You are here

Priča o dobrom prijenosu - kako napraviti urbane vrtove

Edited on

30 March 2021
Read time: 3 minutes

U zadnjih nekoliko godina urbano vrtlarstvo postalo je praksa koja ispunjava mnoge potrebe lokalnih zajednica jer može stvoriti duh zajedništva, stimulirati društvenu koheziju, eksperimentirati sa inovativnom proizvodnjom i upravljačkim modelima u javnim prostorima, ojačati urbane ekosustave, povećati urbanu bioraznolikosti te boriti se protiv klimatskih promjena.

Prvi koraci:

  • Fizički prostor urbanog vrta: uzmite u obzir implikacije područja urbanog planiranja kada radite početnu skicu područja te uzmite u obzir ako ćete u budućnosti dodavati nešto.
  • Što se tiče gradskih područja: pokušajte surađivati sa različitim odijelima (za okoliš, za obrazovanje….).
  • Sukladno nacionalnim zakonima odredite na koje vremensko razdoblje ustupate zemljište građanima na korištenje s ciljem stvaranja urbanog vrta. Izaberite upravljački model koji ćete koristiti: potrebno je ustanoviti da li će urbanim vrtom upravljati udruga koja surađuje sa gradskom upravom, ili sama gradska uprava, itd. Ostvareni su najbolji rezultati kada je udruga koja je upravljala vrtom surađivala sa gradskim uredom koji je odgovoran za prava i obveze. Upravljački model, kao i prava, kriteriji za dodjelu zemlje, upravljanje prijedlozima za unaprjeđenje i popravke, instalacija košnica i sve potrebne informacije, moraju biti u skladu sa gradskim propisima o urbanim vrtovima.
  • Ovaj upravljački model podrazumijeva da je lokalna radna grupa uključena u cijeli postupak od početka.
  • Primjereno je imati profesionalnog vrtlara: on ima važnu ulogu u vođenju vrta. Vrtlar treba biti jedna osoba iz zajednice urbanog vrta (ili nekoliko njih, ovisno o veličini vrta). On ili ona može biti volonter ili pod ugovorom. U svakom slučaju, mora postojati mogućnost da netko bude vrtlar na volonterskoj bazi. Vrtlar mora biti uključen u donošenje pravila oko vođenja vrta.
  • Mora se uzeti u obzir i interakcija korisnika vrta sa širom zajednicom. Ova interakcija se može odvijati na događajima koji su otvoreni za širu zajednicu, na akcijama informiranja ...
  • Ovi urbani vrtovi služe samo za vlastitu potrošnju. Drugim riječima, proizvodi koji su dobiveni iz njih ne smiju se prodavati osim u svrhu financiranja unaprjeđenja vrta ili akcija koje promoviraju zajednicu vrta,
  • Upravljački model će pokazati da li će to biti urbani vrt sa prostorima za individualni uzgoj ili će zemlja i usjevi biti za širu zajednicu.
  • Uzimajući u obzir da sustav bodovanja može biti moćan alat društvene politike, u pravilima mora postojati kriteriji pomoću kojeg se odlučuje tko će moći biti korisnik vrta.
  • Aktivnost u urbanom vrtu mora uključivati tečajeve organskog uzgoja tijekom cijele godine, ne samo početne tečajeve. Štoviše, tečajevi se mogu proširiti na bilo koju temu koju predloži lokalna radna grupa.
  • Mora se uzeti u obzir da se naprave tečajevi na kojima bi se educirali korisnici o upravljanju zajednicom.
  • Potrebno je da se za vrijeme cijelog postupka rade aktivnosti informiranja na lokalnoj, državnoj i međunarodnoj razini, od kada se počne raditi urbani vrt do kada urbani vrt nije napravljen.
  • Trebalo bi procijeniti da li se uz inicijativu za pokretanje urbanog vrta zajednice može napraviti inicijativa za stvaranje školskih urbanih vrtova odnosno može li se uspostaviti bilo kakav odnos sa njima.
  • Također se može razmisliti o interakciji između urbanih vrtova zajednice i drugih botaničkih inicijativa (za očuvanje autohtonih sjemena, vrtovi u bolnicama, vrtovi u staračkim domovima, u gradskim udrugama, itd.).
  • Od početka postupka rađenja vrta mora se posebno pripaziti na dijeljenje informacija i komunikaciju o akcijama što se dogodilo i koliko su bile uspješne, na unutarnjoj i vanjskoj razini

 

Tehnički problem stvaranja urbanog vrta:

  • Lokacija zemlje na kojoj se namjerava raditi urbani vrt, ne smije sprječavati rast usjeva.
  • Moguće je okružiti urbani vrt sa prijelaznim područjem zelenila koji bi odvojio sami vrt od prostora urbane mreže.
  • Raspodjela zemlje za uzgoj ne mora nužno biti dio urbane mreže. Bilo bi zanimljivo uzeti u obzir druge vrste raspodjele zemlje koje pogoduju socijalizaciji.
  • Dizajn urbanog vrta, njegov prostor, njegova raspodjela zemlje, njegova dostupnost, njegova infrastruktura, itd., mora biti napravljen u suradnji sa zajednicom korisnika i njime moraju upravljati stručnjaci za organsku poljoprivredu i uređenje zelenih površina.
  • Sustav uzgoja mora biti u skladu sa kriterijima za organski uzgoj.
  • U vrtu moraju postojati mjesta koja su u hladu gdje se nalaze stolovi i klupe zbog socijalizacije ljudi iz zajednice i zbog otvorenih događaja za građane.
  • Ako je moguće, dobra ideja je imati kuhinju.
  • Potrebno je razmotriti uporabu alata: zajedničkog ili osobnog i njihovo skladištenje. Ako vrtlari koriste strojeve za obrezivanje ili održavanje zajedničkih prostora (stroj za automatsku sadnju rasadnica, škare za živicu ...), moraju postojati sigurnosni uvjeti kojima bi se izbjegle nesreće.
  • Potrebno je uzeti u obzir stvaranje komposta, utvrditi čija će biti odgovornost za njegovo održavanje te osigurati da se u njemu ne zadržavaju štakori.
  • Mora se uzeti u obzir sustav navodnjavanja. Može se koristiti voda iz vodovoda te može se koristiti ispusno navodnjavanje ili navodnjavanje po sistemu kap po kap za ispiranje. Ovaj sustav minimalno troši vodu, a postiže maksimalnu učinkovitost navodnjavanja. Uz to, potrebno je ravnomjerno raspodijeliti slavine za crijeva kako bi se napravio kvalitetan urbani vrt. Periodična analiza (primjerice svake dvije godine) kvalitete vode je važan pokazatelj koliko je zemlja zdrava te pruža važne informacije o jestivosti biljaka koje se uzgajaju za tu svrhu. Može se čak i uvesti rotacija uporabe zemlje. U kriznim slučajevima, zemlja se može još uvijek upotrijebiti za uzgoj ukrasnih usjeva.
  • Što se tiče pristupnih prilaza i staza, moraju se poštovati standardi dostupnosti.
  • Potrebno je razmotriti otvaranje pristupnih prilaza između pojedinačnih posjeda za ljude u invalidskim kolicima. Dokazano je da da se osobe u invalidskim kolicima i one koje imaju poteškoća sa kretanjem, također mogu brinuti za svoje biljke ako se nagib pristupnih puteva dovoljno podigne.,
  • Preporučeno je da urbani vrt ima javni wc.,
  • Urbani vrt je zamišljen kao ekosustav, koji uključuje zemlju, u kojem postoji, privremena vegetacija (sezonski usjevi), višegodišnja vegetacija (višegodišnji usjevi i aromatično bilje) te životinje.
  • Kvaliteta zemlje će utjecati na žetvu, pa je važno utvrditi njezine poljoprivredne značajke (teksturu, strukturu, pH vrijednost, koliko može upiti vode, prisutnost toksičnih kemijskih agensa, itd.) te prikladno tome krenite u izradu urbanog vrta.

 

Iskustvo u RU:RBAN partner gradovima:

- Ključno je da se korisnici vrta uključe u participativne postupke odabira lokacija i karakteristika novih urbanih vrtova. Važno je od početka uključiti građane u postupak te u donošenje odluka oko lokacije vrta, ili barem o tome koja gradska područja imaju veću potrebu za njima.

- Prostori za provedbu urbanih vrtova: u većini RU:RBAN gradova partnera, prvi urbani vrtovi bili su izrađeni na nerazvijenoj gradskoj zemlji ili na nedovoljno iskorištenim područjima nekih manjih i većih javnih parkova. Također postoji i inicijativa za prenamjenu privatne zemlje u obradivu zemlju, koja pripada pojedincima koji ju nisu iskorištavali te koji su se složili da se nekoj udruzi ustupi zemlja na korištenje.

- Mjere za start-upove: javna uprava priprema zemljište i pristupne puteve, instalira slavine za navodnjavanje koje su spojene na gradski vodovod te dijeli parcelu na pojedinačne posjede. Moraju postojati zajednički prostori i zajednička alatnica. Trebaju se organizirati radionice na kojima bi se korisnici educirali o organskom uzgoju kao i radionice na kojima bi korisnici vrta naučili kako revitalizirati zajednicu te kako organizirati zajednicu.

- Održavanje: korisnici su odgovorni za svoj posjed i za alatnicu. Staze i pristupne puteve održava tvrtka koja je odgovorna za održavanje gradskih parkova i vrtova.

Preveo: Ognjen M.