You are here

Sešas svarīgas lietas par URBACT IV

Edited on

08 June 2022
Read time: 4 minutes

Uzziniet, ko var sagaidīt no nākamās URBACT programmas, kas sāksies jau drīzumā!

Jaunā URBACT IV programma - Eiropas teritoriālās sadarbības programma jebkura izmēra pilsētām – tika apstiprināta ar URBACT IV Programmas Komiteju 2022. gada maijā, un tagad ir nodota Eiropas Komisijai oficiālai pieņemšanai. Tātad, neatkarīgi no tā, vai jums šobrīd ir zināšanas par URBACT vai nē, tagad ir īstais laiks, lai uzzinātu, ko sagaidīt no jaunās programmas!

Kopsavilkumā? URBACT galvenie mērķi joprojām būs atbalsts pilsētām, lai tās plānotu un īstenotu integrētas ilgtspējīgas pilsētu attīstības stratēģijas, pamatojoties uz URBACT metodi, vietējo ieinteresēto personu līdzdalībai un starpvalstu apmaiņai. Programmas pamatā joprojām būs pilsētu tīkli, ko atbalstīs kapacitātes stiprināšana, zināšanu attīstība un apmaiņa.

Bet kas ir URBACT inovāciju pārneses mehānisms? Kādi būs URBACT jauno tematisko kopienu uzdevumi? Kā piedalīsies pilsētas no valstīm, kas gatavojas iestāties ES? Un ko praksē nozīmēs pastiprināta koncentrēšanās uz digitālajiem, zaļajiem un dzimumu līdztiesības jautājumiem? Lasiet tālāk, lai uzzinātu vairāk.

1. URBACT IV joprojām būs sadarbība ar pilsētām, lai labāk īstenotu ilgtspējīgas pilsētu attīstības stratēģijas

Galvenais URBACT IV mērķis ir ”palielināt valsts iestāžu institucionālo kapacitāti,” lai sasniegtu ilgtspējīgas pilsētu attīstības mērķus un tādējādi” pastiprinātu ES Kohēzijas politikas efektivitāti.”

Patiešām, URBACT programmai ir oficiāli atzīta loma ES Kohēzijas 5. politikas mērķa sasniegšanā: ”Eiropa tuvāk tās pilsoņiem, veicinot ilgtspējīgu un integrētu visu veidu teritoriju attīstību.”

URBACT IV ir arī atzīts par svarīgu instrumentu, īstenojot Jaunās Leipcigas Hartas vīziju par ilgtspējīgu pilsētu attīstību — atbalstīt pilsētas, lai tās kļūtu taisnīgākas, zaļākas un produktīvākas.

Ko tas nozīmē praksē? URBACT IV turpinās atbalstīt jebkura izmēra pilsētas – no apkaimes līmeņa līdz funkcionālām pilsētu teritorijām, lai uzlabotu to pieejas ilgtspējīgai pilsētu attīstībai, pamatojoties uz URBACT metodi. Galvenie aspekti ietvers vietējo ieinteresēto personu līdzdalību, tīklu veidošanu un apmaiņu starp pilsētām, kā arī ekspertu atbalstu un zināšanu nodošanu.

2. URBACT pilsētu tīkliem būs lielāka uzmanība nekā jebkad agrāk

Tematiskie pilsētu tīkli ir URBACT programmas sirds un dvēsele! Tipisks URBACT tīkls ietvers 8–10 pilsētas no visas Eiropas, kas apvienosies par kopīgu tēmu 2,5 gadu kopīgam darbam ar URBACT ekspertu atbalstu. Katra pilsēta izveidos savu URBACT vietējo grupu, lai strādātu pie vietējām problēmām, vienlaikus apmainoties un mācoties ar saviem tīkla kolēģiem.

Izmantojot vēl lielāku programmas budžeta daļu nekā jebkad agrāk, URBACT IV atbalstīs trīs veidu pilsētu tīklus - ar pretendentu tīkliem, kas atlasīti saskaņā ar konkrētiem konkursiem. Tie būs vērsti uz Eiropas pilsētu kapacitātes uzlabošanu:

  • kopīgi izstrādāt un īstenot integrētos rīcības plānus (Rīcības plānošanas tīkli - Action Planning Networks);
  • pārņemt iedibināto pilsētu labo praksi (Pārneses tīkli- Transfer Networks);
  • izstrādāt investīciju plānus inovāciju atkārtošanai, kas radīti ar Pilsētu inovatīvo darbību (Urban Innovative Actions) vai Eiropas pilsētiniciatīvas inovācijas virzienu (Inovāciju pārneses mehānisms - Innovation Transfer Mechanism).

Pirmais konkurss tīkliem saskaņā ar URBACT IV programmu ir plānots 2022. gada oktobrī! Apmeklējiet mājaslapu vai sekojiet līdzi URBACT sociālajos medijos, lai nepalaistu garām!

3. Kapacitātes palielināšanai un zināšanu apmaiņai joprojām būs galvenā nozīme

URBACT IV turpinās savus centienus, lai dotu iespēju iesaistītajām pilsētām piemērot URBACT metodi ilgtspējīgu pilsētu attīstības stratēģiju izstrādē un īstenošanā. Tas tiek panākts, izmantojot fiziskus un tiešsaistes kapacitātes palielināšanas pasākumus, piemēram, URBACT e-Universitāti, kā arī virkni bezmaksas tiešsaistes rīku un vadlīniju.

URBACT turpinās attīstīt un dalīties ar tematiskām pilsētvides zināšanām, kas rodas no tās pilsētām un tīkliem, izmantojot URBACT zināšanu centru. Tiešsaistes tematisko kopienu izveide un aktivizēšana arī ļaus pilsētām apmainīties ar konkrētu URBACT tīklu tēmām, nodrošinot integrētāku pieeju galveno pilsētu izaicinājumu risināšanai.

Aktuālākā pilsētas politikas un prakses analīze, kas izriet no URBACT darba, tiks aktīvi iekļauta Eiropas pilsētiniciatīvā un ES pilsētu programmā, lai saistītu pilsētu balsis un analīzi ar valsts un Eiropas pilsētpolitikas veidošanu.

4. Pastiprināta uzmanība digitālajiem, zaļajiem un dzimumu līdztiesības jautājumiem

URBACT saglabās principu, ka pilsētas varēs brīvi izvēlēties sev tīkla tēmas atbilstoši savām vajadzībām un prioritātēm. Neskatoties uz to, tās mērķis būs arī palielināt visu programmas dalībnieku informētību un kapacitāti, lai ”labāk iekļautu starpnozaru apsvērumus, piemēram, digitālo, vidi un dzimumu līdztiesību” savā darbā un darbībās.

Starpnozaru tēmas un tādi principi kā šie būs daļa no vērtēšanas kritērijiem tīklu atlasei. Visiem tīkliem būs obligātas arī īpašas apmācības par dzimumu līdztiesību, digitālo pāreju un klimata pasākumiem.

Apmaiņas un mācību iespējas par šādām starpnozaru tēmām tiks nodrošinātas arī ārpus konkrētā tīkla, jo īpaši ar iepriekš minēto tematisko kopienu starpniecību. Tas veicinās labāku izpratni par to, kā integrētās pieejās ilgtspējīgai pilsētu attīstībai iekļaut tādus aspektus kā digitālā, zaļā un dzimumu līdztiesību iekļaujoša politikas veidošana.

Jaunās zināšanas tiks tieši izmantotas attiecīgajās URBACT zināšanu centra lapās - Gender Equal Cities, TechPlace.online and Climate Action - kā arī plašākās politikas diskusijās ārpus URBACT.

5. Paplašināta programmas teritorija, iekļaujot pirmspievienošanās valstis

URBACT IV turpinās aptvert visas 27 ES dalībvalstis, kā arī Norvēģiju un Šveici kā partnervalstis, nodrošinot līdzfinansējumu no Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF), lai atbalstītu to dalību URBACT tīklos. Pilsētas iestādes atkal gūs labumu no URBACT Nacionāliem kontaktpunktiem, kas sniedz informāciju un atbalstu valsts valodā, kā arī atbalsta dialogu starp vietējām, reģionālajām un valsts iestādēm. Valstis tiek mudinātas apvienot NUP funkcijas ar topošās Eiropas pilsētiniciatīvas kontaktpunktu, lai maksimāli palielinātu iespējas, ko pilsētām piedāvā Kohēzijas politika.

Turklāt pirmo reizi URBACT programmas teritorija tiek paplašināta, iekļaujot valstis, kuras gūst labumu no Pirmspievienošanās palīdzības instrumenta (IPA valstis). Ir paredzēts, ka pilsētas no Albānijas, Melnkalnes, Ziemeļmaķedonijas, Bosnijas un Hercegovinas un Serbijas pievienosies URBACT tīkliem kā pilntiesīgi partneri, izmantojot īpašu IPA finansējumu (nevis ERAF). Paredzēts, ka būs arī dažas īpašas aktivitātes un atbalsts tikai IPA valstu pilsētām, līdz ar URBACT Nacionālo kontaktpunktu izveidi šajās valstīs.

6. Nepalaidiet garām jaunās programmas atklāšanu URBACT Pilsētas Festivālā – Parīzē vai tiešsaistē!

Gaidāmajā URBACT Pilsētas Festivālā 2022 Parīzē tiks atklāta jaunā programma ar īpašām sesijām pēdējā dienā (16. jūnijā) no plkst. 14:00, tostarp tām, kuras varēsiet sekot līdzi tiešsaistē.

URBACT tiks iekļauts jaunajā ES pilsētpolitikas sistēmā, jo īpaši Eiropas pilsētiniciatīvā. Tam sekos jaunās URBACT IV programmas prezentācija un nākamais konkurss tīkliem. Šī sesija tiks straumēta tiešraidē, lai jūs varētu sekot līdzi tiešsaistē, pat ja nevarat ierasties uz pasākumu Parīzē. Sīkāku informāciju meklējiet URBACT sociālo mediju kontos!

Papildu sesijas Parīzē klātesošajiem sniegs ieskatu galvenajos praktiskajos jautājumos ”Kā būt par vadošo partneri?”, ”Kā būt par projekta partneri?”, ”Kā var izmantot līdzdalības rīkus, lai iesaistītu iedzīvotājus politikas veidošanā?” un ”Kā piemērot URBACT metodi pilsētas līmenī?”

Pilsētas tiek mudinātas jau sākt domāt par savām prioritārajām tēmām un veidot partnerattiecības nākamajam URBACT tīklam. Īpašas tīklošanas sesijas palīdzēs tiem, kas piedalās festivālā Parīzē. Mēs ar nepacietību gaidām vairākus no jums!

 

Raksts oriģinālvalodā šeit.