Participatívna parkovacia politika - slovinské mesto Idrija
Edited on
28 November 2018Napísal Aidan Cerar a Urban Jeriha.
Cieľom miest po celom svete je zníženie počtu áut v doprave a podpora udržateľnej mobility. Nielen zlepšenie kvality ovzdušia, ale aj poskytnutie väčšieho priestoru obyvateľom vedie k vzájomnej spolupráci vo verejných priestoroch.
Postupy mesta k udržateľnejšej mobilite poskytujú obyvateľom udržateľnejšie možnosti prepravy vo verejnej doprave, ako aj rôzne druhy opatrení, ktoré podporujú pešiu prepravu, cyklistiku a obmedzujú využitie auta v niektorých častiach mesta. Konkrétne kroky mesta boli neúspešné, pokiaľ nebola vytvorená silná parkovacia politika.
Reštriktívna parkovacia politika vyvoláva nesúhlas miestnych komunít a médií, preto je menej obľúbená u starostov a poslancov mestských zastupiteľstiev.
Experti na mestskú mobilitu hľadajú spôsoby, ako vytvoriť nové možnosti parkovania s podporou občanov. Kombinácia účasti občanov a zozbieraných dát môže podporiť jednoduchší proces prípravy novej parkovacej politiky.
Idrija otvára centrum mesta
Idrija je mesto v západnom Slovinsku, ktoré úspešne dokončilo spoluprácu v URBACT sieti pre akčné plánovanie CityCetreDoctor. Mesto okrem iných opatrení nadväzujúcich na oživenie centra mesta, ktoré bolo jedným z hlavných cieľov siete CityCentreDoctor, vykonalo zmeny v oblasti mobility.
Na základe plánu udržateľnej mobility, mesto Idrija zaviedlo reštriktívnu parkovaciu politiku participatívnym spôsobom. Cieľom pripravovanej politiky bolo splniť strategické ciele, ako napr. zvýšenie podielu bezpečného a prístupného verejného priestoru pre ľudí a zníženie podielu priestoru na parkovanie.
Prieskum na tému parkovanie
Nová parkovacia politika bola navrhnutá konzorciom vrátane architektov Kombinat architects, prostoRož, City studio a IPoP (Ústav pre územnú politiku). IPoP zodpovedal za účasť verejnosti a čiastočne za výskum. V každom participatívnom procese je dôležitá práca so spoľahlivými údajmi, ktoré predstavujú kľúčový faktor pre komunikáciu a diskusiu.
Preto IPoP zrealizoval prieskum na tému parkovanie. Použitá metóda v prieskume priblížila mestu parkovacie návyky obyvateľstva. V konkrétny deň alebo v období niekoľkých dní je zaznamenaný počet obsadených parkovacích miest. Metóda poskytuje odborníkom údaje o každom parkovacom mieste, t. j. o podiele obsadenosti v rôznych časoch počas dňa, type používateľov (rezidenti/dochádzajúci) a dĺžka parkovania. Údaje môžu byť prezentované miestnym obyvateľom za účelom jednoduchšieho pochopenia frekventovanosti používania automobilov v pozorovanej oblasti.
Prieskum mesta Idrija zistil, že celkový počet parkovacích miest prevyšuje dopyt. Plná obsadenosť bola zistená iba v historickom centre mesta a to v určitých časoch. Výsledok poukázal na dostatok parkovacích miest, zatiaľ čo miestne iniciatívy požadujú úpravy, ktoré je možné vyriešiť pomocou mäkkých opatrení, ako napr. odstránenie niektorých parkovacích miest.
Údaje vyvolávajú verejnú diskusiu
Zozbierané údaje z prieskumu boli použité na spoločné navrhovanie riešení a opatrení spolu s miestnou komunitou. Participatívny proces pozostával z troch hlavných krokov:
- Identifikácia hlavných problémov a príležitostí.
- Návrh riešení.
- Výber opatrení.
Participatívne procesy udržateľného plánu mobility (SUMP) zahŕňali dotazník, rozhovory a diskusie, pomocou ktorých mesto identifikovalo problémy a príležitosti. Plán bol doplnený rozhovormi s väčšími spoločnosťami, ktoré zamestnávajú miestnych obyvateľov.
Nadefinované ciele a predpokladané očakávania boli zohľadnené pri navrhovaní možných riešení. Následne boli prezentované miestnym obyvateľom na verejnej diskusii. Výber najvhodnejšieho riešenia bol v zodpovednosti účastníkov.
Harmonizované opatrenia s očakávaniami miestnej komunity
Odborníci na tvorbu mestskej politiky pripravili množstvo harmonizovaných opatrení, napr. nový parkovací systém a odstránenie niektorých parkovacích miest. Balík opatrení bol spoločne vypracovaný s obyvateľmi počas verejnej diskusie a zosúladení s navrhovanými riešeniami.
Miestna komunita akceptovala novú koncepciu parkovacej politiky, ktorá bola jednoznačne schválená mestským zastupiteľstvom.
Použitie dát pri tvorbe parkovacej politiky v slovinskom meste Idrija podporilo participatívny návrh nových politík mestského rozvoja. Dôraz na ich využívanie by mal predstavovať jednu z potenciálnych možností tvorby konceptu smart city.
Autorské práva fotografií a grafov prislúchajú IPoP.
Fotografia v hlavičke: Mesto Idrija
Graf č. 1: Analýza parkovania, Arkova ulica
Fotografia č. 2: Prieskum o parkovaní v meste - zhromažďovanie údajov
Graf č. 2: Výsledky analýz
Fotografia č. 3: Jedno z riešení prezentovaných na seminári
Fotografia č. 4: Verejná diskusia
Submitted by Richard Szaraz on