България със свой принос във фестивала на европейските градове по Програма УРБАКТ
Edited on
12 October 2017Представители на местните власти от 25 държави в Европа презентираха добри практики в град Талин, Естония от 3 до 5 октомври 2017 г. Във вторият Фестивал на градовете по Програма УРБАКТ (http://urbactcityfestival.eu/) в рамките на Естонското Председателство на ЕС присъстваха над 450 участници от целия континент.
Представители на местните власти от 25 държави в Европа презентираха добри практики в град Талин, Естония от 3 до 5 октомври 2017 г. Във вторият Фестивал на градовете по Програма УРБАКТ (http://urbactcityfestival.eu/) в рамките на Естонското Председателство на ЕС присъстваха над 450 участници от целия континент.
От България община Дупница представи своя проект “Дом за всеки” за изграждане на социални жилища върху терена на бившите казарми в града. По проекта са изградени 150 жилища, разпределени в 15 еднофамилни и многофамилни сгради, в които се настаняват хора с доказани жилищни нужди – бездомни и живеещи в много лоши битови условия, семейства с деца с влошено здраве и увреждания, непълнолетни родители, многодетни семейства, както и хора в риск от бедност и социално изключване. Изпълнен е и пакет от допълнителни мерки – образователни, здравни, социални и други услуги, за да се гарантира, че обитателите на жилищата ще се превърнат в добри стопани на предоставените им имоти.
Проектът е отличен като добра практика по УРБАКТ в направление социална политика. Той съчетава модерен подход при реализирането на местната жилищна политика чрез регенерация на „занемарени“ градски пространства, и чрез комбинирано финансиране от европейските фондове.
Церемонията по награждаването се състоя на 3 октомври в присъствието на г-н Таави Аас, кмет на града и г-н Ерик Бриат, ръководител на управляващия орган на УРБАКТ.
Г-жа Боряна Сапунджиева, д-р д-я „Европейски програми“ приема плакета за добра практика от името на община Дупница
Звездите на УРБАКТ, както организаторите наричат мрежата от участници, изпълняващи проекти, финансирани по европейската програма, имаха възможност да покажат успешен опит, както и да научат иновативни подходи при за устойчиво градско развитие.
„Пътешествието“ им (в старата талинска електроцентрала, превърната от общината в авангарден конгресен център и град на творческите индустрии - http://telliskivi.eu/en/loomelinnak/) между щандовете на отделните градове представляваше вълнуващо усещане за постиженията на местна власт, архитекти, урбанисти, еколози, бизнес и НПО в интегрираното местно развитие и за подготовката им за града на бъдещето.
Реализираните концепции обхващат широк кръг от теми, върху които може да работи един град: от адаптирането към климата към плановете за градски транспорт, от приобщаването на мигрантите към цифровите иновации.
Превръщайки се в истинска традиция по УРБАКТ, фестивалът предоставя възможности за всеки да почерпи опит от други европейски градски решения, да се срещне с колеги и експерти, както и да предизвика и постави под въпрос старите методи на работа. Програмата беше разнообразна - интерактивни разходки в галерии, детайлни дискусии, презентации, демонстрации, както и кръгли маси с изготвяне на модели за добри практики.
По време на перфектно организираните работни посещения участниците се запознаха с миналото и настоящето на Талин, транспортната инфраструктура на столицата на Естония, центърът Мектори за бизнес и иновации в Техническия университет, както и с пространства в северната част на града, които се съживяват благодарение на провеждащите се там културни мероприятия.
Междувременно, Управляващият орган на програмата обяви покана за създаване на 25 мрежи за трансфер на добри практики. Мрежите за трансфер на добри практики са най-новата форма за сътрудничество, прилагана по програмата, в комбинация с вече стартиралите мрежи за съвместно планиране и за изпълнение на планове за интегрирано развитие. Мрежите за трансфер поставят ударението върху адаптирането и въвеждането в практиката на добри практики, апробирани в други европейски общини.
Водещи партньори в тези мрежи ще бъдат отличените градовете и общини-добри практики, обхващащи всички ключови аспекти на устойчивото и интегрирано развитие: икономическо възстановяване, качество на околна среда, социални и образователни услуги и интеграция, мобилност и дигитално управление и т.н.
Подробности по условията за кандидатстване по поканата и всички необходими документи за това са поместени на адрес: http://urbact.eu/open-calls-networks.
Submitted by psimeon on