You are here

Susipažinkite su atnaujinta Leipcigo chartija

Edited on

31 December 2020
Read time: 2 minutes

Susipažinkite su atnaujintais Europos Sąjungos tvarios miestų plėtros principais ir tai, kaip prie jų prisidėjo URBACT programa.Susipažinkite su atnaujintais Europos Sąjungos tvarios miestų plėtros principais ir tai, kaip prie jų prisidėjo URBACT programa.

Vokietija pirmininkaudama Europos Sąjungos Tarybai įvykdė savo įsipareigojimą atnaujinti ES tvarios Europos miestų plėtros principus parengiant Naują Leipcigo chartiją (NLC). NLC, priimta 2020 m. lapkričio 30 d., atnaujino originalios ir novatoriškos 2007 m. patvirtintos Leipcigo chartijos principus. Todėl apžvelgsime kai kuriuos pagrindinius NLC elementus ir tai, kaip URBACT programa kartu su kitais partneriais prisidėjo atnaujinant šią svarbią politinę deklaraciją miestų politikos ateičiai ES. Kodėl reikėjo atnaujinti Leipcigo chartiją? Pagrindinės pirminės Leipcigo chartijos nuostatos apie būtinybę skatinti integruotą ir tvarią miestų plėtrą įtakojo miestų plėtros politiką Europoje nuo pat jos priėmimo 2007 m. Nors šie principai išlieka tokie pat aktualūs kaip niekada, kontekstas, kuriame jie yra įgyvendinami greitai keičiasi. Pagrindinės pasaulinės tendencijos daro tiesioginę įtaką visos Europos miestams, grasindamos didinti skirtumus mūsų visuomenėse. NLC apibrėžia „klimato pokyčius, biologinės įvairovės nykimą, išteklių stygių, migracijos judėjimą, demografinius pokyčius, pandemijas ir sparčiai besikeičiančią ekonomiką“, taip pat „skaitmenines technologijas“, kurios teikia ir naudos, ir iššūkių, nes „smarkiai transformuoja“ mūsų visuomenę. Covid-19 pandemija akivaizdžiai buvo pagrindinis iššūkis 2020 m., tačiau pirmininkaujančios Vokietijos nuomonė buvo tokia, kad šis sukrėtimas tik sustiprino nustatytų principų svarbą, siekiant padėti miestams tapti atsparesniems ir prisitaikyti prie staigių pokyčių. Visapusiškame politiniame Europos miestų politikos kontekste taip pat vis daugiau prioritetų teikiama tvarumui, įskaitant Europos Komisijos „Žaliąjį susitarimą“, kurio tikslas - paversti Europą pirmuoju pasaulyje neutraliu aplinkai žemynu pasaulyje, Paryžiaus susitarimą, Jungtinių Tautų Naująją miestų darbotvarkę ir JT 11 darnaus vystymosi tikslo - padaryti miestus įtraukiančius, saugius, atsparius ir tvarius. Šiame plačiame kontekste Naujosios Leipcigo chartijos tikslas yra aiškus ir praktiškas: pateikti „politikos sistemą, pagal kurią būtų galima numatyti ir įgyvendinti šiuos Europos ir pasaulinius susitarimus miesto mastu“ ES.

Pagrindinis Naujosios Leipcigo chartijos bruožas yra tas, kad ji skatina miesto politikos idėją siekiant bendros naudaus. Joje pabrėžiama „miestų transformacinė jėga“ reaguojant į šiuolaikinius miestų iššūkius kiekvieno jų socialinėje, aplinkos ir ekonominėje dimensijoje. Taigi NLC pabrėžia tris transformuojančio miesto formas, kurias galima panaudoti Europoje, siekiant pagerinti žmonių gyvenimo kokybę: (Socialinis) „Teisingas miestas“ - visiems suteikiantis lygias galimybes ir teisingumą aplinkosaugos klausimais, nepaisant lyties, socialinės ir ekonominės padėties, amžiaus ir kilmės, nepaliekantis nieko. (Aplinkosauga) „Žaliasis miestas“ - indėlis į kovą su visuotiniu atšilimu ir aukštos aplinkos oro, vandens, dirvožemio ir žemės naudojimo kokybę, taip pat prieigą prie žaliųjų ir poilsio erdvių. (Ekonominis) Produktyvus miestas - užtikrinant darbo vietas ir užtikrinant patikimą finansinę bazę tvariai miesto plėtrai pasitelkiant įvairią vietos ekonomiką ir palankią aplinką naujovėms. Norint įgyvendinti teisingų, žalių ir produktyvių miestų transformacinę galią, reikia įgyvendinti pagrindinius gero valdymo principus. Naujojoje Leipcigo chartijoje tai apibrėžiama kaip:

  • Miesto politika bendram labui - valdžios institucijos turėtų veikti visuomenės gerovei, teikdamos paslaugas ir infrastruktūrą bendram labui.
  • Integruotas požiūris - visos miesto politikos sritys turi būti koordinuojamos erdviniu, sektorių ir laiko požiūriu.
  • Dalyvavimas ir bendras kūrimas - norint įtraukti savo žinias ir rūpesčius bei stiprinti vietos demokratiją, reikia įtraukti visus miesto veikėjus ir piliečius.
  • Daugiapakopis valdymas - sudėtingus iššūkius turėtų bendrai spręsti visi miesto ir erdvinės politikos lygiai - vietos, regionų, miestų, nacionaliniai, Europos ir pasaulio.
  • Vietos metodas - miestų strategijos ir finansavimo priemonės turėtų būti pagrįstos tikslia konkrečios vietos situacijos analize.

URBACT programos indėlis į Naująją Leipcigo chartiją

URBACT programa, kaip pirmininkaujančios Vokietijos partneris, aktyviai dalyvavo kuriant atnaujintus NLC principus. Pažymėtina, kad URBACT surengė keturias „miestų laboratorijų“ (City Labs) diskusijų sesijas apie pagrindinius tvarios miesto plėtros principus, siekiant padėti informuoti apie NLC:

  • URBACT miestų laboratorija # 1 - skirta dalyvavimo principui įvyko 2018 m. rugsėjo mėn. (diskusijos dokumentą galite perskaityti čia).
  • URBACT miestų laboratorija # 2“ – skirta darnios miesto plėtros praktikoms įvyko 2019 m. liepos mėn. (diskusijos dokumentą galite perskaityti čia ir peržiūrėti vaizdo įrašą galite čia).
  • URBACT miestų laboratorija # 3“ – skirta integruotos ir įtraukios politikos formavimui įvyko 2019 m. spalio mėn. (diskusijos dokumentą galite perskaityti čia ir peržiūrėti vaizdo įrašą galite čia).
  • URBACT miestų laboratorija # 4 – skirta vietos požiūriui į vietą įvyko 2020 m. sausio mėn. (diskusijos dokumentą galite perskaityti čia ir peržiūrėti vaizdo įrašą galite čia).

Šios diskusijų sesijos buvo organizuotos bendradarbiaujant su Eurocities ir Inovatyvių miestų veiksmų iniciatyva (UIA). Keturios URBACT miestų laboratorijos rėmėsi šimtų miestų patirtimi, dalyvaujant pirmininkaujančios Vokietijos, Europos Komisijos ir nacionalinių institucijų atstovais. Diskusijų rezultatai buvo integruoti į NLC. Pavyzdžiui, pirmojoje miestų laboratorijoje buvo pabrėžta, kad mums reikia tvirtesnės sistemos, skatinančios naujus dalyvavimo būdus. Tai atsispindi NLC kaip skatinimas „kurti ir kurti kartu su gyventojais, pilietinės visuomenės tinklais, bendruomenės organizacijomis ir privačiomis įmonėmis“.

URBACT programa taip pat prisidėjo prie pirmininkaujančios Vokietijos konferencijos „Europos miestai ruošiasi ateičiai“. URBACT programos ekspertai moderavo tris konferencijos metu vykusius seminarus apie novatoriškus miesto metodus „produktyvių“, „teisingų“ ir „žalių“ miestų temomis. Kiekviename seminare buvo akcentuojama kelių URBACT miestų patirtis šiame procese.

Apsilankykite URBACT programos svetainės teminiame Naujosios Leipcigo chartijos skyriuje, kuriame rasite visų keturių URBACT miestų laboratorijų dokumentus ir vaizdo įrašus, naujausius URBACT programos straipsnius apie NLC ir, žinoma, pačią Naująją Leipcigo chartiją.