You are here

Interview s projektovou manažérkou Luciou Škrovanovou o zapojení Hlavného mesta SR - Bratislavy do projektu Cities4CSR

Edited on

23 August 2021
Read time: 5 minutes

Cieľom medzinárodnej spolupráce siete pre akčné plánovanie „Cities4CSR“ je vzájomná výmena skúseností v oblasti problematiky spoločenskej zodpovednosti firiem. Každý partner bude preverovať, či a ako by bolo možné vyskúšať riešenia, ktoré boli úspešne aplikované v iných mestách. Zároveň táto medzinárodná diskusia poskytne podnety pre jednotlivé zúčastnené mestá o nových výzvach a trendoch.V tejto súvislosti sa sieť pre akčné plánovanie "Cities4CSR" venuje nastaveniu efektívnejších a presne cielených opatrení na vytvorenie nových spôsobov a nástrojov, ako posilniť kapacity všetkých miestnych aktérov tak, aby sa zlepšila spolupráca medzi Hlavným mestom SR - Bratislovou, podnikmi a občianskou spoločnosťou v prospech udržateľného mestského rozvoja.

Európska únia už pred viac ako 15 rokmi predstavila operačný program URBACT, ktorého hlavným cieľom je podpora integrovaného a udržateľného rozvoja v mestách vytváraním podmienok na to, aby európske mestá spoločne vyvíjali riešenia podobných urbánnych výziev, vymieňali si skúsenosti a zdieľali osvedčené postupy medzi sebou. Prečo si myslíte, že myšlienka spolupráce medzi európskymi mestami je dôležitá?

Bez spolupráce a výmeny skúseností nebude Európa napredovať. Ako je spolupráca, komunikácia a odovzdávanie skúseností dôležité v živote, škole, v zamestnaní alebo podnikaní, tak je nenahraditeľná aj v rámci spolupráce európskych miest. Zvládame tak riešiť výzvy, učiť sa navzájom, zdieľať si dobré skúsenosti, ale aj potenciálne riziká. Lessons-learned je najlepší spôsob inšpirácie a získavania skúsenosti z overených postupov, ktoré iné mesto už odskúšalo. Je pri ňom možné získať informáciu o detailoch, ktoré pri čítaní správy o projekte nezískate a zároveň priniesť postup na nové miesto pri mentoringu alebo komunikácii s partnerom, ktorý projekt realizoval.


Jedným z benefitov operačného programu URBACT je tvorba nadnárodných sietí, ktoré pomáhajú mestám po celej Európe plánovať, realizovať a zdieľať udržateľné riešenia súčasných hospodárskych, sociálnych a environmentálnych problémov. Mohli by ste nám, prosím, priblížiť prečo ste sa rozhodli zapojiť do jednej z troch ponúkaných tematických sietí operačného programu URBACT? V rámci vyhlásenej výzvy ste mali možnosť zapojiť sa do jednej z 23 sieti pre akčné plánovanie URBACT. Čím Vás konkrétne oslovila sieť pre akčné plánovanie „Cities4CSR“ v ktorej momentálne participujete ?

Cieľom partnerstva je rozvíjať spoluprácu mesta s podnikateľským sektorom a neziskovými organizáciami s cieľom nastaviť model funkčnej, korektnej a transparentnej spolupráce mesta. Téma bola pre nás zaujímavá, pretože sme ju chceli rozvíjať aj v rámci našich aktivít, avšak nemali sme nastavenú filozofiu a ani akčný plán. Preto nás sieť pre akčné plánovanie Cities4CSR zaujala. Videli sme potenciál výmeny skúseností a zdieľania osvedčených postupov s ostatnými partnerskými mestami v rámci siete. Vďaka participácii v sieti pre akčné plánovanie „Cities4CSR“ na nadnárodnej úrovni očakávame v rámci zdieľania skúseností medzi partnermi nový pohľad na výzvy mesta Bratislava. Nie všetky riešenia fungujúce v iných mestách a regiónoch budú 100% fungovať aj u nás. Minimálne sa vieme inšpirovať pri hľadaní odpovedí a riešení výziev hlavného mesta v oblasti mestskej spoločenskej zodpovednosti. Možnosť pre hlavného mesta učiť sa, ako byť ako facilitátorom spoločenskej zodpovednosti a tak sa stať vzorom a inšpiráciou pre občanov, socio-ekonomických partnerov a iné mestá je veľká príležitosť a napĺňanie princípu subsidiarity a silnejúceho hlasu miest ako tvorcov a hýbateľov v Európskej únii.


Hlavným cieľom siete pre akčné plánovanie „Cities4CSR“ je vzájomná výmena skúseností s ďalšími európskymi mestami v oblasti problematiky spoločenskej zodpovednosti firiem. Mohli by ste, prosím, pripomenúť našim čitateľom, ktorý si ešte doteraz neprečítali predchádzajúce interview, aký je hlavný cieľ HM SR - Bratislava rámci site pre akčné plánovanie „Cities4CSR“?

Hlavné mesto SR Bratislava si spomedzi mnohých výzev, ktorým denno-denne čelíme, vybralo tzv. „zelené témy“, ktorým sa v rámci siete pre akčné plánovane „Cities4CSR“ venujeme. Bratislava potrebuje viac stromov a kríkov v parkoch, ale aj priamo v uliciach, kde teraz chýbajú. Zeleň je preto jednou z našich priorít. Téma zelene je skvelou príležitosťou na prepájanie priorít mesta a spolupráce so súkromnými organizáciami, verejnými inštitúciami a Bratislavčankami a Bratislavčanmi. Všetky zainteresované skupiny vnímajú zodpovednosť v oblasti zelených tém a aktivít prispievajúcich k vyrovnaniu sa s klimatickou zmenou. Hlavným cieľom je osloviť a zapojiť rôzne spoločensky zodpovedné skupiny do aktivít mesta a rozvíjať tak spoluprácu mesta s podnikateľským sektorom, neziskovými organizáciami a obyvateľkami a obyvateľmi mesta Bratislava.


Epidemiologické opatrenia, nedostatok sociálneho kontaktu, prechod do digitálneho prostredia... je to už nejaký čas, čo nám pandémia ovplyvnila nielen náš osobný život ale aj ten pracovný. Mohli by ste nám priblížiť do akej miery prijaté opatrenia proti šíreniu koronavírusu COVID-19 prijaté na území SR ovplyvnili Vaše existujúce plány v súvislosti s implementáciou projektu „Cities4CSR“ v HM SR - Bratislave?

Všetky organizácie, inštitúcie a podniky ovplyvnil COVID-19 a prijaté opatrenia proti jeho šíreniu. Aktivity a stretnutia v druhej fáze sú poznačené aktuálnou situáciou a preto mnohé z nich nemajú taký interaktívny a žiadaný efekt, ako keby sa realizovali osobne. V rámci implementácie projektu na lokálnej úrovni sme sa rýchlo presunuli do digitálneho prostredia a všetky stretnutia miestnej URBACT skupiny prebiehajú v online forme a vieme tak efektívne diskutovať a vyriešiť otvorené otázky. Ostaté prebiehajúce aktivity, ako vývoj platformy, spolupráca s oddelením tvorby mestskej zelene, štart nových iniciatív – napr. zeleň na školách, komunikácia s Bratislavčankami a Bratislavčanmi, súkromnými organizáciami prebieha v takmer štandardom móde, bez väčších obmedzení.

                                    


V súčasnosti sa mesto HM SR - Bratislava a projektoví partneri siete pre akčné plánovanie „Cities4CSR“ nachádzajú v druhej 24 mesačnej fáze. Mohli by ste pre našich čitateľov, prosím, zhodnotiť doterajšie pôsobenie HM SR - Bratislava v sieti pre akčné plánovanie „Cities4CSR“? Aké konkrétne kroky resp. aktivity sa Vám podarilo zrealizovať k dnešnému dňu? Akým výzvam ste čelili v rámci tejto fázy?

V rámci druhej fázy sme absolvovali 4 lokálne URBACT stretnutia, 7 nadnárodných projektových stretnutí s partnermi siete pre akčné plánovanie Cities4CSR. V decembri minulého roka sme pripravili harmonogram Integrovaného Akčného Plánu – IAP Roadmap. Tento predstavuje komunikačný, participatívny a strategický nástroj pre aktivity, ktoré budeme realizovať v rokoch 2021 a 2022. Počas nedávneho stretnutia lokálnej URBACT skupiny sme si dohodli aktivity, ktoré budeme realizovať v rámci Small Scale Action. Zameriame sa na vývoj a rozšírenie funkcionalít platformy 10000stromov.sk a prípravu edukačných materiálov o dôležitosti mestskej zelene pre rôzne cieľové skupiny. Platformu 10000stromov.sk si budeme zabezpečovať v rámci kapacít novo-vzniknutého DevOps tímu na úrade. Edukačné materiály budeme pripravovať v spolupráci s externou firmou a školami zapojenými v iniciatíve 10000 stromov – stromy pre naše deti.


Tímová práca predstavuje jeden z kľúčových faktorov úspechu a úspešnej implementácie projektu. Akým spôsobom bola do projektu zapojená verejnosť? O akých členov sa rozšírila miestna skupina URBACT oproti pôvodnému stavu? A akým spôsobom ste spolupracovali s miestnymi zainteresovanými subjektmi a URBACT – slovenským kontaktným miestom?

Pôvodná miestna skupina URBACT ostala v nezmenenom zložení. Spoluprácu s miestnymi zainteresovanými stranami zastrešuje primárne náš kolega – expert mesta na koordináciu partnerstiev s mestom Bratislava. S URBACT – slovenským kontaktným miestom komunikujeme prostredníctvom mailov a posielame pozvánky na medzinárodné projektové stretnutia.


Predpokladáte, že projekt „Cities4CSR“ realizovaný v rámci operačného programu URBACT bude mať v HM SR - Bratislave pokračovanie resp. nadväznosť na iné projekty alebo aktivity?

Určite áno. Ako spomíname vyššie hlavné mesto SR Bratislava vníma tému rozvíjania spolupráce so súkromnými organizáciami, verejnými inštitúciami a Bratislavčankami a Bratislavčanmi ako súčasť riešení na rôzne mestské výzvy. Hlavné mesto predstavuje živý priestor, kde dobre nastavená spolupráca môže iba skvalitniť život v meste po všetkých stránkach pre Bratislavčanky a Bratislavčanov. Vidíme veľký potenciál v pokračovaní projektu, resp. naviazanie na projektové výstupy. Vzťahy medzi miestnymi verejnými inštitúciami a lokálnymi podnikateľskými organizáciami s cieľom riešenia mestských problémov prostredníctvom spoločenskej zodpovednosti podnikov je aktuálnou témou, ktorá nie je na Slovensku takmer vôbec alebo len minimálne uchopená. Veríme, že mesto Bratislava bude dobrým vzorom aj pre ostatné mestá na Slovensku v otázke mestskej spoločenskej zodpovednosti, tzv. Urban Social Responsibility.


NUP: Ak by sa v budúcnosti naskytla príležitosť opätovného zapojenia sa do operačného programu URBACT, využili by ste túto príležitosť?


Kolegovia z Metropolitného inštitútu Bratislava už takúto príležitosť využili a zapojili sa do operačného programu URBACT. Nevylučujeme zapojenie sa ani za hlavné mesto SR Bratislava v budúcnosti v prípade, že niektorá z akčných sietí bude mať potenciál riešiť výzvy a priority mesta.


Čo by ste odkázali resp. aké rady a typy by ste ponúkli slovenským mestám, ktoré majú záujem zapojiť sa do operačného programu URBACT?

Každé mesto, ktoré má chuť a kapacitu riešiť výzvy s rôznymi mestami naprieč Európou pod vedením skúsených projektových koordinátorov z operačného programu URBACT má otvorené dvere do programu. Participatívny prístupom, rôznymi interaktívnymi workshopmi a možnosťou zapojiť aj externých odborníkov do projektu získate nový pohľad na témy. Zdieľaním skúseností si vedia mestá vzájomne pomôcť a inšpirovať sa pri riešení dlhodobo zanedbávaných, neriešených alebo nových výziev, s ktorými doteraz nemali skúsenosť. V rámci rôznych sietí operačného programu URBACT a vedia prepojiť so zaujímavými odborníkmi v celej Európe.