You are here

Дишай-не дишай!

Edited on

20 January 2017
Read time: 1 minute

България е на второ място в света по смъртност на глава от населението заради мръсния въздух. Това показват данните от най-новото изследване на Световната здравна организация (СЗО) относно замърсяването на въздуха с фини прахови частици. Проблемът се изостря всяка зима. „Добрата новина“ е, че със същия проблем се бори почти целият свят. Решения дебнат отвсякъде.

В рамките на системата за обмен на добри практики и информация на програмата за териториално сътрудничество УРБАКТ ви представяме кратки ретроспекции на предприеманите мерки за решаване на проблема по света.

Дишай-не дишай!

със съкращения от Бет Гардинер,Theguardian.com, 15.12.2016г.

Когато гъстият смог затисна Лондон в началото на декември 2016г. експертите предупредиха гражданите със здравословни проблеми да избягват интензивни физически усилия – т.е. столичани бяха посъветвани да дишат по-малко.

В същото време и Париж бе сполетян от този проблем – най-силното замърсяване на въздуха в града от десетилетие – но общината реагира светкавично, направи безплатен градския транспорт и наложи ограничения в броя на колите, които се движат по улиците (движение през ден на автомобилите с четни и нечетни номера).

Кметът на Париж Анн Идалго се присъедини към инициативата на Мадрид, Атина и Мексико сити, които обявиха планове поетапно да забранят движението на дизелови транспортни средства до 2025г. Дизелът е основния източник на опасния азотен диоксид и други токсични замърсители на въздуха, които водят до тежки заболявания, в т.ч. рак и сърдечни проблеми.   

Въпреки риска за здравето на гражданите много от централните власти в Европа, в т.ч. тези на Обединеното кралство, са въвели данъчни стимули, насърчващи използването на дизел, под вече спорния претекст, че той отдава по-малко въглероден диоксид за разлика от бензина  (Въглеродният диоксид е ключов фактор за глобалното запотляне на климата).   

След поредица настойчиви публични прояви от групата за натиск „Доктори против дизела“, насочени към националното правителство и кмета на Лондон, последният предприе серия превантивни стъпки. Въведена бе система за предпреждаване на гражданите при високи нива на замърсеност в районите на спирките на автобусния транспорт и метрото. От 2017г. се планира налагането на допълнителни такси за дизеловите автомобили, влизащи в централен Лондон, съзадавено на зона със супер ниски нива на емисиите и въвеждане на стриктни стандарти за тежките превозни средства и за автобусите от градския транспорт.

Градовете по целия свят се сблъскват с проблеми, подобни на лондонските. Някои местни власти действат много по-агресивно по тяхното решение в сравнение с много други, но като цяло опитът на всички показва, че системните усилия за подобряване на качеството на въздуха дават резултати и спасяват човешки животи.    

Берлин е начело

Берлин е светло изключение в картината на проблеми със замърсяването на въздуха, налегнали повечето столици от Западна Европа. Градът е обновил транспортния си парк, на всички автобуси и боклукджийски камиони са монтирани филтри, наложени са стриктни стандарти за тежкотоварните средства. Извършено е зониране, като в централните части са забранени остарелите дизелови транспортни средства и са въведени допълнителни ограничения за ползването на личните автомобили. Общественият транспорт е бърз, удобен и достъпен (в т.ч. откъм цена на пътуването – за един час билетът излиза 1.30 евро).    

В резултат на предприетите действия нивата на замърсеност с най-финните и опасни частици са редуцирани със 70% за три години. Въз основа на берлинския опит немските еколози са подготвили законопроект, налагащ стриктните стандарти за дизеловите транспортни средства във всички градове на страната.

Краков се слави с най-лошия въздух в Полша (срещу страната има заведена процедура от ЕК заради мръсния въздух в населените места). Всяка зима тежък смог застила града, тъй като отоплението на частните домове е на въглища.

След продължителен съдебен процес местните власти получиха възможност за въвеждане на забрана за използването на въглища за отопление. Забраната ще влезе в сила от края на 2019г.

Ню Йорк също е предприел действия спрямо архичните системи за отопление. Възложеният от градските власти анализ показал, че 1% от сградите с най-замърсяващите отоплителни инсталации произвежда повече сажди от целия градски транспорт. Въз основа на анализа е реализирано поетапно модернизиране на тези инсталации (с финансовата подкрепа на кметството) и е наложена забрана за ползването на остарели и силно замърсяващи отоплителни системи.

Тази частична реформа има голям успех и спасяви стотици човешки живота всяка година. Ню Йорк, обаче, си има цялостна стратегия за подобряване на качеството на въздуха, която цели редуциране на вредните парникови газови с 80% към 2050г. спрямо нивата от 2005г. Местните власти са създали специална служба по устойчивостта, която има правомощия да анализира, планира и реализира систематични действия по елиминиране на всички източници на замърсяване в града.  

Лос Анджелис, градът в който американската автомобилна мечта достигна своя зенит, също полага огромни усилия да „изчисти“ своя въздух. Макар че има още много какво да се желае, тежките мъгли, застрашаващи здравето на хората, вече са рядкост.

Положителните промени са резултат от въвеждането на едни от най-строгите закони за качеството на въздуха в цяла Америка. Инспекторите на общината са оправомощени дори да проверяват магазините за строителни материали и домашни потреби за наличието на бои и лакове, съдържащи вредни химикали. В целия щат е проведена наказателна операция срещу замърсяващите дизелови камиони и тежкотоварни средства.   

Дори Китай, където миналата година мръсният въздух е причинил преждевременната смърт на 1 милион души, започна борба с проблема. Правителството наложи ограничения в броя на колите, които може да се движат в Пекин, както и планове за извеждане от употреба на най-старите возила. Нещо повече, властите използваха общественото недоволство, за да пренасочат милиарди долари в нови проекти за ветро- и слънчева енергия, за сметка на елекроцентрали на въглища. Страната стана инвеститор номер №1 в света в зелена енергия.

Индия, макар и с нежелание, също взима мерки. Миналият месец 20 милиона жители на столицата Делхи пострадаха от най-злокачествения смог от 17 години насам. Местните власти успяха временно да спрат тецовете на въглища, всички строителни обекти и много дизелови агрегати. 1800 училища също бяха затворени три дни подред.

В крайна сметка, как се живее в град, чиито въздух не те разболява? „Хубаво!“ – отговаря кметът на Берлин, смеейки се. Кварталът, в които той живее, е един от най-чистите. „Все едно сме на село.“

Новаторският подход на Париж

От 16.01.2017г. всички моторни превозни средства в Париж, дори тези с чуждестранна регистрация, ще трябва да носят винетка с различни цветове, които показват в каква степен превозното средство замърсява въздуха, предаде Франс прес.

Париж е първият град във Франция, който въвежда тази мярка за борба със замърсяването. Целта е да се спират от движение най-замърсяващите автомобили в пиковете на замърсяване на въздуха.

Цветовете вървят от зелено за "нулева емисия", през виолетова единица (Евро норми 5 и 6 бензин) до сива петица (Евро 2 дизел).
Общината си поставя за цел да намали наполовина колите в столицата и да забрани дизеловите коли до 2020 г. Видът на винетката се определя от годината на производство и двигателя на автомобила. Така в зелено са оцветени стикерите за електрическите и хибридни коли, а в сиво - за най-старите и замърсяващи, с право да се движат из парижките улици.

Превозни средства, регистрирани преди 1997-а година, остават без винетка и извън движение в делничните дни от 8 часа до 20 часа.

От септември 2015 г. в Париж бе забранено движението на камиони и автобуси на повече от 15 години. В пиковете на замърсяване се въвежда диференцирано движение, тоест най-замърсяващите коли ще остават по гаражите, а по-малко замърсяващите ще продължат да се движат.

Според министерството на околната среда са поискани 2,5 милиона винетки на цена 4,18 евро, колкото струва отпечатването.

Глобите за нарушители ще са между 68 и 135 евро.

В Париж всеки ден се движат около 600 000 моторни превозни средства, в това число 100 000 тежкотоварни и 100 000 двуколесни.

Themes homepage sticky: