Terenski ogled Mestne dnevne sobe #TimeToShare
Edited on
15 June 2021V torek, 8. junija 2021, je v Idriji potekal terenski ogled Mestne dnevne sobe. Gre za dobro prakso, ki jo je Idrija prenesla iz partnerske Altene v okviru projekta Re-growCity. Terenski ogled je bil nadaljevanje predstavitve dobre prakse, ki je potekala prek spleta aprila v okviru URBACT kampanje #TimeToShare.
Mestna dnevna soba v Idriji je poseben prostor, ki je namenjen vsem prebivalcem in postaja stičišče druženja in raznolikih aktivnosti, ki jih organizirajo prostovoljci, društva in drugi zainteresirani posamezniki.
Mestno dnevno sobo sta nam predstavila Tina Lisac, lokalna koordinatorka v okviru zdaj že zaključenega projekta Re-growCity, in Tilen Božič, ki je nedavno prevzel delo koordinatorja mestne dnevne sobe s finančno podporo projekta LAS. Pozdravila nas je tudi vodja projekta Re-growCity, Maja Majnik.
S sproščanjem ukrepov je mestna dnevna soba v juniju ponovno zaživela in poleti je prostor že precej zaseden, tako da morajo nekatere dogodke načrtovati že za jesen.
Ogled idrijskih dobrih praks smo nadaljevali z ogledom ureditev javnega prostora, ki spodbujajo hojo in kolesarjenje. Staro tržnico ali stari plac so v Idriji že pred nekaj leti preuredili tako, da so ukinili nekaj parkirnih mest, postavili drevesa v loncih in klopce ter domiselno pobarvali asfalt.
Ustavili smo se tudi ob balinišču, ki je bilo leta zapuščeno in so ga prerasla drevesa, zdaj pa se je ob vse večji potrebi po zunanjih prostorih za druženje pojavila želja po njegovi revitalizaciji. Prostovoljci so ga že očistili, čaka pa jih še nekaj dela, da bo balinišče spet uporabno.
Podobno preobrazbo kot stara tržnica je doživel javni prostor pred domom upokojencev, kjer je še pred nekaj leti potekala vzporedna cesta, stanovalci v domu niso imeli na razpolago nobenega javnega prostora in so se s težavo odpravili na sprehod, saj v bližini ni bilo priložnosti za sedenje. Najprej so pred domom postavili začasne klopce, ker je bila pridobitev tako dobro sprejeta, pa so površino pred domom zaprli za promet, popestrili so jo s talno poslikavo, v bližini pa postavili več klopi.
Ogled smo nadaljevali v Coworkingu Idrija, ki je odlično okolje za podjetniške začetke. V delovnem prostoru so na voljo brezplačna in plačljiva delovna mesta. Pobuda pa je nastala s sodelovanjem koncerna Kolektor, Idrijsko-Cerkljanske razvojne agencije, Občine Idrija in iniciative Startap! Idrija.
Za konec smo se odpravili v Topilnico, kjer smo si ogledali razstavo in videli, da ima mesto možnosti za preživetje kljub zaprtju rudnika. Idrija je namreč uspešno prestala tranzicijo iz rudarskega v industrijsko mesto s sedežema dveh večjih korporacij.
Fotografije: Natalie Rupnik
Submitted by opoetra on