Grosuplje želi uvesti igriv pristop k razvoju mesta
Edited on
15 December 2021Grosuplje spoznalo igralno kulturo italijanskega Vidma.
Napredne mestne uprave razumejo, da je vključevanje prebivalcev v procese odločanja in v skupno urejanje bivalnega okolja njihova pomembna naloga in poslanstvo, ki zagotavlja socialno vključenost, enakost in povezanost. Strokovnjaki za participacijo poudarjajo, da mora biti sodelovanje s prebivalci za vse udeležence prijetna, če ne celo zabavna, izkušnja. V Vidmu so se odločili, da se bodo trajnostnega urbanega razvoja lotili z igrivimi usmeritvi pri vseh svojih dejavnostih.
V četrtek, 18. novembra 2021, je potekal študijski obisk Grosuplja v italijanski Videm. Občina Grosuplje je namreč eden izmed partnerjev v novem URBACT omrežju PLAYFUL PARADIGM II, v katerem spoznavajo, kako se na igriv način odzivati na lokalne izzive ter spodbujati vključevanje, medgeneracijsko solidarnost, trajnostni razvoj, odpornost družbe in zdrav življenjski slog.
Študijskega obiska so se z Grosuplja udeležile Živa Vertič koordinatorka projekta, Klavdija Mehle, sodelavka na področju družbenih dejavnosti in Urška Emeršič, direktorica Mestne knjižnice Grosuplje. Na povabilo sta se odzvali tudi koordinatorki Nacionalne URBACT točke. V Vidmu so nas pričakali predstavniki občine Videm - Bruno Grizzaffi, Federica Angeli, Giulia Manzan, Giampaolo Tarpignati in strokovnjakinja omrežja PLAYFUL PARADIGM II, Ileana Toscano.
V Vidmu so prepričani, da je mogoče z igro in na zabaven način doseči veliko večje zanimanje in odgovornost za spremembe kot z resnimi, za prebivalce manj zanimivimi, akcijami. Igre tako v Vidmu uporabljajo kot prilagodljiv in inovativen način za urejanje in rabo prostora (angl. placemaking), pa tudi za naslavljanje drugih potreb dolgožive, starajoče se, energijsko ozaveščene, pravične in demokratične družbe.
Razvili so več prireditev, programov in prostorov, kjer skozi igro promovirajo pomembne nove ideje in ozaveščajo o rešitvah. Že od devetdesetih let po mestu potuje potujoč avtobus z igrami, od leta 2012 pa imajo na stalni lokaciji tudi knjižnico igrač s pripadajočim parkom za izvajanje aktivnosti zunaj.
»Ludoteca«, kot imenujejo knjižnico igrač, se nahaja nedaleč od centra mesta in je v zadnjih letih postala priljubljena točka srečevanja, druženja in predvsem igre za prebivalce občine in širše. Stavbo, ki se nahaja ob čudovitem vrtu z veliki starimi drevesi in fontano, je občina v celoti prenovila in opremila z dvigalom ter velikimi okni in vrati, ki se odpirajo na vrt. Razdeljena je v tri nadstropja, v vsakem je izbor igrač in iger namenjen svoji starostni skupini in zajema vse od najmlajših do najzahtevnejših odraslih ljubiteljev iger. Prebivalci in obiskovalci imajo prost vstop in se lahko ob popoldnevih igrajo v knjižnici ali si igre izposodijo za domov. Knjižnica iger izvaja tudi več dopoldanskih programov za šole in druge organizirane skupine iz mesta in okolice. Prijeten odprt prostor pred knjižnico omogoča aktivnosti tudi na prostem in z igrami v tlaku, kot je ristanc, vabi k gibanju. Ob tem potujoči avtobus z igrami približa igre in igrače prebivalcem, ki živijo na obrobju naselja ali na podeželju.
Različni igrivi programi potekajo tudi po drugih lokacijah v mestu (v skupnostnih centrih, knjižnicah, na univerzi, v barih, …) in vključujejo različne igrive pristope, kot so glasbena terapija, smejalna joga, miselne igre in lovi za zakladom.
Da bi ohranjali tradicijo iger in vzpostavili zbirko starih in novih iger, so v Vidmu odprli tudi Arhiv iger. Je dokumentacijski center za oživitev, ohranitev in izboljšanje iger kot kulturne dediščine. V njem lahko najdete stare igre, zbirateljske primerke, prilagoditve iger iz različnih držav, sodobne družabne igre in knjige, ki razlagajo igro skozi psihologijo, sociologijo, zgodovino, ipd. Dopolnjuje ga virtualni arhiv in center za študij iger.
Okrepljeno z novim znanjem in motivacijo ter z nadaljnjim tesnim sodelovanjem z Vidmom in drugimi projektnimi partnerji, bo Občina Grosuplje v naslednjem letu pripravila svoj načrt za prenos dobre prakse in bo nekatere igrive aktivnosti tudi izvedla.
Več o dobri praksi igrive paradigme Vidma: https://urbact.eu/mesta-mestom-10-igriva-paradigma
_
Foto: Petra Očkerl (IPoP)
Submitted by opoetra on