Pět věcí, které potřebujete vědět o URBACT IV
Edited on
06 September 2022Na URBACT City Festivalu 2022 v Paříži byla oficiálně zahájena nová generace programu URBACT. Co od ní můžete očekávat?
V květnu letošního roku programový výbor schválil nový program URBACT IV – Evropský program územní spolupráce pro města všech velikostí. Ať už tedy URBACT znáte nebo ne, nyní je vhodná doba zjistit, co můžeme od nového programu očekávat!
Hlavním cílem programu URBACT bude i nadále podpora měst při plánování a implementaci integrovaných strategií udržitelného rozvoje měst založených na metodě URBACT. Tato metoda spočívá mj. ve spolupráci místních stakeholderů a nadnárodním partnerství. Jádrem programu zůstává především vytváření sítí měst po celé Evropě a budování kapacit představitelů měst a městských úředníků s důrazem na rozvoj a vzájemné sdílení znalostí.
Zajímá vás, co se skrývá pod pojmem Innovation Transfer Mechanism? Co bude úkolem nových tematických skupin URBACT? Jak se do programu zapojí města z kandidátských zemí EU? Co přinese zaměření na digitální, zelené a genderová témata? Čtěte dál a dozvíte se více!
1. URBACT IV se opět zaměřuje na podporu měst za účelem lepší implementace strategií udržitelného rozvoje
Hlavním cílem programu URBACT IV je „posílit institucionální kapacity veřejných orgánů“ za účelem dosažení cílů udržitelného rozvoje měst – a tím zároveň „podpořit účinnost politiky soudržnosti EU“ (EU Cohesion Policy).
URBACT totiž hraje důležitou roli při dosahování jednoho z jejích důležitých cílů, a to "přibližování Evropy občanům za pomoci udržitelného a integrovaného rozvoje všech typů území".
URBACT IV je zároveň důležitým nástrojem pro naplňování vize Nové Lipské Charty pro udržitelný rozvoj měst, která města a obce podporuje, aby se staly spravedlivějšími, zelenějšími a produktivnějšími.
Co to znamená v praxi? Program URBACT IV bude i nadále podporovat města všech velikostí – od malých sousedství až po velké městské oblasti – s cílem zlepšit jejich přístup k udržitelnému rozvoji měst na základě metody URBACT. Mezi klíčové aspekty patří zapojení místních stakeholderů, networking a sdílení dobré praxe, znalostí a zkušeností, a odborná podpora.
2. Sítě měst URBACT jsou větší než kdy předtím
Tematické sítě měst jsou středobodem programu URBACT! Typická síť URBACT zahrnuje 8-10 měst a obcí z celé Evropy, které se – za podpory Expertů URBACT – po dobu 2,5 roku sdružují kolem tématu společného zájmu. Každé město si vytvoří svou vlastní místní pracovní skupinu URBACT (URBACT Local Group – ULG), která pracuje na lokálních výzvách a zároveň si vyměňuje zkušenosti se svými protějšky ze sítě.
URBACT IV podpoří tři typy sítí měst, které byly zvoleny ve speciálním výběrovém řízení. K tomu využije ještě větší část z finančního rozpočtu projektu než v dřívějších letech. Všechny tři typy se zaměří na zlepšení schopnosti evropských měst:
i. Společně vytvářet a implementovat integrované akční plány (Action Planning Networks);
ii. Sdílet osvědčené postupy a dobrou praxi měst (Transfer Networks);
iii. Navrhovat investiční plány pro opětovné zavádění inovací vytvořených městskými inovačními plány (Urban Innovative Actions) / inovační složkou Evropské městské iniciativy (European Urban Initiative – EUI) – Innovation Transfer Mechanism.
3. Klíčové je budování kapacit a sdílení znalostí
URBACT IV bude pokračovat ve svém úsilí budovat kapacity zapojených měst a obcí, aby mohly lépe uplatňovat metodu URBACT, která jim napomůže se strategiemi udržitelného rozvoje měst. K tomu bude využívat fyzické a online akce se zaměřením na budování kapacit – jako je URBACT e-University nebo také řada volně přístupných online nástrojů a metodik.
URBACT bude prostřednictvím svého Knowledge hubu nadále rozvíjet a sdílet tematické znalosti vycházející ze sítí zapojených měst. Online tematické komunity také umožní městům vzájemnou výměnu informací o tématech provázaných zároveň s tématy konkrétních sítí URBACT – což zajistí integrovanější přístup k řešení klíčových výzev.
Aktuální analýza městské politiky a praxe vycházející z práce URBACT bude začleněna do Evropské městské iniciativy (European Urban Initiative) a Městské agendy pro EU (Urban Agenda for the EU) s cílem propojit hlasy a analýzy měst s vnitrostátní a evropskou tvorbou městské politiky.
4. Zaměření na digitální, zelenou a genderovou problematiku
Města si budou moci svobodně vybírat témata podle svých potřeb a priorit. Program URBACT se však zaměří na zvyšování povědomí o oblastech jako je digitalizace, životní prostředí a genderová rovnost.
Tato průřezová témata budou součástí hodnotících kritérií pro výběr sítí měst. Pro všechny sítě bude také povinné odborné školení týkající se genderové rovnosti, digitálního přechodu a opatření týkající se klimatické krize.
Prostor ke vzdělávání v oblasti těchto průřezových témat bude dostupný i mimo specifické sítě – zejména prostřednictvím tematických skupin zmíněných výše. To podpoří lepší pochopení jak aspekty jako je digitalizace, zelená a genderově inkluzivní politika integrovat do udržitelného rozvoje měst.
Nově vznikající poznatky a materiály budou přímo nahrávány na webové stránky URBACT Knowledge hubu – Gender Equal Cities, TechPlace.online a Climate Action.
5. Rozšířený program pro kandidátské země EU
URBACT IV bude i nadále pokrývat všech 27 členských států EU, stejně jako Norsko a Švýcarsko jako partnerské státy, a bude jim poskytovat spolufinancování z Evropského fondu pro regionální rozvoj (ERDF) na podporu jejich účasti v sítích URBACT. Městským úřadům budou opět k dispozici Národní kontaktní místa URBACT (National URBACT Points – NUP), která poskytují informace v národním jazyce, čímž podporují dialog mezi místními, regionálními a celostátními orgány. Zapojené země mohou propojit funkce NUP s kontaktní místem budoucí Evropské městské iniciativy (European Urban Initiative) s cílem maximalizovat příležitosti, které Politika soudržnosti EU (Cohesion Policy) městům nabízí.
Mimo to URBACT poprvé rozšiřuje oblast programu, aby mohla zahrnout také země využívající nástroje Pre-Accession Assistance (předvstupní pomoci do EU, tzv. země IPA). Záměrem je, aby se obce a města z Albánie, Černé Hory, Severní Makedonie, Bosny a Hercegoviny a Srbska připojily k sítím URBACT jako plnohodnotní partneři a mohly tak využívat vyhrazených finančních prostředků z IPA (namísto ERDF). Kromě vzniku Národních URBACT center, města IPA zemí mohou očekávat podporu v podobě specifických aktivit ušitých na míru jejich potřebám.
Ačkoliv vyhlášení první výzvy očekáváme až v říjnu 2022, už nyní mohou města přemýšlet o svých prioritních tématech a budovat partnerství pro budoucí Síť měst URBACT IV.
Překlad: Sára Davies
Submitted by Markéta Horská on