Spiaca krásavica sa prebúdza: inšpiratívny príklad z mesta Nantes (Francúzsko)
Edited on
14 October 2021Nantes prostredníctvom dočasného využitia revitalizovalo mestský priestor a otestovalo budúci rozvoj.
S pomocou URBACT-u sú teraz občania kreatívne zapojení do formovania tejto budúcnosti.
Nantes sa nachádza na rieke Loire v severozápadnej časti Francúzska a bolo prosperujúcim priemyselným prístavným mestom až do deindustrializácie v 20. storočí, ktorá viedla k rozsiahlej nezamestnanosti a hospodárskej stagnácii. V 80. rokoch 20. storočia bolo Nantes známe ako „endle belle endormie“ alebo „spiaca krásavica“. Odvtedy mesto prešlo rozsiahlou kultúrnou obnovou a ekonomickým oživením.
Nantes získalo medzinárodnú pozornosť pre svoj inovatívny prístup k postindustriálnemu mestskému rozvoju, ktorého hnacou silou bolo dočasné využívanie. Ako súčasť siete REFILL sa Nantes podelilo o svoje úspešné stratégie s deviatimi partnerskými mestami a následne zvýšilo účasť verejnosti na formovaní vlastnej budúcnosti.
Ostrov príležitosti
Île de Nantes je 4,9 km dlhý ostrov v centre mesta a pred zatvorením lodeníc v roku 1987 bol centrom lodného priemyslu. Zatvorenie lodeníc spôsobilo, že spustli a stali sa z nich brownfieldy. V roku 1989, napriek ambíciám developerov realizovať tu výnosné projekty, v tom čase novozvolený starosta Jean-Marc Ayrault plánovanie pozastavil a požadoval prehodnotenie využitia ostrova. Starosta Ayrault sa zaviazal otestovať riešenia prostredníctvom dočasného využitia. V roku 2003 mesto vytvorilo rozvojovú spoločnosť SAMOA, ktorá mohla kúpiť pozemok, prezónovať a predať ho s vopred stanovenými podmienkami tak, aby sa ostrov transformoval v súlade s verejnými záujmami.
Prechádzka pre zaangažovaných občanov po Ilotopii Hub Ilotopia
Zatiaľ čo ostrov prechádza postupnou prestavbou, si SAMOA v roku 2008 ponechala tri veľké bývalé priemyselné haly, ktoré sa môžu dočasne používať ako cenovo dostupné kancelárske priestory pre podnikateľov z Nantes a malé spoločnosti pôsobiace v kreatívnom, kultúrnom alebo charitatívnom priemysle. Celkovo sa v budovách nachádza 180 spoločností a ostrov je známy ako hotel pre začínajúce podniky. Navyše, tento desaťročný projekt bol taký úspešný, že existuje aj čakacia listina. v Île de Nantes vje v súčasnosti jednou z najväčších lokalít obnovy v Európe.
Jeho dočasné využitie z neho urobilo centrum pre kreatívny priemysel a diverzifikovanú ekonomiku Nantes. Ostrov slúži ako laboratórium pre mestskú prestavbu, domov pre pouličné umelecké spoločnosti, dizajnérske laboratóriá, priestor pre co-working, bary, galérie a divadlo. Časť priestoru je navrhnutá bez definovaného využitia, čo zvyšuje flexibilitu, ktorá umožňuje mestu reagovať svižne a pohotovo. Po kultúrnom a ekonomickom úspechu týchto krátkodobých iniciatív na ostrove plánuje SAMOA v súčasnosti začleniť stratégie dočasného využitia do plánov dlhodobého rozvoja ostrova, čo dokazuje, že „dočasné“ využitie sa nemusí skončiť začiatkom prestavby.
Ilotopia
„Projekt REFILL pomohol Nantes zorganizovať miestnu pracovnú skupinu zainteresovaných subjektov, ktoré sa dovtedy nepodarilo spojiť,“ vysvetľuje Lucie Renou, medzinárodná projektová manažérka spoločnosti SAMOA. Zostavenie tejto miestnej skupiny URBACT – zloženej z mestských úradníkov, urbanistov a členov komunity – pomohlo vytvoriť nový projekt občianskej participácie na Île de Nantes: Ilotopia. Ilotopia, založená v starej garáži, je trojročný projekt, ktorý spolupracuje s občanmi na spoločnom formovaní verejného priestoru na ostrove. S pomocou nástrojov kreatívnej participácie a konverzácie – napríklad autobusy premenené na mobilné dielne – občania diskutujú o mestských transformačných a koprodukčných projektoch, ktoré sa dočasne skúšajú vo verejných priestoroch predtým, ako sa začlenia do finálneho plánu rozvoja.
Partnerské mestá na návšteve v Nantes Zapojenie do projektu Ilotopia
Ako sa uvádza v Integrovanom akčnom pláne URBACT, Nantes sa snaží rozšíriť experiment Ilotopia a vyvinúť dlhodobý mechanizmus participácie občanov na zmenách v meste. Podľa pani Renou mala medzinárodná spolupráca v rámci siete REFILL nesmierne pozitívny vplyv na Nantes. „S potešením môžem povedať, že medzi partnermi vznikli dôveryhodné vzťahy a uľahčili výmenu najlepšej praxe,“ vraví. „Porovnanie a komunikácia umožnili spoločnosti SAMOA prehodnotiť svoj miestny projekt so stanoviskami partnerov v rámci siete REFILL. To umožnilo spoločnosti SAMOA uvažovať o dočasnom využití a lepšie vyhodnotiť jeho vplyv, ako aj pracovať integrovanejším spôsobom so zainteresovanými subjektmi v meste.
Submitted by Matus Zak on