You are here

Oživenie starých budov na úžitok miestnych obyvateľov: inšpiratívny príklad z mesta Caen (Francúzsko)

Edited on

25 February 2020
Read time: 3 minutes

V priebehu desaťročí priemyselná a prístavná pustatina v Caen, známa ako Polostrov, zarástla burinou a jej budovy schátrali. Prostredníctvom siete URBACT 2nd Chance - (Druhá šanca) mesto mobilizovalo miestne zainteresované strany, občanov a identifikovalo tak nové využitie a služby v opustených budovách, ktoré by slúžili potrebám okolitého obyvateľstva.

Keď sa mesto pripojilo k sieti 2nd Chance, založilo skupinu angažovaných aktivistov, radcov, podnikateľov a radu širšieho územia Caen - Greater Caen (miestna podporná skupina URBACT). Ich cieľom bolo hľadať spôsoby ako lokalitu Polostrova reštrukturalizovať s ohľadom na nedostatok bývania ako jedného z hlavných problémov, ktorý spôsobuje, že rodiny pomaly opúšťajú mesto. Miestna podporná skupina posunula prístup viac k premýšľaniu o tom, čo by obyvatelia mohli v okolitom území chcieť a čo robí miesto atraktívnym ešte predtým než sa postaví bývanie. Na začiatku mesto Caen využilo odborné znalosti a inšpiráciu, aby identifikoval dve opustené povojnové priemyselné budovy, „Sudy“ a „Tunel“.

Inšpirácia existujúcimi skúsenosťami

Miestna podporná skupina URBACT sa rozhodla stretávať a pracovať priamo na Polostrove, aby sa viac s lokalitou spojila. Členovia sa zhromaždili v „Le Pavillon“ - prázdnej budove, ktorá sa opätovne používa ako informačný a diskusný priestor, kde si mesto vymieňa s občanmi názory na rozvoj Polostrova a územné plánovanie vo všeobecnosti.

„Le Pavillon“ je príkladom možného využitia podobných budov, pretože rozvinul množstvo umeleckých a kultúrnych aktivít s cieľom upozorniť obyvateľov na pilotné miesto a získať ich predstavy o tom, ako by sa mohla celá lokalita lepšie využiť. Medzi aktivity patrí „kreslenie prechádzok“, ktoré ľuďom pomôžu objaviť prázdne plochy, pouličný umelecký festival, workshopy pre deti zamerané na zvýšenie informovanosti o opustenom mieste a dokonca aj „bienále architektúry a urbanizmu“ o vývoji Polostrova a oživovaní budov.

Úspešný projekt premeny Le Pavillon bol pre miestnu podpornú skupinu URBACT veľkou inšpiráciou. Pomocou participatívnej metodológie OPERA (z angličtiny „own“ – vlastníctvo, „pair“ – spárovanie, „explain“ – vysvetlenie, „rank“ – poradie, „arrange“ – usporiadanie), ktorá sa používa na zhromaždenie, hodnotenie a uprednostnenie nápadov zainteresovaných strán sa skupine podarilo definovať konkrétne typy využití pre iné budovy.


Integrovaný akčný plán pre lokalitu

Mesto v júni 2018 predstavilo spolu s miestnou skupinou URBACT vypracovaný integrovaný akčný plán zameraný na projekty premeny dvoch objektov pred budovou „Le Pavillon“, tzv. „Sudy“ a „Tunel“. V pláne sa navrhuje, aby sa „Sudy“, čo bol pôvodne sklad, stal mestskou farmou. Prieskum, ktorý si objednala miestna skupina URBACT, ukázal, že jeho rám z ľahkých kovov bol v dobrom stave, hoci kamenné múry boli poškodené. Druhá budova „Tunel“ a betonáreň na výrobu prefabrikátov by sa mala stať kultúrnym laboratóriom, ktoré by poskytlo priestory rôznym umeleckým združeniam.

Na dosiahnutie tohto stavu bolo prijatých niekoľko zložitých rozhodnutí. Po prvé, vhodná budova sa musela vybrať z mnohých existujúcich v širšej bývalej prístavnej oblasti. Vo februári 2016 holandskí architekti MVRDV pre celú oblasť vyvinuli nový rámcový plán, ktorý rozvrhol, kam by sa malo umiestniť bývanie. To bolo ešte predtým, než sa Caen pripojil k sieti Druhá šanca. V septembri 2016, sa stretla miestna skupina a v teréne vyhľadávala budovy, ktoré by boli vhodné na znovu využitie a ktoré by mohli dobre fungovať v rámci rámcového plánu zameraného na zachovanie stôp minulosti. Mesto Caen si vybralo dve oproti sebe stojace budovy, ktoré budú v centre novej rozvojovej oblasti. V dôsledku toho mestská rada Caen v marci 2017 kúpila objekt „Tunel“ od súkromného vlastníka, podľa odporúčania miestnej skupiny URBACT a to bez toho, aby si bola istá, na čo sa použije.

V prípade objektu „Sudy“ mesto s majiteľom podpísalo dohodu o prenájme na tri roky. Táto umožnila ďalšie úvahy o projekte, skúšobnej fáze a jej uskutočniteľnosti z dlhodobého hľadiska. Od septembra 2018 prechádzajú budovy, ktoré miestna skupina URBACT určila na opätovné využitie do oddelenia mestských služieb. Žiadosti o financovanie revitalizácie obidvoch objektov a ich zamýšľané využitie sa predložili do vnútroštátnych fondov, ako aj do Európskeho fondu pre regionálny rozvoj.

Vypracovanie širšieho územného plánu pre oblasť Polostrova bude trvať roky, ale táto investícia je počinom, ktorý táto oblasť teraz potrebuje.

  • Kultúrny projekt tunela bude v prevádzke do 3 rokov. Medzitým bude dodaných prvých 300 bytov.
  • Pri realizácii projektu „Mestská farma pre Sudy“ sa využije prenos skúseností dobrej praxe z URBACT siete RURBAN.