You are here

Srečanje URBACT prenosnih omrežij v Parizu

Edited on

29 March 2022
Read time: 2 minutes

Med 23. in 25. marcem 2022 je v Parizu potekalo srečanje druge generacije prenosnih omrežij pod okriljem URBACT. Partnerji so imeli priložnost v živo izmenjati bogate izkušnje, predstaviti rezultate dosedanjega dela in se učiti na osnovi dobrih praks drug drugega.

Raznolik in intenziven program srečanja je v prvem delu vključeval predavanja in delavnice na temo pridobivanja finančnih sredstev za izvedbo projektov, priprave vloge za financiranje in učinkovite, ciljno usmerjene komunikacije. V drugem delu so prenosna omrežja predstavila svoje dejavnosti in rezultate dela, koordinatorji in strokovnjaki v okviru Pobude za prenos dobre prakse pa so predstavili trenutni status prenosa izkušenj na nacionalnih nivojih.

Ob tem smo preverili, kaj v kratkem načrtujejo slovenska mesta, vključena v drugo generacijo prenosnih omrežij.

Mestna občina Ljubljana nadaljuje s prenosom svoje dobre prakse v dodatna štiri mesta v okviru omrežja BeePathNet – Reloaded. Njihova želja je, da se oblikuje mreža Čebelam prijaznih mest na ravni EU. Svojo prakso ob tem prenašajo tudi v Maribor in Novo Mesto. Med aktivnostmi v okviru omrežja pa se med drugim tudi posvečajo učenju o pomenu čebel za naš planet in o ustvarjanju prijaznega okolja zanje v okviru API vrtcev in vzpostavljanju senzorične poti, ki bo dopolnila obstoječo Čebeljo poti v Ljubljani.

Regionalni razvojni center Koper skupaj s tremi mesti po vzoru grškega Pireja prenaša dobro prakso Blue Growth Entrepreneurship v okviru omrežja BlueAct second wave. Gre za prvo uveljavljeno inovacijsko tekmovanje na ravni EU za pomorsko oziroma modro gospodarstvo, ki prispeva k razvoju podjetništva in podpira ustvarjanje novih podjetij in delovnih mest. Regionalni razvojni center Koper je v okviru omrežja pripravil natečaj za mlade, ki želijo oblikovati ideje na področju trajnostne modre ekonomije, izbranim pa bo omogočil mentorstvo pri oblikovanju poslovne ideje in morebitni izvedbi.

Občina Grosuplje, ki skupaj s štirimi mesti sodeluje v omrežju PLAYFUL PARADIGM II, po vzoru italjanskih Udin v svojem okolju skozi igro spodbuja vključevanje, medgeneracijsko povezovanje in zdrav življenjski slog. V sodelovanju z neprofitno organizacijo Skala trenutno organizira Minibus veselja, ki mlade in mlade po srcu razveseljuje s športnimi in družabnimi dejavnostmi ter ustvarjalnimi delavnicami. Do konca leta načrtujejo še vzpostavitev izposojevalnice igrač, posebne dogodke ob mednarodnem dnevu družabnih iger, poletni tečaj rolanja in v zimskih mesecih tečaj zimskih iger.

Foto: Jana Roštan, arhiv Občine Grosuplje