You are here

Svetle točke programa URBACT v letu 2021

Edited on

28 January 2021
Read time: 5 minutes

Kaj leto 2021 prinaša za program URBACT? Tukaj je osem vrhuncev leta, ki je pred nami.
 

 

Srečno novo leto! Še eno težko leto bo, ampak tukaj je nekaj razlogov za veselje. S sodelavci v programu URBACT smo se pogovarjali o glavnih poudarkih tega leta.


 

 

1. Prenosna omrežja vstopajo v »obdobje izmenjave«

Eddy Adams, strokovnjak programa URBACT

»Nedavna raziskava nam je omogočila boljši vpogled v izmenjavo dobrih praks med mesti in dejavnike uspeha modela URBACT. Leto 2021 bo namenjeno izmenjavi teh izkušenj.

Spomladi bo vrsta dogodkov nanizala lekcije, ki so se jih naša mesta naučila v prenosnih omrežjih. Nekaterim se bo morda celo uspelo srečati v živo! Še posebej se veselim največjega od teh dogodkov, našega festivala mest, URBACT City Festival, ki bo potekal junija 2021. Za prenosna omrežja bo to tudi začetek naslednje projektne faze in priložnost, da proslavijo in predstavijo, kaj vse so se naučili.

Na izkušnjah prenosnih omrežij bo gradil tudi nov URBACT pilotni projekt. Pravkar je namreč odprt razpis za mesta, ki si želijo prenesti dobre prakse iz prvega vala projektov UIA (Urban Innovative Actions). Če si želite sodelovati, se vključite!«

 

2. Spletno usposabljanje o javnem naročanju

Matthew Baqueriza-Jackson, vodilni strokovnjak omrežja Making Spend Matter in eden od predavateljev na spletnem tečaju o strateškem naročanju

»Najbolj se veselim našega novega spletnega usposabljanja, ki se bo začelo marca 2021. Usposabljanje omogoča, da se vsa mesta učijo od omrežja Making Spend Matter, ki je že bilo uspešno pri prenašanju dobre prakse iz Prestona v drugih šest mest. S pomočjo študij primerov bomo po korakih pokazali, kako lahko mesta vključijo družbene in okoljske vidike v odločanje o javnih naročilih, začenši z metodologijo za merjenje, kam gre mestna poraba.

Naročanje je lahko zelo razburljivo, če ga uporabite na pravi način. Zelo dobro bi bilo, če bi v letu 2021 vsa URBACT mesta začela drugače razmišljati o tem, kako kupujejo blago in storitve. Za občine je kupna moč, ki jo imajo, odlična priložnost, da z javnim naročanje ustvarijo nova delovna mesta, izboljšajo znanje in zmanjšajo ogljične izpuste. Na usposabljanje se lahko prijavite zdaj

 

3. Prispevek k napredku na področju podnebnih sprememb

Marcelline Bonneau, strokovnjakinja programa URBACT

»Podnebne spremembe so prednostna naloga, za katero si želimo, da bi se nanjo v letu 2021 osredotočila vsa mesta. Učili se bomo iz URBACT omrežij Zero Carbon Cities in Urb-En Pact, o krožnem gospodarstvu pa iz omrežij Resourceful Cities in URGE. Maja bomo okoli svetovnega dneva čebel, 20. maja, promovirali »zelene« teme.

URBACT bo vključen v letošnji COP 26 – v kakršni koli obliki bo! Mesta bodo ključna za izvajanje »Glasgowske deklaracije o hrani«, ki bo podpirala lokalne oblasti pri zmanjševanju vpliva lokalnih prehranskih sistemov na podnebne spremembe. S tem je povezan »Poziv mest k prehranski demokraciji in prehranski suverenosti v Evropi« 23. marca, ki ga s partnerji organizira omrežje BioCanteens pod pokroviteljstvom evropskega poslanca Marca Tarabelle.

Spremljali bomo tudi sinergije in rešitve projektov, povezanih s hrano – BeePathNet, Ru:rban, BioCanteens in FOOD CORRIDORS. Za leto 2021 sem polna upanja, vendar realistična. V letu 2020 smo se veliko naučili. Mesta nimajo druge možnosti, kot da se prilagodijo.«

 

4. Oblikovanje prihodnjega programa URBACT

Adele Bucella, vodja enote za projekte in programiranje pri programu URBACT

»2021 je vznemirljivo leto za prihodnost programa URBACT: spremljala bom oblikovanje novega programa, URBACT IV, skupaj z državami članicami in Evropsko komisijo kot del novega okvira EU za urbani razvoj. Pomembno je graditi na dosedanjih izkušnjah URBACTA, ki si prizadeva, da bi mesta postala boljši kraji za delo in življenje.

Medtem ko bo URBACTOV DNK ostal v novem programu – preizkušena »metoda URBACT« in dejstvo, da bo večji delež proračuna namenjen omrežjem – pa nas čaka tudi nekaj navdihujočih sprememb. Ena od novosti je močnejša osredotočenost na pomoč URBACT mestom pri izvajanju celostnih akcijskih načrtov, ki jih bodo razvili v omrežjih, s povezavami do evropskih strukturnih skladov. Druga je nova podpora za krepitev zmogljivosti na ključnih, medsektorskih področjih, pomembnih za vsa mesta v Evropi, na primer digitalni prehod, enakost spolov in trajnostni razvoj. V naslednjih mesecih bo znanih več podrobnosti.«

 

5. Izmenjava znanja o pravici do stanovanja

Laura Colini, strokovnjakinja programa URBACT

»Ljudje, ki so bili ranljivi pred pandemijo, so leta 2021 še toliko bolj. Program URBACT bo še naprej delal na področju stanovanj in vključevanja, in še več mest bomo spodbudili, da se posvetijo pravici do stanovanja in izboljšajo politike na terenu. Letos se veselim, da se bomo bolj osredotočili na mesta in ranljivosti, zlasti na vprašanja, povezana s stanovanji, kot so preprečevanje deložacij, politike spolov, energetska revščina in migracije.

Ključna pridobitev je platforma za izmenjavo rezultatov pobude URBACT–UIA »Mesta za pravico do stanovanja«. Mesta v omrežjih URBACT, ki pokrivajo temo stanovanj, brezdomstva in ranljivosti, kot so ROOF, SIBdev ali CITIES4CSR, si bodo izmenjala in predstavila primere. Zanima me, kako se bo platforma povezala s širšimi dogodki, na primer s poročilom EU o dostopnih in primernih stanovanjih ter z partnerstvom urbane agende EU »Kultura in kulturna dediščina« o urejanju kratkoročnih najemnin. 21. junija bo tudi konferenca o brezdomstvu v okviru portugalskega predsedstva EU.«

 

6. Pilotno omrežje mest, ki lokalizirajo cilje trajnostnega razvoja

Céline Ethuin, vodja projektov pri programu URBACT, koordinatorka omrežja SDG

»Vesela sem, da vodim priprave na pilotno omrežje URBACT, katerega cilj je podpreti skupino evropskih mest pri izmenjavi, krepitvi zmogljivosti in razvoju orodij za izvajanje diagnostike, oblikovanja vizij, načrtovanja in spremljanja merljivih ukrepov za lokalizacijo ciljev trajnostnega razvoja ZN.

URBACT se prvič posebej ukvarja s cilji trajnostnega razvoja, ki pokrivajo široko paleto tem o trajnostnem celostnem razvoju. V sodelovanju s CEMR uporabljamo orodje RFSC. Vzpostavljamo tudi povezave z organizacijami, kot so Skupno raziskovalno središče EK, OECD, Program Združenih narodov za naselja in Mrežo ZN za rešitve trajnostnega razvoja. Izmenjava znanja in izkušenj z mesti zunaj EU, ki že delajo na lokalizaciji ciljev trajnostnega razvoja, bodo partnerjem omogočili dostop do vsebin, metod, orodij in navdiha: ta svetovna perspektiva je še posebej vznemirljiva.

Pričakujemo, da bomo pilotni projekt lansirali marca 2021 – trajal bo do septembra 2022. To je priložnost, da pomagamo pri ozaveščanju o ciljih trajnostnega razvoja in okrepimo vlogo lokalnih uprav in deležnikov pri prenosu globalne agende 2030 v konkretne lokalne politike. Pri tem dejavno sodelujemo tudi v Desetletju za akcijo (Decade of Action) za izgradnjo prihodnosti, ki si jo želimo.«

 

7. Širitev skupnosti Techplace

Ian Graham, vodilni strokovnjak omrežja DigiPlace in strokovnjak za digitalno podporo pri programu URBACT

»Prehod na digitalno je bil zelo nenaden, tako pri našem delu kot pri delu mest. Letos se veselim širitve URBACT skupnosti TechPlace. Vidim resnično priložnost, da ta postane ekosistem za tehnologijo v mestih po Evropi.

Na voljo bodo navdihujoče študije primerov in možnosti izmenjave med mesti vseh velikosti, ki bodo izhajale iz omrežij, kot sta DigiPlace in TechRevolution. Upam, da bo to tudi priložnost, da pomagamo vodilnim v mestih razumeti vrednost digitalnega na ravni mesta in pristopiti k spremembam tako, da bo digitalni prehod deloval za vse.

Ko je udaril covid-19, sem bil eden od treh »digitalnih prijateljev«, ki smo v okviru programa URBACT mestom pomagali pri učinkovitejšem spletnem delu tako z mednarodnimi partnerji kot z lokalnimi skupinami. Veselim se nadaljevanja tega dela v letu 2021: nov izziv bo odločitev o tem, kdaj potovati. Razvoj novega način dela, novega hibridnega modela digitalnih in fizičnih delovnih metod, je ključna naloga za leto 2021.«

 

8. Gradnja na nedavnih uspehih in prednostih

Sally Kneeshaw, strokovnjakinja programa URBACT

»V naslednjih mesecih se bomo srečali z vsemi 436 urbanimi praktiki, ki so sodelovali na URBACT e-univerzi, in pogledali, kako smo od naših intenzivnih delavnic jeseni 2020 napredovali. Čeprav bo potekalo prek spleta, bo to priložnost za ponovno srečanje s kolegi iz delovnih skupin, obveščanje o najnovejših novicah in preizkušanje nekaterih novih platform za spodbujanje interakcije, mreženja in ohranjanje neuklonljivega skupnostnega duha programa URBACT.

V tem letu bomo okrepili tudi našo pobudo za enakost spolov, saj bomo izkoristili delo omrežja Gendered Landscape, ki vključuje načelo enakosti spolov na vsa področja urbanega razvoja.

Moram pa povedati, da se v 2021 najbolj veselim, da bom lahko v živo srečala kolege in partnerje iz URBACT mest. Kakšno veselje bo, ko si bomo lahko končno spet stisnili roko, se fizično zbrali in ponovno vzpostavili povezave, ki nam omogočajo poglobljeno učenje, soustvarjanje in navdihovanje drug drugega.«

Česa se v okviru programa URBACT v letu 2021 najbolj veselite vi? Sporočite nam. In sledite programu URBACT na družabnih omrežjih, kjer boste našli podrobnejše informacije o teh in mnogih drugih urbanih vprašanjih, pri katerih bo URBACT pomagal mestom v letu 2021.

 

---

Original članek "URBACT bright spots to look forward to in 2021" je na voljo tukaj: https://urbact.eu/urbact-bright-spots-look-forward-2021