You are here

Põgenemine linnamüra eest Hush City lähenemise abil

Edited on

25 February 2021
Read time: 1 minute

Mürasaaste ei ole midagi uut, juba sajandeid tagasi piirati Kreeka linnas Sybarises plekkseppade tööd, kuna nad tegid palju lärmi. Kui mõelda praegusele ajale, siis näeme, et mürasaaste on jätkuv probleem, millega tuleb tegeleda. Limericki linn Iirimaal näitab, kuidas seda teha. 

Paljud uuringud näitavad, et pikaajaline kokkupuude liiklusmüraga võib inimeste tervisele kahjulikult mõjuda. Näiteks võib see suurendada unehäirete, südameataki ja insuldi riski. Seepärast on oluline, et linnaelanikel oleks juurdepääs vaiksetele ja rahulikele aladele, mis pakuksid linnaelu saginast pääsu. Seda vajadust rõhutatakse ka Euroopa Komisjoni keskkonnamüra direktiivis, mis lubab määrata ja kaitsta linnade vaikseid alasid, kus oleks võimalik linnakärast puhata.

Nende piirkondade määramine pole siiski nii lihtne kui võiks arvata. Piirkonnad, mida linnavõimud määratlevad võimalike "vaiksete piirkondadena", ei ole elanike enda jaoks alati kõige enam kasutatavad ja nauditavamad. Samas võib vahel hoopis looduskeskkond vali olla – valju heli võib tekitada näiteks linnulaul, voolav vesi või tuulekohin puudes. Nende helide kvaliteet on aga teine ning neil on inimestele taastav mõju, erinevalt näiteks lennukite, rongide ja autode helidest.

Berliini Tehnikaülikooli teadlane dr Antonella Radicchi töötas nende probleemide ületamiseks välja Hush City lähenemise. Selle põhielemendiks on tasuta Hush City rakendus, mis võimaldab inimestel anda teavet nende linnapiirkondade kohta, kus nad leiavad rahu ja vaikust. Seejärel on info kättesaadav ka poliitikakujundajatele ja teistele rakenduse kasutajatele. Seega täidab rakendus topeltfunktsiooni, olles sisendiks nii poliitikutele kui näidates ka otseselt teistele linlastele, kus linnaruumis leida rahu ja vaikust. Lisaks rakendusele on Hush City lähenemise üheks oluliseks elemendiks Soundwalk, mille käigus juhatatakse osalejad jalutuskäigul läbi erinevate linnapiirkondade ja kutsutakse tähelepanu pöörama helimaastikule ja sellele, kuidas helid neid mõjutavad.

2020. aasta alguses kutsusid Limericki linnavõimud avalikkust kasutama Hush City rakendust, et aidata linnal tuvastada, tugevdada ja kaitsta rahulikke paiku, mida Limericki inimesed kõige rohkem väärtustavad. Limericki kavandatud Soundwalk tuli aga möödunud aastal COVID-19 tõttu edasi lükata. Kohe, kui viirusega seotud takistused mööda saavad, võetakse see uuesti plaani ning tehakse poliitikakujundajatele ka koolitus Hush City rakenduse ja Soundwalki kohta, et näidata, kuidas neid uuenduslikke võimalusi kasutada vaiksete piirkondade määramiseks, hindamiseks ja planeerimiseks. Hush City lähenemine on suurepärane võimalus, kuidas mõjutada linnapoliitikat ja planeerimist ning muuta linnaelu kvaliteeti.

Rakenduse Hush City kasutamiseks laadige see alla aadressilt: http://www.opensourcesoundscapes.org/hush-city/

Rohkem infot müra ja tervisliku linna kohta: Radicchi et al. 2018 (Cities & Health)

Originaalartikkel inglise keeles