You are here

Щастливите градове

Edited on

19 October 2017
Read time: 1 minute

Класация на Евростат на качеството на живот в европейските столици 

Сред многобройните класации за умни, иновативни, зелени, градове приятели на детето и на младите хора, има и такава за щастливи градове.
На база възприятията на жителите им, Евростат http://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/-/EDN-20170913-1?inheritRedirect=true&redirect=/eurostat/   класира столиците на страните-членки на ЕС по 5 показателя.
Първият е степен на удовлетвореност от живота в столицата. С 98% удовлетвореност на гражданите си на първо място се нарежда столицата на Литва, Вилнюс. Второто място с по 97% делят Копенхаген (Дания) и Стокхолм (Швеция). Бронзът също е споделен, между Люксембург и Виена, чиито граждани на 97% са доволни от живота си там. София е на 25-то място с 86% . Най-недоволни от живота си са жителите на Атина, която е с 67%.
Вторият показател е степен на удовлетвореност от градската чистота. Данните  показват, че най-чист е Люксембург с 95%. Следват Виена с 90% и Любляна с 88%. По този показател София е на 26-то място с 29%. В дъното на класацията е Рим с 9%.
Степента на удовлетвореност от здравните услуги е третият показател, по който се сравняват столиците. Най-доволни от докторите и услугите на болниците си са в Амстердам с 91%, следват Брюксел и Виена, съответно с 89% и 88%. Този път столицата ни заема 21-то място, като 48% от столичани са доволни от здравните си услуги. Атина отново държи последното място с 33%.
Четвъртият показател е удовлетвореност от състоянието на училищата. Дъблинчани са най-доволни от образованието си с 83%. Среброто поделят три столици, които имат по 79%- Никозия, Любляна и Хелзинки. На трето място е Люксембург с 78%. Столицата ни е на последно място в класацията с 47%.
Последният показател е удовлетвореност от обществените пространства, като пазари, площади, пешеходни зони. И тук Люксембург и Виена получават златото с по 88%. На второ място е Стокхолм с 87%, следва Любляна с 86%. 58% от столичани са удовлетворени по този показател, като Атина пак е на последно място с 36%.
Ясно от обобщените данни е, че столицата ни трябва да положи много усилия, за да напредне в класацията, особено по отношение на чистотата и образованието. Люксембург и Виена, които са в челните позиции по всеки от показателите се оказват най-добрите европейски столици. Разликите между тях са огромни, но има и доста сходства. Столицата на Великото Херцогство има само 115 хил.жители, от които над 58% са чужденци. Населението й постоянно се увеличава. Градът е известен като „зеленото сърце на Европа”, седалище е на Европейския съд, Европейската сметна палата и Европейската инвестиционна банка. Най-сигурният град е в световен мащаб и един от най-богатите с годишен БВП на жител от над 80 хил.евро. Виена е с 10 пъти по-голямо население от около 1.8 млн.души, като през последните години то също се увеличава постоянно. И тук делът на емигрантите е много голям, около 50% от населението. Виена също се счита за богат град, (въпреки че е двойно по-бедна от Люксембург), с годишен БВП на жител от около 47 хил. евро. За сравнение, София, която е най-богатият наш град има само около 13 хил.евро БВП на жител.  

Веселка Иванова, НСОРБ