Ali lahko javna naročila pomagajo odpraviti neenakost spolov?
Edited on
27 October 2021Mesta in strokovnjaki URBACT preučujejo, kako je mogoče izkoristiti potencial javnih naročil za doseganje enakosti spolov.
Kako lahko mestne oblasti zagotovijo, da bo enakost spolov eden od temeljnih sestavnih delov javnih naročil? Ali se je mogoče proti neenakosti spolov boriti s postopki javnega naročanja? Ta ključna vprašanja so junija 2021 naslavljali dogodki na festivalu URBACT City Festival, ki povezuje delo mreže URBACT na področju enakosti spolov in javnega naročanja.
Dogodek na festivalu z naslovom ‘Izkoriščanje potenciala javnih naročil za spodbujanje enakosti spolov’ je širil znanje, zbrano v okviru URBACT omrežij za javno naročanje Procure in Making Spend Matter ter na spletnem usposabljanju za javno naročanje URBACT ter v okviru iniciative Gender Equal Cities.
Predstavniki mest in omrežij URBACT so predstavili, kako lahko mesta finančno podkrepijo svojo zavezo k enakosti. Ali kot je Kate Raworth povzela v uvodnem predavanju Donut Economics na dogodku: »Kako lahko mesta kupijo svoje vrednote?«
Kaj je javno naročanje, ki upošteva načela enakosti spolov?
Glede na to, da obseg trgovanja znaša 2.448 milijard EUR (približno 16 % EU BDP leta 2017), so evropska javna naročila pomembno gonilo gospodarske rasti, ustvarjanja delovnih mest in inovacij. A čeprav je naročanje ključnega pomena za oblikovanje politik, je strateških javnih naročil še vedno malo, saj je več kot polovica naročil v EU še vedno podeljenih na podlagi najnižje cene.
Javno naročanje z upoštevanjem vidika spola (Gender-responsive public procurement − GRPP) je oblika načela enakosti spolov, ki si prizadeva prispevati k bolj enakomerni porazdelitvi gospodarskih virov med spoli. To je pomemben vzvod za uporabo javnih sredstev za doseganje ciljev javne politike, povezanih z enakostjo spolov. Pristojni organi lahko na primer pri izbiri izvajalcev upoštevajo družbene vidike, kot so pravično plačilo, število zaposlenih žensk ali spodbujanje dobrega razmerja med delom in zasebnim življenjem. A kako je to mogoče doseči na lokalni ravni? Poglejmo, kaj so o tem povedali strokovnjaki na festivalu URBACT City Festival.
Javno naročanje z upoštevanjem vidika spola – dolgoročen proces
Vključevanje enakosti v strategije javnega naročanja in njihova implementacija zahtevata svoj čas. José Costero je strateški vodja v Mestnem svetu Pamplone, španskega mesta, ki si že 25 let prizadeva za enakost. Pamplona se je pridružila omrežju URBACT Making Spend Matter, da bi se med drugim naučili, kako izboljšati javno naročanje. V občini so razvili vodič za zaposlene na temo družbeno odgovornega naročanja s predlogi, kako vključiti vidike enakosti, kar je Evropska komisija prepoznala kot dobro prakso.
Lokalni posegi, s katerimi je mogoče uresničiti ta cilj, so na primer: načrt usposabljanja; študije o vplivih na spol za vse nove politike in strategije; zbirka podatkov, razčlenjenih po spolu, in integracija koncepta enakosti spolov v postopke dodeljevanja sredstev in proračunskega upravljanja. Pamplona je vzpostavila letni sistem spremljanja in oblikuje orodje za ocenjevanje, kako javna naročila vplivajo na dobrobit meščanov, učinkovitost upravljanja in enakost spolov.
José Costero, strateški vodja, Mestni svet Pamplona (Španija)
Povezovanje med oddelki
Kot v vseh primerih trajnostnega urbanega razvoja se je potrebno povezovati med občinskimi oddelki, predvsem pa združevati stratege, ki imajo potrebno strokovno znanje o naročanju. V vse procese je potrebno vdelati perspektive enakosti. Magnus Jacobson, komunikacijski strateg pri Švedskem združenju lokalnih oblasti in regij, je poudaril, da so strokovnjaki za naročanje običajno usposobljeni za to, da upoštevajo ceno in kakovost, ne pa toliko družbene, gospodarske in okoljske dejavnike ter enakost. Kot pravi: »Naročanje je precej tehničen postopek, strokovnjaki na področju javnega naročanja pa nimajo nujno dobre predstave o enakosti spolov ali pa ne razumejo, kako se ta navezuje na njihovo delo.«
S sodelovanjem med ekipami lahko premagamo te ovire. To pripomore tudi k dviganju zavedanja o neenakosti spolov in o ključni vlogi, ki jo imajo lahko pri tem naročniki.
José Costero, strateški vodja, Mestni svet Pamplona (Španija)
Politične zaveze
Lokalne oblasti vodijo izvoljeni uradniki, ki sprejemajo smernice, politike in načrte. Iz tega sledi, da potrebujemo jasne politične zahteve in nadzor, da zagotovimo, da bo enakost spolov prednostno obravnavana in poenotena po vseh področnih politikah. Mesta potrebujejo javne uslužbence, ki so zavezani k enakosti, in politike, ki se sprašujejo: »Ali smo dosegli zastavljene cilje?«
Pravni okviri in prava miselnost
Po besedah Joséja Costera številne lokalne oblasti v Španiji niso naklonjene inovacijam ali spremembam postopkov. Kot pravi: »Za spremembo takšne mentalitete je potrebno veliko časa, kot tudi za poglabljanje znanja in kapacitet osebja.« Magnus Jacobson je dodal, da lahko to nepripravljenost še poslabšata pretirana previdnost v zvezi z evropskimi, nacionalnimi in lokalnimi pravnimi okvirji, in s pomanjkljivim zavedanjem, kaj je mogoče doseči z uvajanjem vidika enakosti spolov. V mestu Pamplona je bila ena od rešitev zagotavljanje podpore s pravnimi besedili, s čimer so zmanjšali dojemanje tveganja.
Valentina Caimi, vodja oddelka za zaposlovanje, podjetništvo in vključevanje pri AEIDL in avtorica poročila Buying Social, je opozorila na tekočo raziskavo Evropskega inštituta za enakost spolov, ki je prav tako ugotovila, da so lahko institucionalni okviri na državni ravni za javna naročila, ki upoštevajo vidik enakosti spolov, precej šibko zastavljeni.
Valentina Caimi, Vodja oddelka za zaposlovanje, podjetništvo in vključevanje, AEIDL
Vprašanje je potrebno zastaviti z drugega vidika
Magnus Jacobson je predlagal, da se preoblikuje tako osrednje vprašanje razprave URBACT kot tudi splošne razprave o temi: »Pravo vprašanje ni, ali se je mogoče boriti proti neenakosti spolov v postopkih javnega naročanja. Vprašati se moramo, kako lahko poskrbimo, da javni izdatki ustrezajo potrebam, interesom in prioritetam tako žensk kot moških?«
»Kako lahko poskrbimo, da bo naša infrastruktura, kot so parki in storitve za oskrbo starejših, primerni za prioritete tako žensk kot moških? Gre za vprašanje enakosti in kakovosti. Če želimo dodobra izkoristiti vsa razpoložljiva sredstva, moramo poskrbeti, da je vse, kar kupujemo za svoje meščane, kar najboljše,« je dodal.
Če vprašanje zastavimo z drugega vidika, lahko že samo vprašanje postane del rešitve: odgovorno javno naročanje je mogoče uporabiti za nagovarjanje cele vrste neenakosti. Gre za potrebe vseh, ne le za pravice žensk. S strateškega in praktičnega vidika je potrebno, da za naslavljanje neenakosti in poenotenje vseh pogojev vključimo tudi moške, s čimer bo ta perspektiva dobila širšo dimenzijo.
Valentina Caimi se je strinjala. »Morda se bo več ljudi prepoznalo v enakosti spolov, če nehajo misliti, da obsega le vprašanja žensk. V osnovi gre za spodbujanje bolj uravnotežene družbe ter priložnosti in odgovornosti, porazdeljene med ženskami in moškimi. Prilagoditi bi morali svoje razmišljanje o tem, kako dojemamo porabo javnih sredstev.«
Stvari se premikajo
Valentina Caimi meni, da je prepoznavanje potenciala javnega naročanja za odpravljanje neenakosti spolov »neustavljiv proces«. Čeprav so najnaprednejše izboljšave na področju zelenih javnih naročil, je bilo tudi v evropskih strukturnih investicijskih skladih opravljenega veliko dela za vključevanje vprašanja enakosti spolov. Na temo enakosti spolov se uvaja vedno več iniciativ, ustvarjajo se nova orodja, kot je prihajajoči nabor orodij Evropskega inštituta za enakost spolov. Oblikovalci politik lahko premagajo pomanjkanje ozaveščenosti in strah pred pravnimi izzivi tako, da okrepijo zaupanje v možnosti javnega naročanja, ki upošteva enakost spolov, in poudarijo njegov potencial, da mesta postanejo boljša za vse.
V zadnjih nekaj letih je URBACT osrednja podpora mestom pri uporabi javnih naročil kot strateškega orodja. Uspeh spletnega tečaja URBACT o strateškem javnem naročanju, ki se je začel izvajati v začetku tega leta, je potrdil, da se veča skupnost, ki želi deliti znanje med seboj in z drugimi. Kateri so naslednji koraki? Nov modul tečaja, ki prikazuje, kako upoštevati spol pri odločitvah o javni porabi – z več dogodki, ki se bodo odvijali vzporedno!
Dodatne informacije
- Oglejte si Razpravo na festivalu o javnem naročanju, ki upošteva vidik enakosti spolov
- Obiščite Knowledge Hub
- Vpišite se na tečaj
- Prijavite se za prejemanje URBACT obvestil za najnovejše novice in dogodke
Ta članek je del serije člankov, v katerih raziskujemo najnovejše izzive trajnostnega urbanega razvoja, pri čemer se opiramo na razprave z mesti in strokovnjaki na festivalu URBACT City Festival 2021. Teme obsegajo tako inovativne načine pomoči prikrajšanim soseskam in rešitve za upravljanje skupnih mestnih dobrin kot tudi, kako se mesta spopadajo s podnebnimi spremembami in vzpostavljajo trajnostne prehranske politike. Oglejte si posnetke osrednjih dogodkov festivala.
Prevod: Živa Malovrh
Povezava do izvirnega članka: Can public procurement help solve gender inequality?
Submitted by opoetra on