You are here

Shvaćanje mogućnosti EU direktiva za javnu nabavu

Edited on

11 August 2016
Read time: 2 minutes

Potrošio sam puno vremena posljednjih deset godina baveći se javnim nabavama i lokalnim gospodarskim razvojem. Naglasak tog posla bio je u mjerenju učinka koji trošak nabavljenih dobara i usluga u Ujedinjenom Kraljevstvu ima na lokalno gospodarstvo, društvo i okoliš. Također, mjerio se i učinak na ponašanje službenika za javnu nabavu u jedinicama lokalne samouprave da postupke javne nabave provode na progresivniji i inovativniji način.

Baveći se tim poslom, često sam došao do zajedničkih prepreka: „Ne možemo TO učiniti zbog europskih regulativa o javnoj nabavi“. Pri čemu TO znači pomak od javne nabave kao čistog transakcijskog procesa prema nabavi u kojoj se širok spektar faktora uzima u obzir: kvaliteta pruženih dobara i usluga, vrijednosti za društvo i okoliš, inovacije te usmjerenost javne nabave različitim izazovima kao što su nezaposlenost te razvoj malog i srednjeg poduzetništva.

Moj odgovor je uvijek bio da treba ponuditi rješenja i instrumente za to kako biti progresivan u javnoj nabavi na način da se to uklapa u europske regulative o javnoj nabavi. Naprimjer, mjerenje i nadzor na što se troše sredstva i kakav to učinak ima, ugradnja korporativnih prioriteta u dokumentaciju za javnu nabavu te rastavljanje traženih roba i usluga na manje cjeline u svrhu omogućavanja slanja ponuda i manjim organizacijama.

U zadnjih deset godina posao je ostavio traga u Ujedinjenom Kraljevstvu jer su jedinice lokalne samouprave i ostale ključne institucije tražile druge načine kako iskoristiti javnu nabavu za ostvarivanje širih rezultata. Posao je imao značajan učinak u mjestima kao što su Manchester i Preston gdje je zabilježen porast potrošnje u lokalnom gospodarstvu te među malim i srednjim poduzećima, a došlo je i do stvarne promjene u provođenju postupaka javne nabave tako da se uistinu uzimaju u obzir balans između cijene, kvalitete i društvenih vrijednosti.

U travnju 2014. ublažena su ograničenja ili percepcija nemogućnosti izvršenja određenih stvari zbog europskih regulativa o javnoj nabavi. Nove direktive Europske unije o javnoj nabavi izravno se fokusiraju na osiguravanje konkurentnosti, usklađenosti i procjene rizika u javnim nabavama, ali imaju i tri nove važne teme. Prvo, isticanje fleksibilnosti i smanjenje dijela administracije te procedura povezanih s javnom nabavom. Drugo, naglasak na otvaranju pristupa mogućnostima javnih nabava za mala i srednja poduzeća. Treće, aktivno se podupiru inovacija te širi društveni i okolišni ciljevi.

Nove direktive Europske unije za javnu nabavu velika su prilika za države i gradove koji traže drugačiji pristup javnoj nabavi; to je ono čime će se baviti mreža Procure (http://urbact.eu/procure) kroz sljedeće dvije godine, djelujući u 11 gradova u 9 europskih država. Osigurat ćemo usklađivanje europskih i nacionalnih direktiva za javnu nabavu, omogućiti organizacijama nadzor nad troškovima i izradu progresivne strategije za javnu nabavu, ugraditi društvene kriterije i kriterije zaštite okoliša u postupke javne nabave, podići svijest o mogućnostima koje nudi javna nabava za mala i srednja poduzeća te mjeriti učinak troškova javne nabave.

Tijekom prvog sastanka Poucure mreže u Lublinu, koji se održao 28. i 29. lipnja 2016., uspješno je definiran okvir i intenzitet provođenja spomenutih aktivnosti putem rasprava o mogućnostima koju su povezane s novim direktivama o javnoj nabavi. Naš je posao sagledati te mogućnosti tijekom sljedeće dvije godine.

Matthew JackHYPERLINK "http://urbact.eu/jackson-0"son je vodeći stručnjak za mrežu Procure.

Matthew je zamjenik izvršnog direktora Centra za strategije lokalnog gospodarstva (CLES)    

Themes homepage sticky: