You are here

Добри практики в борбата със замърсяването на въздуха – от София до Париж

Edited on

29 September 2017
Read time: 1 minute

Добри практики в борбата със замърсяването на въздуха

София успокоява трафика

Пешеходните зони в центъра на София постепенно ще се увеличават, ще бъдат създадени нови велоалеи, а скоростта на колите ще се ограничи. Първите стъпки от плана на Столичната община за нова организация на движението в центъра на града вече са направени. С поредица свои решения ОбС удължи пешеходната зона в центъра и наложи ограничения за максималната скорост на движение в малките централни улици до 30 км в час.
Според общинската администрация затварянето на тези участъци за коли няма да натовари много трафика в центъра. "Това решение е стъпка напред в превръщането на София в град на хората. Целта ни е трафикът в центъра да бъде минимален, тоест хората да бъдат обезкуражени да използват личните си автомобили в централната част", коментира зам.-кметът Евгени Крусев.
Според него не е редно да се чуват упреци за разширяването за пешеходната зона в центъра, където има две линии на метрото, пет линии на трамваи и два подземни паркинга.

Главният архитект на София Здравко Здравков посочи, че работят по създаването на система от пешеходни маршрути и това е част от една обща генерална схема.

"Анализът ни показа, че основният паразитен и транзитен трафик трябва да бъде изнесен от центъра", каза Здравков.
Идеята за въвеждане на ограничение на скоростта в центъра на София е част от мерките в програмата на Столичната община за контрол на качеството на въздуха, която беше приета през април. Спазването на ограничението на скоростта ще се контролира от полицията.
 

Париж ще инвестира 20 млрд. евро в амбициозен енергиен преход

100 хиляди стари коли може да бъдат „подновени“ още през 2018 г.

Френското правителство планира за инвестира 20 млрд. евро в план за енергиен преход, включващ 9 млрд. евро за подобряване на енергийната ефективност, 7 млрд. евро за възобновяеми източници и 4 млрд. евро за стимулиране на преминаването към по-малко замърсяващи автомобили.
Автор на проекта е икономистът Жан Писани-Фери, а планираните мерки бяха представени от премиера Едуар Филип. Те са част от големия инвестиционен план за 2018 - 2022 г. на обща стойност 57 млрд. евро.
Увеличаването със 70% на възобновяемите източници през следващите 5 години ще стане с инвестирането на 7 млрд. евро. Част от тях ще отидат за изследователска и нормативна работа за борба с климатични промени, предизвикани от човешката дейност. Така трябва да се ускори и преминаването на Франция към нисковъглеродна и енергийно ефективна икономика.
Програмата, изглежда, ще се посрещне добре от собствениците на жилища, но рискува да създаде проблеми за енергийните компании, тъй като може да предизвика намалено потребление. От друга страна, бизнесът също ще има полза, но от частта за подпомагане на възобновяеми източници.
Подмяна на колите
Близо 4 млрд. евро ще бъдат вложени в преминаването към коли, които замърсяват по-малко. В страната около една трета от парниковите газове идват от транспортния сектор.

Други елементи са фокусирани върху шосейната и железопътната инфраструктура, подпомагане на локалните транспортни мрежи и стимулиране на по-бедните французи да заменят старите си замърсяващи коли с по-малко вредни за околната среда.

Целта е да бъдат подменени част от около 10 милиона стари автомобила, като стимулите ще са за бензинови коли, регистрирани преди 1997 г., и дизелови отпреди 2001 г.
В интервю за в. "Либерасион" екоминистърът Никола Юло каза, че в бюджета за 2018 г. ще бъде предвиден стимул от 500-1000 евро за преминаване към кола, която замърсява по-малко. Подобна помощ използват в момента домакинства с ниски доходи, а министърът иска мярката да важи за всички, притежаващи автомобили с двигатели на бензин или дизел.
Сумата ще бъде не само за купуване на нова кола, но и за относително нови автомобили втора употреба, които са с ниски емисии на въглероден двуокис. Според Юло стимулите за бедните домакинства ще бъдат удвоени до 2000 евро, което за малки употребявани коли можело да наближи и половината от стойността им.

Министерството се надява догодина да бъдат подменени около 100 хиляди от близо 3 милиона стари коли, за които ще важат помощите.
Ако депутатите одобрят предложението, всеки собственик, преминал на електромобил, ще получи 2500 евро плюс 6000 евро субсидия.
Ще чакаме старите френски дизели на борсата за стари коли на Горубляне ... цените им може да ударят земята, а финните прахови частици в софийския въздух – тавана.

Плюс изолиране на жилища по френски

Понеже от сградите идват 20% от емисиите на парникови газове във Франция, правителството е предвидило 9 млрд. евро да бъдат вложени за тяхното изолиране. Средствата са насочени към жилища на домакинства с ниски доходи и обществени сгради. Целта е всяка година да бъдат обновени 75 000 жилища, което за петгодишния мандат на правителството означава 375 000 жилища.
Изолацията на жилищата следва да е със средства на собствениците, като г-н Юло предлага от 2019 г. средствата, вложени от домакинството за това, веднага да бъдат възстановявани под формата на данъчен кредит.
За преминаване на домакинствата с ниски доходи от стари отоплителни инсталации на нафта към такива на възобновяеми енергоизточници - например котли на дърва или термопомпи - правителството планира субсидии до 3000 евро/домакинство.