You are here

Pripravenosť na zmenu klímy – téma, ktorá spája

Edited on

06 January 2019
Read time: 3 minutes

16. októbra 2018 v Bratislave zorganizovalo Ministerstvo dopravy a výstavby SR a Ministerstvo životného prostredia SR v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom konferenciu s názvom „Udržateľné mestá v kontexte zmeny klímy“. Súčasťou konferencie bol aj blok informácií o operačnom programe URBACT. Na podujatí okrem toho odzneli príspevky o dokumentoch s národnou pôsobnosťou, ktoré spolu úzko súvisia a sú zamerané na pripravenosť Slovenska čeliť nepriaznivým dôsledkom zmeny klímy – Koncepcia mestského rozvoja SR do roku 2030 a aktualizovaná Stratégia adaptácie SR na zmenu klímy, ale tiež široká paleta konkrétnych aplikácií, prezentovaných Bratislavským samosprávnym krajom a mnohými odbornými organizáciami. Podujatie potvrdilo, že pripravenosť na zmenu klímy sa stáva významnou témou nielen na štátnej, ale aj regionálnej a miestnej úrovni. Príklady, ktoré priniesli účastníci programu URBACT poukázali na pozitívny efekt prepojenia medzi každodennými činnosťami zabezpečujúcimi chod mesta a dlhodobejšími koncepčnými počinmi.

Uplatnenie koncepcie mestského rozvoja

Širší kontext rozvoja miest zarámcoval príspevok o Koncepcii mestského rozvoja Slovenskej republiky do roku 2030, ktorú vláda SR prijala v januári 2018. V systéme duálnej verejnej správy sú mestá autonómnymi samosprávnymi jednotkami, pričom ale celoštátna koncepcia od ich predstaviteľov očakáva, že budú dbať o to, aby vytvárali pre svojich občanov „zdravé sídelné prostredie pre kvalitný život“ a zodpovedne nakladali so zverenými hodnotami – materiálnym, ľudským, kultúrnym aj prírodným kapitálom. Koncepcia pripomína, že podstatou úspešného rozvoja je strategicky plánovať, riešiť rozvojové priority vo vzájomnej interakcii – teda integrovane a účinne spolupracovať s obcami v rámci funkčných území. Všetky tieto princípy sú dôležité aj pri zvládnutí vplyvov zmeny klímy. O tom, že sídelné prostredie musí reagovať na zmenu klímy svedčí aj prednesený príspevok o činnosti medzinárodnej európskej expertnej skupiny pre zmenu klímy so zameraním na sídelné prostredie.

OP URBACT

Časť bloku o mestskom rozvoji bola venovaná informovaniu o operačnom programe URBACT, ktorý je programom európskej územnej spolupráce a je exkluzívne určený pre výmenu skúseností európskych miest a ich vzájomnú spoluprácu pri riešení problémov mestského rozvoja. Príklady z Nitry a Ostravy poukázali na posun, ktorý môžu mestá dosiahnuť, ak do svojich rutinných činností zapoja medzinárodnú spoluprácu a zároveň príležitosť využijú na budovanie vlastných kapacít. Spoločnými témami Ostravy aj Nitry sú nevyužívané priestory v zastavanom území. V Nitre vďaka účasti v OP URBACT bola spracovaná priestorová, urbanistická, dopravná analýza, analýza kvality verejných priestranstiev, urbánnej bezpečnosti a marketingová analýza ponuky a kvality služieb.

Mesto Ostrava svoju viacnásobnú účasť v programe URBACT zakomponovala do celkového úsilia samosprávy o štrukturálne zmeny mesta smerom k inovatívnym riešeniam, vďaka ktorým mesto udrží a rozšíri počet a škálu svojich obyvateľov. Spolupráca v medzinárodnom tíme mestu priniesla nové nazeranie na vlastné problémy, pozitívne myslenie a motiváciu meniť mestské prostredie.

 

 

Téma degradovaných území, s ktorými by sa malo aktívnejšie pracovať, je na úrovni štrukturálnych opatrení obsiahnutá aj v koncepcii mestského rozvoja. Konkrétne príklady, ako k mapovaniu týchto území pristupovať poskytli príspevky jednak z pohľadu degradovaných ekosystémov, ale aj z pohľadu územného potenciálu. Samospráva Bratislavy a Slovenská agentúra životného prostredia spojili svoje úsilie a výsledkom je register „brownfieldov“ na území hlavného mesta. Tento by mal súžiť nielen ako podklad pre spracovanie územno-plánovacej dokumentácie, ale aj ako reálny základ pre cielené zásahy smerom k regenerácii priestorov v prospech kompaktnejšieho využívania územia.

Adaptácia na zmenu klímy SR

Ministerstvo životného prostredia informovalo o vládou prijatom dokumente „Stratégia adaptácie SR na zmenu klímy – aktualizácia“. Účastníkom poskytlo prehľad toho, ako sa Slovensko pripravuje na nepriaznivé dôsledky zmeny klímy, aký nastavuje inštitucionálny rámec a koordinačné mechanizmy na implementáciu adaptačných opatrení v rôznych oblastiach a na rôznych úrovniach. Medzi nosné prvky lepšej pripravenosti je budovanie kapacít a spracovanie adaptačných stratégií pre regióny a veľké mestá, keďže práve v týchto územiach obyvateľstvo najviac pociťuje dôsledky zmeny klímy. Obsah národného akčného plánu pre implementáciu stratégie adaptácie na zmenu klímy, vrátane návrhu odporúčaných opatrení bol prednesený v príspevku SAV o kvalitatívnych a kvantitatívnych analýzach a konkrétnych technických východiskách pre tvorbu akčného plánu. Účastníkom podujatia Karpatský rozvojový inštitút predstavil cenné metodologické postupy ako hodnotiť zraniteľnosť území a pristupovať k zostavovaniu, implementácii a monitorovaniu mestských adaptačných stratégií vrátane príkladov z konkrétnych slovenských miest. O tom, že slovenské samosprávy sú súčasťou európskych procesov v oblasti energetiky a klímy a ich vplyvov na regióny a mestá svedčili aj prednesené príspevky o aktivitách Národnej platformy Dohovoru primátorov a starostov pre klímu a energiu.

Dramaturgia podujatia bola zavŕšená praktickými informáciami o tom, ako s témou adaptácie na zmenu klímy pracuje Bratislavský samosprávny kraj – o projektoch, do ktorých je zapojený, katalógu adaptačných opatrení a konkrétnej podpore miest a obcí na svojom území. Motiváciou k takémuto proaktívnemu prístupu sú nepriaznivé vplyvy zmeny klímy, ktoré sa na území kraja už prejavujú a ktoré chce regionálna samospráva čo najviac eliminovať. Povzbudiť mestá k aktívnemu prístupu má ambíciu aj Ministerstvo životného prostredia, ktoré informovalo o možnostiach financovania vodozádržných opatrení v mestách a obciach z operačného programu Kvalita životného prostredia.

Udržateľný rozvoj miest je spojený aj s adaptáciou na zmenu klímy, čo je na úrovni opatrení vyjadrené aj v Koncepcii mestského rozvoja SR do roku 2030. Na druhej strane medzi ciele adaptačnej stratégie patrí podpora zavádzania proaktívnych adaptačných opatrení na regionálnej a lokálnej úrovni, obzvlášť v najhustejšie osídlených regiónoch a najväčších mestách, a posilnenie úlohy samospráv v tomto procese. Prezentácie, ktoré na podujatí zazneli sú zverejnené na webovej stránke Ministerstva dopravy a výstavby SR - externý odkaz.

Zdroj: SITA, MDV SR