You are here

Participatívny rozpočet: inšpiratívny príklad z mesta Cascais (PT)

Edited on

13 August 2019
Read time: 2 minutes

Príklad dobrej praxe tvorby participatívneho rozpočtu v stredne veľkom meste Cascai (Portugalsko) funguje ako platforma pre demokratické zmeny.

Eddy Adams, programový expert programu URBACT skúmal tento postup, ktorý je považovaný za jeden z najefektívnejších modelov tvorby participatívneho rozpočtu a zároveň bol ocenený. Mesto získalo od URBACTu titul mesta s dobrou praxou s názvom "Bringing the Gap". Pomocou tohto nástroja mesto podporuje občiansku angažovanosť.

Väčšina primátorov miest by bola spokojná s fungovaním jedného z naúspešnejších modelov participatívneho rozpočtu v Európe. Ale Isabel Xavier (ďalej len I. X.), projektová manažérka mesta Cascais, má iný názor na úspech mesta. Napriek pozitívnym ohlasom ho mesto považuje za súčasť širšieho procesu občianskeho zapojenia a udržiavania demokratických procesov v meste. I. X. hovorí:"Participatívny rozpočet je produkt, ktorý skôr alebo neskôr prestane byť atraktívny a postupom času nám táto platforma pomôže vyriešiť určité výzvy/problémy, ktorým čelíme."

Medzitým sa model participatívneho rozpočtu naďalej vyvíjal. Príbeh úspešného príkladu dobrej praxe sa začal písať v roku 2011, kedy mesto čelilo nízkej občianskej angažovanosti. Na základe štatistických prieskumov mesta bolo zistené, že do demokratických procesov neboli zapojené najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva.

Zapojenie všetkých občanov

V nadväznosti na získané údaje, mesto prijalo konkrétne opatrenia pre zapojenie handicapovaných a invalidných ľudí. Išlo o realizáciu stretnutí zástupcov mesta spolu so zraniteľnou skupinou obyvateľstva. Výsledky stretnutí boli povzbudivé, keďže ľudia nielen hlasovali ale zároveň navrhovali inovatívne projekty, napr. "záhrada zameraná na zmysly človeka" pre skupinu občanov so zrakovým postihnutím.

Aktívny prístup mesta rozšíril pôvodnú skupinu o ľudí v domovoch dôchodcov, dlhodobo nezamestnaných a ľudí, ktorí sú sociálne izolovaní. Taktiež mesto znížilo vek účasti na 12 rokov a zabezpečilo aby sa tieto deti podielali na demokratickom procese oddelene od svojich rodičov.

Záujem mladých ľudí

Mladí ľudia sa aktívne podieľajú na tvorbe participatívneho rozpočtu v školách. Každá z nich má rozpočet vo výške 10 000 EUR, ktoré sú vyčlenené na realizáciu vybraných nápadov. Zároveň majú študenti možnosť prísť s vlastným nápadom. V priebehu posledných rokov boli vybraté 3 inovatívne nápady (vytvorenie digitálnych autobusových zastávok - pripojenie k WiFi a zásuvky na dobitie el. zariadení, ktoré čerpali energiu zo solárnych panelov; festival zameraný na kino pre mladých).

Zapojené skupiny obyvateľstva do rozhodovacieho procesu ocenili aktívny prístup mesta. Zároveň tento fakt podnietil vznik nových inovatívnych nápadov.

Napriek prístupu mesta, záujem ľudí nie je výrazný, poznamenala I. X.. Ľudia nemajú záujem o politiku a dúfam, že práca na školách s mladými luďmi nám prinesie pozitívne výsledky.

Mesto hľadá spôsoby ako zvýšiť povedomie mladých ľudí o fungovaní mesta. Jedným z nich je zapojenie študentov geografie do tvorby nového územného plánu mesta.

Aké výsledky priniesla iniciatíva mesta?

Tvorba participatívneho rozpočtu je veľmi inovatívny spôsob zvyšovania povedomia ľudí o fungovaní mesta. Tento prístup pomohol zmeniť postoj niektorých politikov k občianskej angažovanosti.

Z výsledkov iniciatívy mesta je zrejmé, že participatívny rozpočet podnietil zmeny na miestnej úrovni. Občania pochopili, akým spôsobom sa rozhoduje o účele využitia finačných prostriedkov.

Mesto získalo od URBACTu ocenenie titul mesta s dobrou praxou, pričom tento príklad bol predstavený na prvom URBACT City Lab, so zameraním na participáciu. V októbri 2019 mesto uskutoční podujatie s názvom "Smart Citizenship Academy", ktoré umožní odborníkom na demokraciu si vymeniť cenné skúsenosti. BREXIT, Bolsonaro a umelá inteligencia budú témami dňa a zároveň účastníci vytvoria prvý atlas participatívnych rozpočtov.

Portugalské mesto Cascais je známe svojim prístupom k demokracii a inšpiratívnymi príbehmi pre malé a stredne-veľké mestá.

Viac o participatívnom rozpočte sa dozviete na stránke blogu URBACT (Cascais).

Integrovaný rozvoj miest (externý odkaz).

Pôvodný článok napísal Eddy Adams.