You are here

Lokálne produkty + zdravé jedlo = šťastné deti: prvá potravinová politika mesta Fundão (Portugalsko)

Edited on

14 October 2021
Read time: 3 minutes

Fundão je už dlho zdrojom dobrého jedla a vína. Toto mesto v strednom Portugalsku, ktoré čelí znižujúcej sa populácii, vytvorilo v roku 2012 Klub výrobcov zameraný na export, ktorý získava ceny od Abú Zabí až po Makao. Mesto sa však pripojilo k URBACT sieti AGRI-URBAN s cieľom hľadať miestne udržateľné riešenia. Výrobcovia a spotrebitelia pomohli vytvoriť plán podávania lokálnych biopotravín vo verejných jedálňach, ktorý podporuje ekonomiku mesta a zdravú reputáciu.

Micaela Gil, európska projektová manažérka mesta Fundão, objavila AGRI-URBAN pri prehľadávaní databázy projektových nápadov URBACT: „Ako mestsko-vidiecka oblasť sme hľadali nové riešenia, nové znalosti. Chceli sme preskúmať krátke reťazce výroby a spotreby, vytváranie pracovných miest pre mladých ľudí v poľnohospodárstve, verejné obstarávanie... Tak sme kontaktovali vedúceho partnera siete, mesto Baena (Španielsko), a boli sme prijatí z viac ako sedemdesiatich miest!“

Fundão sa pripojilo k ďalším desiatim malým a stredným mestám v AGRI-URBAN s cieľom zlepšiť agropotravinárske trhy a prepojiť výrobcov s miestnymi komunitami. Ich primátori a zástupcovia, ktorí uznávajú hospodárske, zdravotné a environmentálne prínosy, sa zišli v júni 2016 v španielskom Mollet del Vallès, aby podpísali manifest „miestnej potravinovej politiky a zamestnanosti“ a každý sa zaviazal vypracovať Integrovaný akčný plán.

Plán plný aktivít
Po dvoch rokoch študovania a zdieľania dobrej praxe s partnerskými mestami a každomesačnými stretnutiami s novou „miestnou akčnou skupinou“ fariem, škôl, univerzít, dodávateľov pre jedálne, verejných úradov a združení (ULG – miestna skupina URBACT), zverejnilo Fundão svoj akčný plán pre roky 2018 – 2020. Implementácia sa začala okamžite. Pomocou portugalských pravidiel pre priamy predaj sa identifikovalo miestne „územie krátkych dodávateľských reťazcov“.

Fundão, inšpirované miestnou akčnou skupinou Pays des Condruses (Belgicko), uskutočnilo rozhovory s miestnymi výrobcami a vytvorilo databázu poľnohospodárov a ich produktov. „Výsledky oveľa prekonali očakávania,“ hovorí expert AGRI-URBAN Miguel Sousa. „Na začiatku nemalo Fundão potravinovú politiku, ale teraz ju už má a dokonca ju implementuje v školských jedálňach. Podporovaním zdravých potravín s bio a lokálnymi produktmi sa vytvorila v meste novádynamika.“


           
         Fundão produkuje čerešne, gaštany, broskyne, hrozno, olivový olej a syr

Najlepšie je to vidieť na základnej škole Silvares v čase obeda, kde deti priam hltajú zdravú polievku, hlavné jedlá a zákusok. Keďže má škola svoju vlastnú kuchyňu, kuchárov a dodávateľov, miestna akčná skupina si ju vybrala pre pilotný projekt – mala pripraviť pôdu pre všetky základné školy, aby do leta 2019 podávali ovocie a zeleninu, ktoré sú 10 % organické a 80 % miestne. To znamená celkovo 735 jedál denne v 28 školách: dve zásobované súkromnými podnikmi a 26 súkromnými inštitúciami zodpovedajúcimi aj za oblasť sociálnej solidarity. Na základe výberových kritérií, ako je kvalita, rozmanitosť a nie iba cena samotná — so skúsenosťami španielskeho mesta Mollet del Vallès s verejným obstarávaním — škola uzavrela zmluvu na hlavných dodávateľov s „Bio Eco“.

V roku 2018 bolo založené združenie vytvorené z 11 miestnych certifikovaných ekologických fariem, ktoré poskytujú ovocie, zeleninu, med a syr. Predávajú na miestnych trhoch a pomáhajú poľnohospodárom byť organickí. „Bio Eco je jedným z mnohých dobrých prekvapení, ktoré tomuto projektu pomáhajú,“ hovorí pani Gil. Medzi ďalšie patria vnútroštátne rozhodnutia na podporu ekologického poľnohospodárstva a vegetariánskych jedál (2017) a kroky smerom k tomu, aby mali samosprávy väčšiu kontrolu nad stravou na vysokých školách. Keď deti dojedia, vyprázdnia zvyšky do vedier, pričom sa snažia vyhodiť menej ako ich kamaráti. Nedojedené jedlo sa potom odváži a upraví sa objem objednávok. „Pomáha to poukázať na fakt, že prechod na lokálne vyprodukované biopotraviny nie je drahší: zmenšovanie plytvania potravinami znižuje náklady, čo znamená, že si môžete kúpiť produkty, ktoré sú o niečo drahšie, ale kvalitnejšie,“ hovorí pani Gil.

Hlavná inšpirácia: úplne organický partner
Fundão plánuje zvyšovať podiel miestneho organického jedla v jedálňach postupne so zvyšujúcim sa dopytom a ponukou. Relatívne nízky počiatočný cieľ 10 % je jedným z mnohých praktických tipov od francúzskeho mesta Mouans- Sartoux, kde je takmer 100 % jedál v školských jedálňach organických. Ich dobrá prax, ktorá sa vyvinula v priebehu 20 rokov, sa prenáša v sieti URBACT Transfer BioCanteens „Výhodou učenia sa s URBACT-om,“ hovorí pani Gil, „je to, že začnete pracovať s partnermi, ktorí už majú dlhoročné skúsenosti. Mouans-Sartoux nás inšpirovalo a ukázalo nám, ako je možné rýchlo vyvinúť niečo podobné vo Fundão.“

          
         Nádoby na zbytky jedla pomáhajú obmezovať plytvanie                          Čerešne z Fundão: ikonická miestna značka

„URBACT je vynikajúci, pretože poskytuje malým a stredne veľkým mestám prístup k európskym príkladom dobrej praxe a možnosť poučiť sa z nich,“ hovorí pani Gil. „Bola to naša prvá skutočne európska skúsenosť. Prostredníctvom týchto výmen sme sa stali súčasťou URBACT rodiny. Inšpirovali nás iní a zároveň sme zlepšovali našu miestnu situáciu.“

Organická budúcnosť
Pilotný program Silvares ukazuje výrobcom, rodinám a inštitúciám zdravotné a ekonomické výhody miestnych biopotravín a zníženého množstva odpadu, čo podnecuje ostatných, aby ich nasledovali. Fundão, inšpirované Miestnou stravovacou jednotkou Södertälje (Švédsko), poskytne školenia poľnohospodárom, kuchárom školských jedální a jeho 83 zariadeniam sociálnej infraštruktúry — od nemocníc po domovy dôchodcov. Fundão požiadalo Interreg Sudoe o financovanie ďalších aktivít vrátane novej digitálnej platformy a aplikácie s finančnými stimulmi pre školy, aby uzatvárali zmluvy s miestnymi organickými dodávateľmi.

„Účasť mesta Fundão v AGRI-URBAN bola jedinečnou skúsenosťou v oblasti zdieľania a učenia sa,“ hovorí starosta Paulo Fernandes. „Je to užitočný projekt, ktorý prispeje k zdravšiemu stravovaniu v školách a zlepší miestne výrobky, ale v skutočnosti sme zaznamenali ešte hlbší a širší vplyv vďaka možnosti výrazne ovplyvniť komunitu pri zmene spotrebiteľských návykov.“