapasztalatait, tartós kapcsolatokat épített, és maga is kipróbálhatta, kialakította és értékelte e programokat. Egyes városokkal, mint például Rotterdam vagy Barcelona, olyan kapcsolat alakult ki, hogy a város az új kezdeményezések megindítása előtt tanácsot tud kérni, és így saját új programjait tovább tudja fejleszteni. Az európai projektben való részvétel ösztönöz a városon belüli kapcsolatépítésre és a helyi érdekeltek meggyőzésére, hogy ők is próbáljanak ki és alkalmazzanak új módszereket.

Fabrizio szerint igen nagy érték, hogy Torino is tagja a European Community of Practice (Gyakorlati Szakemberek Európai Közösségének) hálózatnak, a városok olyan szövetségének, mely állandó tapasztalat-csere platformot működtet, ismereteket és motivációt biztosít. Segít abban, hogy jobb megoldást alakítsunk ki válaszul napjaink kihívásaira.

Az URBACT Módszer az innováció tervezésének hasznos eszköze

Fabrizio hangsúlyozza, hogy az URBACT tapasztalat segítette Torinót a Városi Innovatív Akcióhoz benyújtott sikeres pályázat összeállításában. A nyelvezet, a módszertan és az elméleti keretek hasonlóak, ezért világosabbá és hatásosabbá vált az innováció városi kontextusban való megfogalmazása. Az URBACT Módszerből származó ismeretek jelentős szerepet játszottak a UIA-hoz benyújtott ajánlat sikerében.

Video: Az URBACT Módszer

Az URBACT tapasztalatai nyomán Torino Helyi Csoportot alakított ki különböző érdekeltek részvételével új innovatív projektek kidolgozására, például a közszolgálat áttervezésére.

A közrészvételi módszerre és a város és lakosok kapcsolatának új formáira vonatkozó javaslat a torinói UIA Co-CITY projektnek is központi magja. A projektben a közös munka számos aspektusának rögzítése és kifejlesztése javítani fogja a város számos részében élő lakosok részvételét, és erősíteni fogja a lakosok elköteleződését a befogadóbb és összetartóbb város jövője iránt.

Van hasonlóság a javasolt módszerek és a tanulási folyamatok tekintetében az URBACT és a UIA között. A Co-CITY projektben Torino rendszerezi és nagyobb léptékben alkalmazza az URBACT helyi csoportokra vonatkozó, a korábbi URBACT projektekben megvalósított módszerét. Valójában a UIA értékelési kritériumai, például a helyi partnerkapcsolat minősége vagy közös tervezésre vonatkozó készségek megléte, a mérhetőség igénye az URBACT módszerben is fontos szempontok.

Ami a kapacitásépítést illeti, Fabrizio munkatársai, akik részt vettek az URBACT Nyári Egyetemen, lelkesen és örömmel tanulták a városfejlesztési politika új módszereit és a helyi lakosok bevonását a tervezésbe. A köztisztviselők ilyen tartalmú továbbképzése nem létezik sem helyi, sem országos szinten.    

Városi Innovatív Akció: hasznos támogatás egy úttörő, helyi projekt számára

A UIA – ellentétben az URBACT-tal, nem a más európai városokkal való tapasztalatcserére fordítja a figyelmet, hanem az innovatív és hathatós városi kísérletek, úttörő városi megoldások kipróbálására. A Co-CITY projekt fő elvárt outputja a helyi eredmény.

A Városi Innovatív Akciók különböző módokon segítik a sikeres városaikat. Rugalmasan kezelik a helyi partnerek kiválasztását, mérséklik az adminisztrációs terheket, hangsúlyt helyeznek a mérhetőségre és a folyamatos ellenőrzésre és, ami a legfontosabb, felkérik a városi hatóságokat, hogy vállaljanak kockázatot és vállalják az esetleges kudarcot. A cél városi laboratóriumok létrehozása minden városban, ahol a konkrét városi környezetben tesztelik az innovatív ötleteket, szabad utat engednek a merész városi újításoknak. Fabrizio hangsúlyozza, hogy a UIA nagyon fontos helyi szinten, mert erőforrást nyújt az erős helyi partnerkapcsolatok és az újítások kifejlesztéséhez. Ezt a helyi politikai képviselők nagyra értékelik.

A leginnovatívabb városi projektek támogatása mellett a UIA célja a UIA projektekben keletkezett tudásanyag széleskörű közzététele az európai várospolitikusok és szakemberek számára.  Ebben a tekintetben a UIA és az URBACT kiegészítik egymást és erős közöttük a szinergia.  

Következtetések

Úgy tűnik, hogy az URBACT és a UIA gyümölcsözően egészítik ki egymást. Az URBACT az új gondolatok, megoldások és gyakorlatok gondozásának, kifejlesztésének és cseréjének európai szintű platformja és helyi szintű ösztönzője. A UIA széles körben biztosít eszközöket és pénzügyi támogatást az úttörő, helyi szintű megoldások számára és lehetővé teszi más városok számára is azok megismerését. Nagyon sok innovatív és érdekes megoldást és gyakorlatot alkalmaznak a városok szerte Európában. A hatékony tapasztalat-átadás (adaptáció és újra-hasznosítás) biztosítása az URBACT egyik fő célja, ezt szolgálja a folyamatban levő Jó Gyakorlat pályázati felhívás és az új Transzfer Hálózatok indítása az ősz folyamán.

 

További olvasnivaló:

A közjavakról:

Torinóról és a Szociális Innovációról:

 

Irta: Segolene Pruvot