You are here

Ko piedāvā jaunā URBACT IV programma?

Edited on

14 December 2021
Read time: 3 minutes

Jaunā URBACT IV programma 2021. – 2027. gadam koncentrēsies uz atbalstu ES pilsētām un pašvaldībām, nodrošinot iespējas pašvaldībām no visas ES sadarboties, mācīties vienai no otras, pārņemt citu pašvaldību labākās prakses, stiprināt savu kapacitāti un izstrādāt integrētus pilsētvides politikas attīstības risinājumus, vienlaikus saskaņotā veidā papildinot Eiropas Reģionālās attīstības fonda (ERAF) regulas projekta 12. pantā izklāstīto iniciatīvu – Eiropas pilsētiniciatīva (European Urban Initiative).

URBACT IV programma aptvers 27 ES dalībvalstis, Norvēģiju, Šveici un piecas Pirmspievienošanās palīdzības instrumenta (IPA) valstis (Albānija, Melnkalne, Serbija, Ziemeļmaķedonijas Republika, Bosnija Hercegovina).

Kopējais URBACT IV programmas finansējums ir 79,9 miljoni euro.

 

 

URBACT IV programmas galvenie mērķi:

1. Starptautisko tīklu izmantošana Eiropas pilsētu spēju uzlabošanai, lai līdzizstrādātu un īstenotu integrētos rīcības plānus, kas saistīti ar kopīgajiem ilgtspējīgajiem pilsētattīstības izaicinājumiem, pārnestu izstrādātās pilsētu labās prakses un izstrādātu investīciju plānus Pilsētu inovatīvo darbību (Urban Innovative Actions) elementu atkārtošanai. Šo starpmērķi īstenos starptautiskajos URBACT tīklos (projektos) pilsētvides attīstības jautājumos, kuriem atbalstu sniegs starptautiskie eksperti, izmantojot pieredzes apmaiņas un apmācību metodes.

 

2. Pilsētu ieinteresēto pušu kapacitātes uzlabošana ilgtspējīgu pilsētattīstības politiku un prakšu izstrādē un īstenošanā integrētā, līdzdalīgā un uz vietu balstītā veidā. Programma īstenos kapacitātes stiprināšanas aktivitātes (URBACT universitātes, nacionālās apmācību programmas un nepārtrauktu un īpašu atbalstu visiem atbalsta saņēmējiem), īpašu uzmanību pievēršot zaļiem, digitāliem un dzimuma līdztiesības elementiem.

 

3. Nodrošināt, ka programmas zināšanas un prakse ir pieejamas pilsētu pārstāvjiem un politikas veidotājiem iestrādāšanai vietējā, reģionālā, valsts un Eiropas pilsētu politikā, īpašu uzmanību pievēršot Eiropas pilsētiniciatīvai (European Urban Initiative) un ES Pilsētprogrammai (EU URBAN AGENDA). Tiks veidotas kopīgas tematiskās kopienas un pasākumi (konferences, tematiski semināri, vebināri, politikas laboratorijas) vai datu un informācijas apkopojumi (tematiskas publikācijas, politikas kopsavilkumi, situācijas izpētes, labo prakšu apkopojumi), kā arī sniegs arī turpmāk tiks atbalstīti URBACT nacionālie kontaktpunkti, kas ir atbildīgi par saziņu saistībā ar programmas aktivitātēm un projektu rezultātu izplatīšanu nacionālajā līmenī vietējā valodā.

 

URBACT IV programmas sadarbības tīklu veidi:

  • Rīcības plānošanas tīkli (Action Planning Networks)
  • Pārneses tīkli (Transfer Networks)
  • Inovāciju pārneses mehānisms (Innovation Transfer Mechanism) ar mērķi izmantot Pilsētu inovatīvo darbību (Urban Innovative Actions) projektu elementus ES fondu projektos

URBACT IV programmas finansējuma saņēmēji var būt vietējās pašvaldības un to aģentūras, provinces, reģionālās un valsts iestādes (kas darbojas ar pilsētas jautājumiem), kā arī universitātes un zinātniskās institūcijas (kas darbojas ar pilsētas jautājumiem).

Sadarbība ar Eiropas pilsētiniciatīvu

URBACT IV programmas un Eiropas pilsētiniciatīva (European Urban Initiative) koordinēti papildinās viena otru. URBACT IV programma sniegs ieguldījumu Eiropas pilsētiniciatīvas vērtību ķēdē, kas identificē pilsētu problēmas, izmanto pierādījumu veidošanas instrumentus, analizē rezultātus un kapitalizāciju, veicina izplatīšanu un izvēršanu un novērtē rezultātus. Eiropas pilsētiniciatīva sastāvēs no dažādām daļām un darba plūsmām. Diagrammā ir sniegts vizuāls pārskats par to, kā URBACT IV programma ir saistīta ar dažādiem Eiropas pilsētiniciatīvas virzieniem un ES Pilsētprogrammu (EU URBAN AGENDA).

Kopš 2002. gada URBACT programma ir finansējusi 161 tīklu, kas ir risinājuši dažādus pilsētu izaicinājumus, piemēram, sociālo iekļaušanu, fizisku plānošanu un pilsētu atjaunošanu, MVU konkurētspēju, nodarbinātību un darbaspēka mobilitāti utt. Bija vajadzīgs laiks, lai URBACT izveidotu spēcīgas saites ar pilsētām un izstrādātu efektīvus sadarbības mehānismus. Šī pieredze un URBACT plašie novērtējumi ir ļāvuši programmai kļūt par uzticamu zīmolu pilsētām. URBACT III īstenošanas novērtējums kopā ar citiem programmas aktivitāšu novērtēšanas avotiem nodrošina stingru pamatu, uz kura var veidot URBACT IV programmu.

Savukārt 2014.-2020. gada plānošanas periodā Latvijas pašvaldības realizē 20 projektus ar ERAF līdzfinansējumu 11651297.77 euro. Vairāk par URBACT III programmu un projektiem Latvijā šeit.

Īstenojot URBACT III programmas finansētos projektus, Latvijas pašvaldībās ir veicināta aprites ekonomika pilsētas plānošanā un būvniecībā, kā arī neizmantoto un degradēto ēku revitalizācija. Tika veicināta arī digitālā ekonomika un atbalstītas pilsētas ceļā uz viedu, inovatīvu un ilgtspējīgu pilsētu. URBACT III programmas projektiem tika sniegts atbalsts vietējās uzņēmējdarbības attīstībai un iedzīvotāju skaita samazināšanās novēršanai, dažādu kultūras, sporta un migrācijas pārvaldības aktivitātēm, sociālo un vides izaicinājumu risināšanai. Veiksmīgi tika nodota Rīgas NVO nama labā prakse sadarbības partneriem no citām Eiropas pilsētām. Kopumā URBACT III programmas projektu laikā tika uzlabota sadarbība starp pašvaldībām, uzņēmējiem un iedzīvotājiem, lai kopīgi izstrādātu rīcības plānu pilsētu un pašvaldību attīstībai.

URBACT metode, kā nodrošināt starptautisku apmaiņu, mācīšanos un zināšanu kapitalizāciju, izmantojot starptautisku ekspertu atbalstu un kapacitātes palielināšanas pasākumus, ir augstu novērtēts iesaistīto pilsētu vidū. Līdz ar to, URBACT IV turpinās īstenot kapacitātes palielināšanas aktivitātes (URBACT e-University, URBACT Campus un URBACT Toolbox), kā arī zināšanu un komunikācijas aktivitātes (tematiskas publikācijas, darba sesijas un apmācības ).

URBACT IV programmas festivāls pilsētām

Vēl viens svarīgs notikums URBACT IV programmai būs URBACT pilsētu festivāls, kas notiks 2022. gada 14.-16. jūnijā Francijā, Parīzes metropolē (Pantinā). Šo pasākumu būs iespējams bez maksas apmeklēt ikvienam ES pilsētu pārstāvim. URBACT estivālā būs iespēja uzzināt, kā ES pilsētas reaģē uz vietējiem izaicinājumiem , kā arī atrast sadarbības partnerus un veidot sadarbības tīklus ar citām pilsētām 2021.-2027.gadā.

Pirmais konkurss rīcības plānošanas tīkliem notiks 2022. gada rudenī.