You are here

Od obchodu s ropou k digitálnemu hubu: inšpiratívny príklad z mesta Kristiansand (Nórsko)

Edited on

29 December 2021
Read time: 3 minutes

Kristiansand sa často prehliada ako ospalé mesto, avšak znovu sa vracia do pozornosti ako centrum pre technologické inovácie. V rámci URBACT siete GEN-Y City spolupracovalo mesto so študentskými organizáciami na propagácii digitálnych zručností pre všetky vekové kategórie.

Kristiansand je na križovatke. Nachádza sa pri rozsiahlych zásobách ropy a plynu, a to tradične prináša veľké bohatstvo svojmu okoliu. V súčasnosti sa zvyšuje potreba hľadania ekologickejších modelov, mesto hľadá alternatívne ekonomické možnosti. Demografická zmena je veľkou súčasťou príbehu. Kristiansand je často nazývaný nórskou Floridou vzhľadom na množstvo dôchodcov žijúcich v meste a na teplé podnebie. Rovnako ako mnohé stereotypy, aj tento je klamlivý. Podľa sčítania obyvateľov v roku 2016 iba 13 % obyvateľov bolo starších ako 67 rokov, zatiaľ čo 23 % obyvateľov malo menej ako 18 rokov. Keď sa na to pozrieme komplexne, mesto je v skutočnosti mladšie. Tieto javy predstavujú dva typy výziev pre budúcnosť mesta Kristiansand.

Mesto musí súbežne rozvíjať svoj imidž a svoj ekonomický model – a aby toto fungovalo, je nevyhnutné využiť energiu mladých ľudí. „Keď sme sa rozhodli zapojiť do siete GEN-Y City, mali sme veľmi konkrétne ciele,“ vysvetľuje Tina Norheim Abrahamsen, poradkyňa mesta. „Zamerali sme sa na priame spojenie s mladými ľuďmi, na prilákanie a udržanie talentov prostredníctvom využitia digitálnych technológií.“  Kristiansand má náskok v tomto odvetví. Veľkým prínosom je Univerzita Agder, ktorá má na okraji mesta kampus a má dobrú reputáciu v oblasti informačných technológií. Okrem toho je v oblasti veľa prosperujúcich technologických firiem a so správnou podporou miestnej samosprávy by sa mohli lepšie spojiť s novou generáciou podnikateľov. Sieť GEN-Y City bola výbornou príležitosťou na cielenú intervenciu a efektívnejšie rozprúdenie a rozbehnutie sa miestnych talentov.


Podpora start-upov
Zapojením sa do URBACT-u mesto zriadilo skupinu miestnych zainteresovaných subjektov (miestna skupina URBACT), aby vypracovali integrovaný plán. Miestna skupina URBACT slúžila ako ideálne miesto stretnutí zapojených mladých ľudí s poprednými zainteresovanými subjektmi v meste. „Bol som prekvapený, keď sme prvýkrát začali spolupracovať s mestom,“ hovorí Robin Amir Rondestvedt Moudnib, predseda študentskej organizácie informačných technológií Systematicus, „myslím, že som mal predsudky, že to bude pomalé a zastaralé.“ On a jeho kolegovia rýchlo pochopili, že sa mýlia. V rámci tejto skupiny sa čoskoro dostali do kontaktu s mnohými ľuďmi relevantnými pre ich profesionálny rozvoj vrátane zamestnancov miestnej technologickej spoločnosti Edge Consulting a coworkingového priestoru CoWorx.  
V priamom dôsledku týchto aktivít sa zrodil nový start-up Nexus, prvá reštaurácia s elektronickým športom v Kristiansande.  


                                        
                                                 Hackathon si užili nadšenci technológií z celého mesta

Jedna z najinovatívnejších spoluprác bola organizácia a vývoj hackatonu v meste. Prvý sa uskutočnil v roku 2017 pod záštitou mesta ako spôsob spájania programátorov, vývojárov softvérov a dizajnérov všetkých vekových kategórií s cieľom poukázať na dôležitosť a zábavu pri učení sa o technike. Nasledujúci rok sa k organizátorom pripojil Systematicus. „Mesto pomohlo s peňažnými prostriedkami na ceny, otvorenými údajmi a priestormi, ale cítili sme, že v celom procese sme stredobodom záujmu,“ hovorí pán Moudnib, „dostali sme možnosť využiť otvorený problém, ktorý mali účastníci riešiť namiesto riešenia prípadu pre organizáciu sponzorujúcu podujatie.“ Pre pani Abrahamsenovú bol tento prenos zodpovednosti hlavným potvrdením dôležitosti URBACT projektu: „Bol to pre mňa najväčší úspech, keď som videla študentov preberať zodpovednosť.“

Deti sa učia kódovať
Sieť GEN-Y City sa zameriavala predovšetkým na mileniálov, ale jedným z najväčších úspechov bola aktivita cielená na ešte mladšiu demografickú skupinu. Hneď ako sa projekt začal, jeden z najdôležitejších dobrovoľníckych programov mesta, miestny klub kódovania pre deti, bol kvôli nedostatku kapacít nútený ukončiť svoju činnosť. Miestna skupina URBACT sa snažila identifikovať problémy a vyvinúť udržateľné riešenie. Systematicus spojil svoje sily s inou študentskou organizáciou OpenSource UiA, aby poskytli učiteľov – dobrovoľníkov. Svoju pomoc im ponúkla večerná škola Aftenskolen Agder, ktorá pomáhala organizovať výučbu, zatiaľ čo Edge Consulting prispela technickou podporou. Mesto pridelilo priestory v miestnej knižnici. 

                                        
                                        Miestna skupina URBACT rozvinula spoluprácu medzi študentmi a miestnymi firmami

Na jeseň 2017 bol kódovací klub opäť v prevádzke, vzdelával viac detí ako kedykoľvek predtým a súčasne zrevitalizoval jeden zo zanedbaných verejných mestských priestorov. Po tomto úspechu sa mesto v októbri 2018 rozhodlo poskytnúť finančné prostriedky na pokrytie niektorých nákladov pre dobrovoľníkov. Pán Moudnib bude naďalej zohrávať pozíciu lídra: „Skutočnosť, že sme klub kódovania dostali späť do prevádzky, je veľká výhra. Neviem to ani dostatočne zdôrazniť.“