You are here

Spolupráca európskych miest

Edited on

21 November 2017
Read time: 3 minutes

Tento článok bol prvýkrát publikovaný v časopise URBANITA, v čísle venovanom verejným priestorom a Smart Cities. URBANITA je voľne dostupná online na adrese: http://www.telecom.gov.sk/index/index.php?ids=189537

Samosprávy po celej Európe sa často stretávajú s podobnými problémami a uvedomujú si, že niektoré otázky je lepšie riešiť spolu s inými mestami. Dnes už existujú rôzne možnosti, ktoré uľahčujú mestám vzájomnú spoluprácu a výmenu skúseností. Jednou z nich je aj program Európskej územnej spolupráce URBACT podporujúci projekty zamerané na riešenie širokého spektra výziev, ktoré mestá identifikovali ako prekážky svojho udržateľného rozvoja. Medzi nimi sú i projekty zacielené na verejné priestory a otvorenú správu miest.  Projekt USER sa venoval  zmenám a konfliktom vo využívaní verejných priestorov a Vital Cities aktuálne hľadá spôsoby ako navrhovať verejné priestory pre zdravší život obyvateľov.

Vitálne mestá. Projekt Vital Cities združuje desať európskych miest na čele s portugalským Loulé. Stanovili si za úlohu využiť silu a spoločnú reč športu na pretváranie verejných priestorov v zanedbaných obytných zónach. Partneri projektu si uvedomujú, že dnes sa mestá musia vyrovnávať s vážnym nárastom početnosti ochorení obyvateľov v dôsledku sedavého životného štýlu i sociálneho vylúčenia. V minulosti boli reakciou na tento fakt investície miest do výstavby a revitalizácie športových zariadení. Ukazuje sa, že tieto stratégie majú obmedzený úspech, preto je podľa Vital Cities potrebný nový prístup.

Verejné priestory a zdravie obyvateľov
Verejný priestor sám by mal vyzývať všetkých k fyzickej aktivite. Uličná štruktúra, využitie pozemkov, umiestnenie rekreačných objektov, parkov a verejných budov, dopravný systém - to všetko môže povzbudiť alebo odradiť fyzickú aktivitu. Mestá zapojené do tohto projektu vidia potenciál v nových nástrojoch, ktoré majú byť použité v urbanizme a plánovaní. Tieto nástroje majú pomôcť pretvárať verejné priestory tak, aby vznikli príležitosti pre fyzickú aktivitu blízko miesta, kde ľudia žijú.

Jednoduché intervencie
Jedným z partnerov projektu je české mesto Ústí nad Labem. Do projektu prichádza s vlastným príkladom dobrej praxe, ktorý môže byť inšpiráciou pre ďalšie samosprávy. Projekt ústeckej lekárky MUDr. I. Petrovej „6 minút pre zdravie“ predstavuje typ jednoduchej a nenákladnej intervencie. Je to chodník, ktorý je vybavený meraním vzdialenosti, informačnými tabuľami a tabuľkou, na ktorej sa po 6 minútach chôdze užívateľ dočíta stav svojho srdca a pľúc. Chodník je úmyselne postavený okoloidúcim do cesty, aby oslovil aj pasívnu časť populácie. Obyvatelia mesta sa takto môžu aktívne zapojiť do starostlivosti o svoje zdravie.

Samozrejme, toto je len jeden malý príklad toho, ako môže samospráva aktivovať obyvateľov. Projekt Vital Cities je ešte len na začiatku svojej existencie. Bude zaujímavé sledovať, aké poznatky, ďalšie riešenia a nové pohľady na koncipovanie verejných priestorov prinesie.

Verejný priestor a jeho užívatelia
Pozrime sa bližšie na v súčasnosti už ukončený projekt USER. V záverečnej publikácii projektu, ktorá vyšla pod názvom Improving the Uses of Public Spaces in European Cities
sa píše, že najlepším miestom pre konfrontáciu s rozdielmi je verejný priestor, kde sa môžu  stretnúť všetky segmenty spoločnosti, prelínať sa a vzájomne sa pozorovať. Ak by nám takéto pozorovanie a interakcia s „iným“ neboli umožnené alebo by sme si volili iba spoločnosť podobne zmýšľajúcich ľudí, hrozilo by, že by sme sa postupne stali  stále viac predpojatí a úzkoprsí.

Spoločenský rozmer verejného priestoru
Projekt USER sa zrodil z myšlienky „spoločenského“ verejného priestoru, anglicky convivial public space. Myslí sa tým miesto, kde sa stretávajú rozdielni ľudia a môžu sa naučiť rozumieť a tolerovať ostatných. Partneri USERu si stanovili si za cieľ lepšie pochopiť, ako sa verejné priestory využívajú a aké výzvy je potrebné prekonať, aby sa zlepšilo riadenie a prevádzka týchto priestorov a zároveň aby sa znížili náklady.

Lokality projektu
Ambíciou miest bolo priniesť nový pohľad na to, ako navrhovať verejné priestranstvá. Mestá sa zamerali najmä na intenzitu a kvalitu sociálnych vzťahov, ktoré priestor umožňuje a jeho potenciál podporovať interakcie medzi jednotlivcami a skupinami. Jednotlivé mestá zapojené do projektu USER sa v rámci svojich pokusných aktivít sústredili na rozličné typy území: predmestie Lisabonu, obytné zóny na okraji Krakova a francúzskej metropoly Grenóble-Alpes, historické centrá v poľskom Lubline a v lotyšskej Rige, územia v centre Drážďan, štvrte, ktorým hrozí sociálne vylúčenie v Kodani a v španielskej Malage či zanedbané územia v Pescare v Taliansku.  

Lokálna spolupráca a miestne akčné plány
Úlohou všetkých miest, ktoré sa spoja do siete pre akčné plánovanie programu URBACT, je vytvoriť miestny akčný plán na uchopenie mestskej výzvy, ktorú identifikovali. Pre projekt USER to znamenalo vytvoriť plány, ktoré definujú stratégie rozvoja vybraných pilotných území. Na začiatku mestá založili lokálne partnerstvá,  takzvané miestne podporné skupiny. Každá z podporných skupín vytvorila vlastný miestny akčný plán, ale všetky postupovali podľa spoločnej metodológie: spoločná diagnostika a analýza využívania verejných priestorov a z nich vyplývajúce definície cieľov, zapojenie kľúčových hráčov a skúšobné aktivity pred spustením hlavného akčného plánu. Syntézou nadobudnutých poznatkov sa partnerom projektu podarilo formulovať osem odporúčaní pre mestá, ktorým nie sú ich verejné priestory ľahostajné.

1. Dočasné využitie
Rôzne typy dočasného využívania priestorov sú efektívnou cestou na overovanie si nových funkcií a nových mestských foriem. Zároveň sú dobrým spôsobom ako zapojiť do diania samotných užívateľov.  

2. Oddelenie verejného priestoru od súkromného
Užívatelia lepšie pochopia, ako sa stavať k otvoreným priestorom, ak sú zreteľné hranice medzi tým, čo je verejné a čo súkromné.

3. Hľadanie „spoločenských“ verejných priestorov
Verejné priestory musia byť miesta pre všetkých umožňujúce rozdielnym ľuďom  spolunažívať a užívať mesto svojim vlastným spôsobom.
  
4. Primeranosť verejných priestorov
Pre ľudí je jednoduchšie využívať verejný priestor, ku ktorému cítia príslušnosť. Samosprávy by mali zlepšiť identitu verejných priestorov a pomáhať užívateľom v tom, aby sa cítili ako vlastníci priestoru.

5. Partnerstvo na udržiavanie verejných priestorov
Úloha každého partnera, každého užívateľa pri udržiavaní verejných priestorov musí byť jednoznačná.

6. Integrovaný prístup
Vzhľadom na rôznorodé príčiny problémov využívania priestoru by mali byť opatrenia na zlepšenie verejných priestorov celistvé, integrované.

7. Užívatelia sú základom
Je potrebné vnímať využitia a užívateľov ako základ pre zlepšenie verejných priestorov. Vyžaduje to však zmenu v zaužívaných pracovných postupoch.

8. Aktívne zapájanie obyvateľov
Môžeme zmeniť fyzickú formu verejného priestoru. Ak sa však do procesu nezapoja obyvatelia, nenastane žiadna efektívna a dlhodobá zmena v spôsobe využívania verejných priestorov.

Všetky akčné plány partnerských miest sú zhrnuté v už spomínanej publikácii a takisto je možné pozrieť ich online na oficiálnej stránke programu URBACT www.urbact.eu.

 

Literatúra

Barreiro, F.: Improving the Uses of Public Spaces in European Cities, Grenoble-Alpes Métropole, apríl 2015, dostupné online:  http://urbact.eu/sites/default/files/user_final_report_en.pdf

Kolektív autorov: URBACT Project Results, Third Edition, October 2015, URBACT II, Saint Denis France, 2015, dostupné online:
urbact.eu/files/1_120_web_Urbact_Project.pdf

Kolektív autorov: VITAL CITIES. Urban sports promotion for social inclusion, healthy and active living. Baseline study, dostupné online:
urbact.eu/sites/default/files/vitalcities_baselinestudy_final_1.pdf

6 minút pro zdraví. Test vlastní fyzické kondice
http://www.6minutprozdravi.cz/projekt.html