Pályázati felhívás városfejlesztési jó gyakorlatokra – hamarosan!
Edited on
13 October 2016Múlt héten Pozsonyban az URBACT Monitoring Bizottság engedélyt adott egy új típusú pályázat meghirdetésére a jó gyakorlatok átadása érdekében. Az európai városfejlesztési megoldásokra építve a pályázat célja az európai jó gyakorlatok összegyűjtése úgy, hogy ezeket a városok megértsék, alkalmazni és hasznosítani tudják szerte Európában és azon túl is. Pályázat kiírási időpontja: 2016. december
A városok újabb és újabb kihívásokkal szembesülnek szerte Európában. A nemrég elfogadott Amszterdami Megállapodás tanúsítja ezt, az Európai Városi Agenda világos prioritásokat rögzít.
Emellett a 21. század globális kihívásaira is a városokban lehet leginkább megoldást találni, amelyek máris élen járnak a nyomasztó környezeti, gazdasági és társadalmi nehézségek kezelésében. Hogyan tudjuk ezeket a tapasztalatokat mindjobban megosztani és – ami a legfontosabb - mind szélesebb körben átadni?
Az URBACT program keretében 14 éve építjük a városok hálózatait és terjesztjük az ismereteket az Európai Unióban. Mindeddig a kiindulási pont az volt, hogy a résztvevő városok osztották meg tapasztalataikat és ők voltak az együttműködés fókuszpontjai.
Új típusú városhálózatok
Ebben az évben a Jó gyakorlatok transzfer hálózatai bevezetésével kiterjesztjük a városok segítségére szolgáló módszertani repertoárt. Ez az eredeti, a jó gyakorlatokat egymással megosztó partnervárosi kapcsolatokra épülő hálózati elgondolásból átlépve arra irányul, hogy a megoldások hogyan adhatók át másoknak. Az átadás, a transzfer kritikus jelentőségű.
Az informatika korában a városok rengeteg különböző megoldásról, gyakorlatról kapnak hírt. A jó gyakorlat azonban nem öncélú. Feladatunk az, hogy segítsük az integrált, fenntartható városfejlesztés terjedésének ügyét. Ezért az új URBACT városhálózati modell lényege, hogy alkalmazható megoldásokat közvetítsünk Európa szerte.
Érteni, adaptálni, hasznosítani
Megközelítésünk három elve: megérteni, adaptálni, újból hasznosítani. Ez a 2015-ben lezajlott sikeres kísérleti folyamat tanulsága.
A kísérleti folyamat bizonyította, hogy a jó gyakorlatok teljes megértése a sikeres megosztás előfeltétele. Megtörténhet, hogy valamilyen beavatkozás sikeresnek bizonyult egy városban, de nem igazán hasznosítható máshol. A tapasztalat-átadási folyamat sok – főleg adminisztratív, politikai vagy pénzügyi – akadályba ütközhet, amit a jó gyakorlat modell teljes megértése nélkül nem lehet elhárítani.
Először is össze kell állítani az Európai jó gyakorlatok gyűjteményét. Mindegyiket elemezni, magyarázni kell, és megfelelően bemutatni. Az URBACT jó gyakorlat városai lehetőséget kapnak tapasztalataik európai szintű megismertetésére és továbbfejlesztésére az URBACT szakmai módszerek segítségével. Ők a módszerek iránt érdeklődő és azokat átvevő városokból álló Transzfer Hálózatok mentorai és vezetői is lehetnek.
Tehát hogyan tovább?
Hogyan vonhatók be a városok? 2016 decemberében lesz a jó gyakorlatok pályázat első meghirdetése. A cél olyan jó gyakorlatok kiválasztása, amelyek komplex városi kihívásokra válaszolnak a probléma-megoldás integrált és társadalmi részvételen alapuló módszerével.
Ezt követően és erre építve lesz 2017-ben a Transzfer Hálózatok alakításának pályázati kiírása. További információ awww.urbact.eu honlapon és az @urbact Twitteren.
Submitted by Mariann Ven on