You are here

Sõjaväepiirkondade pärand Szombathelys, Ungaris

Edited on

27 June 2018
Read time: 3 minutes

URBACTi sõjaväepiirkondade projekti MAPS (Military Assets as Public Spaces) abil püütakse esile tõsta kunagiste sõjaväepiirkondade pärandit kui olulist osa jätkusuutlike linnade arengustrateegiatest. Projekti eesmärk on rõhutada sellise pärandi potentsiaali ning senised negatiivsed trendid ümber pöörata. Nüüd ongi püütud laiemas ringis arutleda Nõukogude pärandi võimalike kasutusvõimaluste üle. Ungari poolt osaleb MAPS projektis Szombathely linn ning täpsemalt uuritakse Hussari kasarmu taaselustamise võimalusi.

URBACTi MAPS projektis tuuakse välja, et mahajäetud sõjaväepiirkondi võib näha teadliku linnaplaneerimise uue sümbolina, mis on suunatud ühtekuuluvuse ja kaasamise edendamisele. Selle võrgustiku juhtpartner on Itaalia linn Piacenza. Lisaks Szombathely linnale osalevad projektis Serres (Kreeka), Varaždin (Horvaatia), Telsiai (Leedu), Koblenz (Saksamaa), Longford (Iirimaa), Espinho (Portugal) ja Cartagena (Hispaania).

Mahajäetud sõjaväepiirkondade arhitektuurilised ja keskkonnaga seotud küsimused ning probleemid on erinevates linnades sarnased. Seepärast on kõigi jaoks kasulik ja inspireeriv tutvuda teiste ka linnade kogemuste ning praktikatega.

Sõjaväe lahkumine Ungarist pärast Nõukogude Liidu lagunemist

Sõjaväepiirkondade taaskasutamine muutus Ungaris pärast poliitilise süsteemi vahetust keeruliseks küsimuseks. Nõukogude sõjavägi tuli Ungarisse pärast 1956. aasta revolutsiooni, et kaitsta sealset poliitilist süsteemi ning jäi sinna "ajutiselt" aastakümneteks. Nõukogude armee paigutas 1988. aasta lõpus Ungari erinevatesse linnadesse umbes 100 garnisoni ja hõivas ligi 6000 maaomandit koos kasarmute, lennuväljade ja harjutusaladega.

10. märtsil 1990 toimunud poliitilise süsteemi vahetuse järgselt sõlmiti Ungari ja Nõukogude Liidu valitsuste vahel kokkulepe ning kahe päeva jooksul algas Nõukogude vägede lahkumine, mis kestis terve aasta. Ligi 100 000 Nõukogude Liidu elanikku, 27 000 sõjamasinat, 230 000 tonni laskemoona ja 100 000 tonni kütust viidi riigist välja umbes 1500 rongiüksusega. Viimane rong lahkus Ungarist 16. juunil 1991.

Nõukogude armee jättis maha 328 maaomandit 94 garnisonis. Varalise kokkuleppe saavutamine võttis pikalt aega, sest mõlemal poolel oli mitmesuguseid nõudmisi. Ungari poolt oli kõige suuremaks nõudmiseks tasu keskkonna saastamise ja kahjustamise eest. Lõpuks saavutati nullsumma kokkulepe, mis jättis Ungari ilma rahast, mis oleks pidanud katma keskkonnakahjude leevendamist ja erinevaid taastamistöid. Kaks aastakümmet hiljem ei ole Nõukogude Liidu endiste sõjaväepiirkondade taaselustamine Ungaris ikka veel lõppenud.

Nõukogude Liidu poolt üle antud kinnisvara kasutatakse erinevalt. Mõned hooned on jäetud lagunema; näiteks Kunmadarasis asuv lennujaam. Teised on õnnestunud aga edukalt kasutusele võtta; näiteks rahvusvaheline lennujaam Hévíz-Balaton. Külalistele on avatud ka üks suurimaid Nõukogude Liidu armee laskemoona ladustamise kohti Kesk-Euroopas (Monostori kindlus Komáromi linna lähedal).

Ungaris on mitmeid Szombathely sarnaseid linnu, kust võib leida mahajäetud sõjaväepiirkondi. Rahvusvahelises koostöös osaledes tuleb silmas pidada kõiki neid piirkondi ning keskenduda erinevatele lahendustele, mudelitele ja väljakutsetele.

Kecskeméti linna "pärand"

Kecskemét oli Nõukogude sõjaväebaasi keskne osa koos garnisonide, paneelelamurajoonide ja lennujaamaga. Enamik neist paikadest on praegu osa linnaruumist (nagu ka sõjaväe kasarmud Szombathelys) ning seepärast moodustavad need olulise osa linnale kuuluvast varast. Endiste sõjaväepiirkondade taaskasutamise võimalusi uuritakse pidevalt ning on teada, et sellised uuendustööd toovad kaasa suuri kulusid. Sellegipoolest on mitmed endised sõjaväehooned endale uue funktsiooni juba saanud.

Esimesena kerkisid Kecskeméti sõjaväepiirkonnas esile erinevad lühiajalised kaubandusfunktsioonid. Näiteks hakati seal korraldama riigisiseseid ja rahvusvahelisi hobu-showsid. See paik oli juba varasemalt seotud ratsutamise traditsioonidega ning seal olid ka suured hobutallid. 1990. aastate keskpaigas kolis endisesse ajaloolisesse Rudolfi kasarmusse kuulus muusikakool. Pärast 2015. aastat tulid piirkonda uued investeeringud ning endise sõjaväepiirkonna arendamisse kaasati ka mitmete ettevõtete kapital. Rajati uus pere-  ja lastekeskus. Selle alla läks kaheksa ha maad ning selleks uuendati kolm hoonet, mis kuulusid kõik muinsuskaitseobjektide hulka. Edasiste plaanide hulka kuulub mitmete spordi- ja kultuuriasutuste rajamine ning ka 19. sajandi arhitektuuri mälestusmärkide uuendus ja hooldus. Mõned endised sõjaväehooned on tänapäeval ka kohaliku ülikooli kasutuses. Lisaks asub seal valitsuse maaelu arengu osakond. Arendustegevus ei toimu vaid endises sõjaväepiirkonnas, vaid mõjutab ka ümbritsevaid paiku ning annab hoogu erinevate avalike parkide ja spordirajatiste tekkeks.

Sõja-eelsete funktsioonide taaselustamine ja uued kasutusvõimalused Budapestis, Mátyásföldis

Budapesti linnaosa Mátyásföld on 17 ha suurune piirkond, mis oli enne II maailmasõda tuntud kuurordina. Nõukogude ajal kasutas seda piirkonda sõjavägi. Alates 1950. aastatest rajati sinna mitmeid sõjaväe hooneid: nooremohvitseride kool, kooli naabrusesse ka ohvitseride restoran, kasiino, teater ning kortermajad. Pärast Nõukogude vägede lahkumist tagastati maa linnaosa valitsusele, mis hakkas piirkonnale otsima uusi funktsioone. Lisaks sellele püüti taaselustada piirkonna sõjaeelsed funktsioonid.

Endine ohvitseride kool kaasajastati ning tänapäeval kasutab seda Budapesti ärikooli väliskaubanduse osakond. Kortermajad renoveeriti ning üks kortermaja on ka ülikooli ühiselamu. Piirkonnas on erinevaid spordihooneid: vehklemis- ja võistlusrajatised, maadlusklubid, ja uus ujula. Renoveeriti ka endine Nõukogude teater. Tänapäeval iseloomustab piirkonda elav sotsiaalne õhkkond. Vanade aegade hingust tekitab aga iidsete kastanipuudega ääristatud allee, mis juhatab teed teatrini.  

Mátyásföldi "mudel" näitab hästi, kuidas on võimalik kaasaegselt linnaruumi integreerida nii taaselustatud sõjaeelsed funktsioonid (rand, park) kui ka renoveeritud sõjaväerajatised (kasiino, teater, restoran, kortermajad).

MAPSi projektis osalemine julgustas Szombathely linna looma endale loominguline ja kohalikku konteksti arvestav tegevusplaan

MAPSi projekti tegevuskohaks Szombathery linnas on Hussari kasarmute ala kesklinna läheduses. Endine sõjaväekompleks hõlmab enda alla mitmeid eri tasandi hooneid. Seal oli umbes 30 erinevat hoonet, mis teenisid garnisoni mitmesuguseid funktsioone. Kõiki hooneid enam alles ei ole. Allesjäänud hooned – komandöri peakontor, kaks ohvitseride hoonet, kuus sõjaväe kasarmut, tall, köök, söökla, pesumaja, pood ja vangla – on kõik pärast Nõukogude vägede lahkumist maha jäetud. Erandiks on mõned hooned, mis renoveeriti kohaliku Apáczai Csere János sihtasutuse poolt ning kus tänapäeval asuvad kool ning erinevad MTÜd. Linn tahab väga kindlameelselt selle mahajäetud piirkonna avalikkusele avada ning muuta linna mentaalsel kaardil Hussari kasarmute piirkonna kui "tundmatu maa" mainet.

Projekti tegevuspiirkonna moodustavad kaks osa – A ja B. Üheks suureks väljakutseks on käsitleda neid osasid ühise eesmärkide kogumi sees. A piirkonna avalik ruum ja hooned on sobilikud kohaliku kultuuri, hariduse ja sotsiaalse poolega seotud teenuste jaoks. B piirkond sobiks aga uuteks arenguteks, näiteks uuselamupiirkonna arenduseks või avaliku haljasala rajamiseks. Pärast suuri muudatusi poliitilises süsteemis ja majanduses ei kuulu see piirkond enam ka muinsuskaitse piirangute alla. Piirkond on nüüd valmis arendustegevuseks ning pakub sobivaid ja ahvatlevaid tingimusi erasektori uuteks sekkumisteks. Sellega seoses kerkib üles aga uus väljakutse – kuidas tasakaalustada ja ühtlustada erinevate investeerijate huvid ja samal ajal säilitada järjepidevalt rohelist kesklinna.

MAPSi partnerriikide esindajad külastasid Hussari kasarmuid 12. ja 13. detsembril 2017. Nad vaatasid üle kohaliku URBACTi töögrupi poolt välja töötatud ettepanekud ning jätkasid sellega tööd tavapärase MAPSi planeerimise metoodika alusel. Kohalik URBACTI töögrupp pani piirkonna tegevusplaani alused paika kahe planeerimise töötoa jooksul. Nad kasutasid erinevaid URBACTi projekti meetodeid, näiteks partnerite kaarte, probleemipuid ja eesmärkide puu analüüsi, et identifitseerida uued potentsiaalsed funktsioonid ja võimalikud investorid.

Vastavalt tegevusplaanile peaks Hussari kasarmutest saama linna roheline keskus. 21 ha suurune piirkond on nüüd identifitseeritud kui linna jaoks oluline väärtus. Olemasolevad hooned säilitatakse ja sinna planeeritud uued funktsioonid peaksid teenindama kogu Szombathely linna. Uus planeeritud elamupiirkond ja sellega seotud roheline avatud ruum panustavad piirkonna elamisväärsusesse ja väljanägemisse ning seeläbi muutub kogu naabruskond palju atraktiivsemaks.

Tegevusplaan identifitseerib tegelikud ja potentsiaalsed allikad ideede täideviimiseks. Uue elamupiirkonna kinnisvara müügist saadav tulu on näiteks sobilik stardikapital edasiseks tegevuseks. Linnavalitsus peaks nüüd tegevusplaani sisu integreerima nii kohalikku arenguplaani kui ka üldplaneeringusse.

Edukas õppimisprotsess

Szombathely projekti kaasatud eksperdid Tibor Polgár and Ágnes Győrffy rõhutasid, et URBACTi projektis osalemisega said nad lisaks hästi läbimõeldud tegevuskavale osa ka kasulikust õppimisprotsessist. Partneritega kohtumised võimaldasid neil omandada olulisi oskusi eduka kohaliku koostöö jaoks. Kõige olulisem osa õppimisprotsessist oli ekspertide arvates kohaliku toetusgrupi rajamine ja selle toimimine. Head ja halvad kogemused ning õnnestumised ja ebaõnnestumised olid kõik väga õpetlikud.

Väga olulise kogemusena rõhutasid eksperdid ka arusaamist sellest, et ei ole rangeid ja püsivaid reegleid ning protseduure sõjaväe kasarmute uuesti kasutuselevõtuks. Partnerite loomingulised praktikad inspireerisid ka kohalikke otsustajaid leidma enda lahendusi.

MAPSi projekti lõpukonverents toimus 24-25 aprillil 2018 Serresi linnas Kreekas.

 

 Mátyás Sain, 06.04.2018