You are here

Smanjivanje zakrčenosti za zdraviji, bogatiji grad

Edited on

22 February 2019
Read time: 2 minutes

Grad Slatina (Rumunjska) razvija dugoročnu strategiju kako bi raščistila gradske ulice i potaknula upotrebu javnog prijevoza. Zahvaljujući sudjelovanju u URBACT-ovoj CityMobilNet mreži, oformili su lokalnu grupu kako bi finalizirali svoj plan održive urbane mobilnosti i dobili sredstva EU-a za izgradnju flote hibridnih autobusa.

slatina

Slatina je grad paraliziran prometom. U istraživanju iz 2017., samo 8.5% stanovnika putovalo je prvenstveno javnim prijevozom i 0.7% biciklom, dok je 48% identificiralo privatne automobile kao svoj glavni način putovanja. Onečišćenje zraka, buka i velika učestalost nesreća su među najozbiljnijim posljedicama. Zakrčenost ima implikacije i za lokalnu i regionalnu ekonomiju. Tvrtke se muče premještajući resurse kroz urbano područje dok potrošači zapinju u redovima koji se sporo kreću. Poboljšanje urbane mobilnosti postalo je prioritet iz zdravstvenih razloga, no također i kako bi grad postao efektniji kao komercijalni i logistički centar.

Kroz sudjelovanje u URBACT-ovoj CityMobilNet mreži, grad Slatina poduzeo je prve korake prema izgradnji održivijeg modela prijevoza. “Nitko nije razmišljao o takvim pitanjima”, kaze Christina Serban, javna upraviteljica u gradskoj vijećnici. “To što smo predložili bio je prvi dokument o urbanoj mobilnosti koji je ovaj grad ikad imao.” Dugoročni cilj bio je razviti formalni plan održive urbane mobilnosti kako bi se prijavili za europska sredstva i zapoceli dugoročniju transformaciju: Slatina je od URBACT-a očekivala tehničku pomoć oko dizajna plana, no također i potporu u predstavljanju projekta. 

Identificiranje problema i rješenja s velikom lokalnom grupom

Nakon sto se priključio URBACT-u, grad je postavio grupu lokalnih dionika (lokalna URBACT grupa) s posebnom zadaćom da razmišljaju i raspravljaju o planu održive urbane mobilnosti. Mnogo veća od očekivanog, okupila je 97 ljudi, od javnih službenika u cestama i prijevozu, do usluga osiguranja, predstavnika u obrazovanju, nevladinih udruga i medija. Grupa je također uključila lokalna i internacionalna poduzeća čija bi poslovanja profitirala od poboljšanog prijevoza.

“Posebno nas je iznenadio broj građana koji su odlučili sudjelovati”, kaze Serban. “Imali smo nekoliko ljudi koji nisu bili stručnjaci koji su došli i sudjelovali na svakom sastanku.”

Veličina i raznolikost grupe rezultirala je širokom identifikacijom problema, no to je također donijelo izazove za racionalizaciju podataka. Koristeći tehnike koje je preporučio URBACT, kao što je definiranje problema (uzroka i posljedica), koje je naučila na transnacionalnim radionicima s gradovima partnerima CityMobilNeta, lokalna URBACT grupa mogla je identificirati zajedničke pritužbe različitih grupa dionika. To im je omogućilo da stvore punu sliku problema s kojima su se suočavali. “Obično ne dobijemo točku gledišta zajednice, samo njihovu reakciju nakon što provedemo mjere,” kaze Claudiu Dascalu, voditelj gradskog Odjela za ceste, parkiranje i osvijetljenje. “URBACT je bio drugačiji. Za mene, rad s ljudima iz lokalne URBACT grupe dokazao je da dobre ideje mogu doći odasvuda i ne nužno od stručnjaka. To su bili efektni sastanci koji su rezultirali sveobuhvatnim skupom akcija.”

Educiranje javnosti

Nakon mjeseci priprema grad je okupio predložene akcije kao dio plana održive urbane mobilnosti, koji je bio dovršen prije roka u listopadu 2017. Među ostalim, dokument je skicirao strategiju unapređenja cestovnog sustava i otvaranja novih biciklističkih staza. Prioritet, međutim, bila je modernizacija javnog prijevoza. Planovi su bili skicirani za flotu hibridnih autobusa, besplatan wifi na svim stanicama i novi sustav upravljanja prijevozom. Grad je uspio osigurati više od 19,5 milijuna eura sredstava (članak 5 EU regulacija o urbanoj mobilnosti) i sad radi na implementaciji ambiciozne strategije.

“Plan održive urbane mobilnosti je potpuno spreman,” potvrđuje Birin Adrian-Ciprian, upravitelj Odjela za urbano planiranje u Slatini. “Našli smo se s inžinjerima, sa stručnjacima za ceste i mobilnost kako bismo sagradili biciklističke staze i sustav javnog prijevoza. Poduzimamo sve potrebne korake kako bismo proveli mjere koje su identificirali dionici.” Prema procjenama grada, provođenje strategije rezultirat će značajnim smanjenjem razina CO2 i zdravijim, ekološki osvještenijim gradom. Minimalna ambicija je udvostručiti upotrebu javnog prijevoza do 16% u sljedećem desetljeću - skroman cilj koji bi mogao pripremiti teren za daljnje promjene.

Prometna rješenja prenesena iz gradova partnera

Utjecaj CityMobilNeta nije počeo i završio s planom mobilnosti. Neposredna potreba za smanjenjem zakrčenosti bit će potpomognuta izgradnjom središnje kontrolne sobe, gdje se mogu integrirati različiti prometni modeli. Ta inicijativa temeljila se na primjeru partnera u Aix-Marseille-Provence (Francuska). Slatina je također pokrenula projekt koji promiče pješačenje do škole, koji se temeljio na uspješnoj praksi koju je podijelio grad Bielefeld (Njemačka). To je dio općeg pokušaja da se promijene stavovi javnosti o mobilnosti kroz edukacijsku i kulturnu intervenciju. “Rad s URBACT-om bio je inspirirajući,” zaključuje Serban, “navikli smo razmišljati o mobilnosti kroz nacionalnu i lokalnu birokraciju, no u ovoj mreži bili smo inspirirani mekim mjerama. CityMobilNet stvarno nam je pomogao da ubrzamo stvari.”