You are here

Spoločne k smart city administratíve: inšpiratívny príklad z mesta Záhreb (Chorvátsko)

Edited on

07 May 2020
Read time: 2 minutes

Prostredníctvom účasti v sieti "SmartImpact" iniciovalo mesto Záhreb 11 projektov v rámci jedného akčného plánu s cieľom priniesť systémový prístup k tomu, aby sa stalo inteligentnejším mestom. Aktivity sa priebežne monitorujú a vylepšujú ako súčasť celkovej rozvojovej stratégie mesta Záhreb.


Kľúčové informácie:

Mesto: Záhreb (Chorvátsko)
Počet obyvateľov: 790 000 obyvateľov
Zapojenie do siete URBACTu: SmartImpact
Viac informácií: http://urbact.eu/smartimpact



Záhreb je hlavným mestom Chorvátska s rozmanitým hospodárstvom, ktoré spája kultúrne a architektonické dedičstvo s modernými priemyselnými odvetviami a sektorom služieb. Mesto vytvorilo niekoľko stratégií, aby sa stalo inteligentnejším, vrátane Akčného plánu pre udržateľnú energiu, Stratégie rozvoja IKT, e-governmentu a otvoreného dátového portálu.

Rôzne smart city iniciatívy však ostali neprepojené. Mirjana Zubak, vedúca oddelenia pre programy a projekty EÚ v Záhrebskom mestskom úrade vysvetľuje: „Sieť SmartImpact prišla v pravý čas (pre nás), keď sme začali premýšľať o tom, ako by sme mohli zaviesť systémový prístup k rozvoju konceptu smart city v meste Záhreb. Tiež nám umožňuje efektívnejšie uplatňovať iniciatívy a aktivity v oblasti rozvoja konceptu smart city.“


Riadenie multidisciplinárneho prístupu

Dôležitým krokom pri vyvíjaní nápadov bolo spojenie najrelevantnejších partnerov, aby mohli načrtnúť vízie a potreby. Títo vytvorili miestnu skupinu URBACT, ktorá pracovala na rôznych projektových oblastiach, z ktorých každá bola iniciovaná multidisciplinárnymi tímami zloženými zo zástupcov mestského úradu v Záhrebe, Univerzity v Záhrebe, vedeckých a výskumných stredísk, inkubátorov, spoločností a konzultantov.

Ako hovorí Anka Duric, vedúca oddelenia analýz a zlepšovania obchodných procesov v Záhrebe a koordinátorka miestnej skupiny URBACT: „Pri niektorých počiatočných výzvach bola celková skúsenosť (miestnej skupiny URBACT) pozitívna. Bol to proces, ktorý viedol k vzájomnému učeniu sa a rastu účastníkov zodpovedajúcemu ich úrovni zapojenia sa.“


Akčné plány pre livinglab

Miestna skupina URBACT vypracovala 11 projektových iniciatív, ktoré spolu tvoria integrovaný akčný plán SmartImpact v Záhrebe (pozri rámček). „Integrovaný akčný plán vytvorený týmto spôsobom vyvoláva v tvorcoch silný zmysel pre vlastníctvo, čo je dobrým predpokladom pre jeho implementáciu v budúcnosti,“ zdôrazňuje pani Duric.

Plán sa nezameriava len na technologické riešenia tak veľmi ako na štruktúru riadenia, procesy, financovanie a modely nariadení a stimulov na zabezpečenie inteligentnejšieho mesta. Je úzko prepojený s oficiálnou Stratégiou rozvoja mesta Záhreb na obdobie do roku 2020. Dôležité je, že aktivity budú implementované a nepretržite monitorované a zdokonaľované tým istím tímom, ktorý vyvinul túto myšlienku ako súčasť „livinglab“. Mesto sa tiež zaviazalo zabezpečiť prispôsobenie systému nariadení a stimulov tak, aby podporoval vyvíjané nové modely.

                

Implementácia je ďalej podporovaná integráciou akčného plánu do existujúcej Digital Business Platform (ARIS), ktorá mapuje a monitoruje projekty a procesy. Podľa Anky Durić to prinieslo dodatočnú kvalitu akčnému plánu prostredníctvom identifikácie a zmapovania prepojení a integračných prvkov všetkých projektov integrovaného akčného plánu z hľadiska infraštruktúry, zdrojov, zainteresovaných subjektov a použiteľnosti.


Skutočné nadnárodné vzdelávanie

Členovia miestnej skupiny URBACT ťažili z výmeny a vzájomného učenia sa v rámci skupiny, ale aj zo stretnutí so zástupcami partnerských miest. Pani Durić vysvetľuje: „Členovia skupiny so špecifickými znalosťami a skúsenosťami participovali na nadnárodných stretnutiach, ktoré sa venovali rôznym témam v rámci projektu. Tieto výmeny im priniesli nové nápady, ako nadviazať lepšiu spoluprácu s miestnymi zainteresovanými subjektmi a ako uskutočniť niektoré požadované činnosti.“

Mirjana Zubak nadšene hovorí: „Jednou z najväčších motivácií na zapojenie sa do tohto projektu bola veľká sieť – desať miest na rôznych úrovniach rozvoja v rôznych aspektoch. Myslím, že sme sa od seba veľa naučili.“ Anka Durić vyzdvihuje hodnotu zhromažďovania best practices pri používaní nových obchodných a technológií ako sú „Porto Innovation Hub“, Eindhovenská Charta inteligentných dát a „Smart Guadalajara“ – Využívanie technológií na podporu poskytovania služieb.