OSN Evropský Habitat: Pražská deklarace udá klíčové směry řešení výzev měst
Edited on
09 January 2017Ve dnech 16. – 18. 3. 2016 se v Praze uskutečnila dlouho očekávaná konference o městech Evropský Habitat. Konference byla oficiální součástí přípravného procesu na říjnovou celosvětovou konferenci OSN o bydlení a udržitelném rozvoji měst Habitat III v Ekvádoru.
V rámci akce se uskutečnilo 96 diskusních fór a akcí a proběhlo 300 hodin odborných debat. Třídenního setkání k budoucnosti rozvoje měst a obcí se zúčastnilo téměř 4 tisíce odborníků z celého světa. Do jednání a diskuzí se zapojilo široké spektrum aktérů: zúčastnili se ho představitelé 56 států, mezinárodních organizací i světoví experti na urbanismus.
Na konferenci Evropský Habitat byla přijata Pražská deklarace, která je hlavním výstupem z konference a bude sloužit jako podkladový dokument pro globální deklaraci Nová městská agenda (New Urban Agenda), jež by měla být schválena na celosvětové konferenci OSN Habitat III v Ekvádoru.
Nová městská agenda by měla poskytnout univerzální rámec pro bydlení a rozvoj měst na dalších 20 let. Agenda bude připravena na základě vstupů z regionálních a tematických konferencí, doporučení z pracovních skupin pro konkrétní tematické oblasti a připomínek zapojených států a ostatních aktérů.
Pražská deklarace definuje čtyři základní principy efektivního a udržitelného rozvoje měst a udává klíčové směry řešení výzev. V deklaraci delegace národních vlád členských států regionu Evropské hospodářské komise Organizace spojených národů (EHK OSN) a ostatní aktéři konstatují, že je důležité podporovat, aby města byla inovativní a produktivní; zelená, kompaktní, efektivně využívající zdroje a odolná; inkluzivní a bezpečná; a aby ve městech fungovala řádná městská správa.
Přijetím deklarace se členské státy rozhodly podporovat města při posilování jejich vnitřního potenciálu pro inovace, včetně sociálních inovací, a vytváření pracovních míst prostřednictvím zajištění příznivého podnikatelského prostředí, transparentních a předvídatelných místních politik a předpisů pro jistotu vlastnictví pozemků, při současném respektování životního prostředí a posilování spravedlnosti a sociální integrace.
Města budou podporována při řešení městské chudoby a sociálního vyloučení snižováním a prevencí prvotních příčin a důsledků nerovností a konfliktů prostřednictvím inkluzivního rozhodování, rovného přístupu k cenově dostupnému bydlení, transparentního a efektivního poskytování základních služeb a využitím veřejného prostoru.
Dále bude městům poskytována podpora, aby co nejlépe využívala přírodní zdroje, přizpůsobovala se klimatickým změnám a zaváděla opatření na zmírnění dopadů a posílení odolnosti měst vůči přírodním katastrofám.
Podporováno bude dále vypracování studií specifických pro jednotlivé země ke zlepšení znalostí i dostupnost údajů vedoucích k harmonizaci definic, metodik, ukazatelů a standardů na regionální a mezinárodní úrovni.
Mimo nastínění těchto čtyřech základních principů jsou v deklaraci také identifikovány hlavní výzvy v oblasti bydlení a udržitelného rozvoje měst. Za ty byly označeny: městská chudoba, demografické změny, klimatické změny a riziko katastrof, nekontrolovaná urbanizace, koordinace a rozvoj měst, regenerace měst a relevantní využití technologií.
Doprovodná akce: Role a potenciál integrovaného přístupu k udržitelnému rozvoji měst
Vedle mezivládních jednání na Evropském Habitatu proběhlo i mnoho zajímavých doprovodných akcí. Jednou z doprovodných akcí byla i akce organizovaná odborem regionální politiky Ministerstva pro místní rozvoj, které je zároveň Národním kontaktním místem Operačního programu URBACT III. Tématem akce byla role a potenciál integrovaného přístupu k rozvoji měst.
Akce měla za cíl přispět k přípravnému procesu konference Habitat III a k Nové městské agendě, a to velmi konkrétním příspěvkem vztahujícím se k aktuální situaci ohledně integrovaných přístupů k rozvoji měst a implementaci integrovaných nástrojů, jež jsou pro Evropskou unii i Českou republiku velmi aktuálním tématem. Akce se zároveň opírala o Cíle udržitelného rozvoje, konkrétně o cíl 11: vytvořit inkluzivní, bezpečná, odolná a udržitelná města a obce.
Členské státy EU mají v programovém období 2014 - 2020 povinnost alokovat nejméně 5 % prostředků z Evropského fondu regionálního rozvoje právě na udržitelný rozvoj měst. V případě České republiky bude tento požadavek Evropské komise naplněn prostřednictvím Integrovaných územních investic (ITI) v největších aglomeracích. Tento nástroj má za cíl dosáhnout integrovaného rozvoje díky možnosti kombinovat financování z několika sektorových operačních programů a dále aplikaci partnerského principu v území.
Česká republika zároveň uplatňuje další integrovaný nástroj – IPRÚ (Integrované plány rozvoje území). Ty jsou specifikem České republiky, fungují na stejném principu jako ITI, ale jsou navrženy pro regionální póly růstu, jež se nacházejí mimo metropolitní oblasti využívající nástroj ITI.
Seminář proběhl formou panelové diskuze, v rámci které se přítomní odborníci snažili nalézt odpovědi na otázky, které souvisí zejména se samotnou implementací integrovaných nástrojů např., zdali tento nástroj přispěje k opravdovému integrovanému udržitelnému rozvoji měst, jak naplnit partnerský přístup či jak zajistit skutečnou integrovanost a synergii jednotlivých integrovaných projektů.
Této doprovodné akce i několika dalších akcí se aktivně účastnili zástupci sekretariátu Operačního programu URBACT. Dále byl během Evropského Habitatu k dispozici pro všechny delegáty informační stánek tohoto programu, který se těšil velkému zájmu; bylo rozdáno na 600 publikací prezentující výsledky projektů spolupráce měst spolufinancovaných v minulém programovém období EU z OP URBACT II.
Celosvětová konference Habitat III se uskuteční 17. – 20. října 2016 v Ekvádoru a pevně věříme, že přípravná konference Evropský Habitat jí přinesla mnoho zajímavých vstupů a podnětů.
25. 3. 2016
Autor: EP, FK
Submitted by Eliska Pilna on