Slovensko na URBACT City Festivale
Edited on
15 November 2017"Program URBACT podporuje vzájomnú spoluprácu a výmenu skúseností medzi mestami po celej Európe."
Táto veta vystihuje podstatu URBACTu a uvádza sa vo všetkých propagačných materiáloch programu. Neuvedomíte si však, aké sú tie slová pravdivé, až kým to nezažijete na vlastnej koži. URBACT je program, ktorý sa pýši svojou odlišnosťou (v porovnaní s ostatnými EÚ programami). Zakladá si na novátorstve.
Pred pár rokmi sa ľudia z programu rozhodli k už zaužívanému nadnárodnému podujatiu URBACT Summer Univerzity pridať nový formát URBACT City Festival. Oba typy sa konajú raz za dva roky, vždy v inej krajine EÚ (obvykle v tej, ktorá v tom čase predsedá Rade EÚ). Kým letná univerzita sa zameriava výlučne na mestá, ktoré sú partnermi v prebiehajúcich sieťových projektoch URBACT, City festival je spôsob, ako prezentovať URBACT všetkým.
Viac než štyri stovky primátorov, viceprimátorov, prednostov, pracovníkov strategických či projektových oddelení, URBACT expertov, zástupcov regionálnej a národnej úrovne sa stretlo počas troch dní na jednom mieste, tentoraz v estónskom hlavnom meste Tallinn. Všetci prišli s cieľom nadväzovať kontakty, nájsť partnerov na ďalšiu spoluprácu a najmä pozrieť sa na to, o čom vlastne sú tie "príklady dobrej praxe URBACT".
Tak o čom sú príklady dobrej praxe URBACT?
Zjavná odpoveď je o rozvoji miest, o jednoduchých riešeniach, ktoré sa osvedčili v niektorom z mnohých miest v Európe a ktoré by mohli pomôcť ostatným s podobnými problémami.
Keď sa URBACT rozhodol rozšíriť svoju paletu podporovaných aktivít a prišiel s nápadom sietí na prenos dobrých príkladov integrovaného rozvoja z miest do miest, vychádzal so svojich skúseností s dlhoročnou spoluprácou so samosprávami v EÚ. Najprv sa rozhodol otestovať možnosti a limity takéhoto prenosu na pilotných projektoch v Brémach a Ríme:
- Cities and good practice lessons-URBACT transfer pilots
- Šesť odporúčaní pre-mestá, ktoré sa chcú zapojiť do URBACT siete pre transfer
Na základe odporúčaní odborníkov sa vytvoril rámec pre siete pre transfer a rozhodlo sa aj o tom, že sieťam bude predchádzať výzva na príklady dobrej praxe URBACT. Táto výzva, prvá svojho typu, prebehla v prvej polovici tohto roku a bola pomerne úspešná. URBACTu sa podarilo osloviť stovky miest a nakoniec, po odbornom posúdení uzrelo svetlo sveta 97 URBACT Good practices.
URBACT City Festival bol veľtrhom príkladov dobrej praxe URBACT a štartovacím podujatím pre novú výzvu na tvorbu sietí pre transfer. Dal účastníkom možnosť preniknúť do hĺbky jednotlivých nápadov, príkladov či osvedčených postupov. A urobil to naozaj interaktívnym spôsobom. Niekedy mal človek pocit, že sa dostal do jedného veľkého laboratória, kde na ňom testujú nové postupy - v tomto prípade rozličné možnosti participácie.
Klasický formát "study visit" sa zmenil na trojhodinovú prechádzku zákutiami mesta vedenú miestnymi aktivistkami. Výklad a postrehy Teele Pehk boli také zaujímavé, že ste si prestali všímať nepretržitý dážď a studený severný vietor októbrového Tallinnu. Dozvedeli sme sa o histórii štvrte Kalamaja, známej svojimi drevenými stavbami, ktoré zaujmú možno viac ako historické centrum mesta. Farebné drevené domy slúžili v minulosti rybárom, samotný názov štvrte sa dá preložiť ako "rybársky dom" (kala maja). Väčšina stavieb bola postavená od polovice 19. do polovice 20. storočia, k pôvodným dreveným domom pribudli veľké priemyselné areály a nové byty pre robotníkov. Ako v mnohých ďalších mestách po Európe, aj v Talline tieto zóny priemyslu postupne stratili svoj prvotný význam a chátrali/upadali. A tým chátrali aj obytné budovy a štvrť sa stala neatraktívna a zaznávaná. Až s príchodom nového tisícročia a možno aj vďaka súčasnému trendu oživovania industriálu kreatívcami, dostala Kalajama druhý dych a druhú šancu na rozkvet. Samotný City festival sa konal v jednom z takýchto areálov, Telliskivi Loomelinnak. Je to najväčšie centrum kreatívneho priemyslu v Estónsku, ktoré spája rôznorodý rozsah činností, od stravovania cez starostlivosť o deti až po klubové a divadelné aktivity. Je to tvorivé miesto pre relaxáciu aj pre podnikanie, ktoré združuje ľudí s podobnými záujmami a vytvára priestor na stretávanie sa a spoluprácu. Inými slovami, ideálne miesto pre URBACT City festival.
„Spotlight on Cities“ a „Meet the Cities“ – dva formáty, ktoré nás zaujali
Meet the Cities tvorili prezentácie v štýle PechaKucha - rečníci mali vyhradený čas 5 minút na prezentovanie hlavnej myšlienky. Nasledovali otázky a odpovede, pri ktorých moderátor využil jednoduchú ale veľmi efektívnu novinku – kocku z poddajného materiálu ukrývajúcu v sebe mikrofón, ktorú si jednotliví diskutujúci medzi sebou mohli pohadzovať. Spotlight on Cities ponúkol účastníkom možnosť pristaviť sa pri meste s dobrou praxou a porozprávať sa s jeho zástupcami. Oba formáty boli veľmi efektívne, aj keď v oboch prípadoch zohrávala dôležitú úlohu schopnosť prezentovať a zaujať. Tak sa stávalo, že o niektoré príklady nebol až taký záujem ako by si možno boli zaslúžili. Nás zaujali viaceré prezentácie, napríklad:
Ako našlo mesto Hamburg priestor pre rýchle ubytovanie množstva utečencov, ktorí sa dostali na jeho územie? Vedenie mesta sa rozhodlo riešiť túto otázku ako spoločnú celomestskú výzvu so zapojením verejnosti. Využili na to existujúce digitálne nástroje, tzv. CityScope. Na jeseň v roku 2016 stálo mesto pred otázkou, ako a v ktorých častiach mesta ubytovať približne 50 tisíc utečencov. Ako vo svojej prezentácii povedala zástupkyňa mesta: „Pre tak veľké mesto, akým je Hamburg, nebol ten počet žiadny problém. Zložitejšie bolo v spoločnej diskusii s obyvateľmi nájsť správne umiestnenie ubytovania.“ Pomocou interaktívnej práce s digitálnymi mapami sa podarilo identifikovať a rovnomerne rozmiestniť utečencov do všetkých štvrtí v meste, bez ohľadu na to, či išlo o „bohatšie“ alebo „chudobnejšie“ časti mesta. Na vytipovaných miestach sa s využitím modulárnej architektúry postavilo dočasné bývanie na 3 až 5 rokov. Tento postup a digitálny nástroj zaujal aj Organizáciu spojených národov, ktorá by ho rada využila pri svojej práci v krízových regiónoch sveta. Pozrite si video.
Budapešť každoročne usporadúva festival 100 otvorených domov. Je založený na myšlienke komunity, spoznávania svojich susedov a svojho mesta. Podľa slov organizátorov: Veríme, že týmto spôsobom pomôžeme posilniť dobrovoľníctvo a zodpovednosť obyvateľov za svoje okolie. Festival bol veľmi pozitívne prijatý. Zaujímavosťou je, že projekt je finančne z časti podporený mestom, ktoré za to dostáva od organizátorov zhromaždené dáta. Pozrite si video.
Networking a rozhovory prebiehali počas celého festivalu. Nie len na workshopoch, ale aj cez prestávky na chodbách, pri obede v hale, nikde vás nevítalo bežné sedenie za stolom, dokonca ani počas „high level“ večere pre pozvaných primátorov a zástupcov z Európskej komisie. Mali sme možnosť stretnúť zástupcu rumunského mesta Vaslui, ktoré, podobne ako niektoré naše mestá, využilo potenciál opustených technických budov na sídliskách a postupne ich pretvára na centrá voľného času, knižnice, či klubovne pre dôchodcov:. Podarilo sa nám hovoriť i so zástupkyňou švédskeho mesta Umea o ich programe rodovej rovnosti.
Tak, ako to v súčasnosti už býva zvykom, URBACT City festival sa prezentoval aj na sociálnych médiách. Nepretržite sa aktualizovali statusy na facebooku, pridávali sa príspevky a tweety, ale aj videá a klasické fotografie:
- https://www.youtube.com/watch?v=bQCy6Q3_-vQ&t=4s
- https://www.youtube.com/watch?v=BVuLBP1kM30&list=PLi7JLNLCQuALwOOKbJBKQI607Hk7Eq9rM
- https://www.flickr.com/photos/urbact/sets/72157685840425672
Ak ste si náhodou zabudli so sebou priniesť vizitky, nebol to žiadny problém – URBACT sa nechal inšpirovať digitálnou atmosférou Estónska a prišiel s digitálnym zberom kontaktov. Súčasťou menovky každého účastníka bol aj QR kód a ak ste mali po ruke smartfón, stačilo načítať takýto kód a kontakt bol nadviazaný. Poslednou hravou inováciou, ktorá nás úplne očarila, boli interaktívne „hlasovacie“ stoly.
Na záver tretieho a posledného dňa festivalu, počas „Country Café“, sa účastníci zhromaždili v najväčšej hale v areáli a rozdelili do skupín podľa jednotlivých štátov. Diskutovalo sa v rodnom jazyku o postrehoch z festivalu. Poslednou úlohou, ktorú si URBACT pre účastníkov pripravil, bolo zhmotnenie metódy URBACT. Prinášame výsledok práce česko-slovenského tímu:
Tak toto všetko vytvoril URBACT s cieľom poskytnúť mestám s dobrou praxou maximálny priestor na prezentáciu svojich osvedčených postupov a nadviazanie partnerských kontaktov.
Sietí pre transfer bude najviac 25, to je známe už teraz. Rovnako je známe aj to, že nie všetky mestá s dobrými príkladmi URBACT túžia po tom, takúto sieť viesť. Domovská stránka URBACT Good practices bude však existovať aj po skončení výzvy, takisto bude URBACT aj naďalej prezentovať tieto príklady, či už mediálne alebo prostredníctvom tlačených výstupov, ako napríklad ZCard.
URBACT City Festival sa uskutočnil na začiatku októbra. Odvtedy prebehli ďalšie podujatia na zviditeľnenie dobrých príkladov z praxe miest, medzi inými to bol Európsky týždeň miest a regiónov v Bruseli a Informačný deň URBACT na Slovensku.
Submitted by Kamila G on